anazu
22.06.16,11:41
Dobry den, prave robim danove priznanie FO typ B, dotycny ma prijmy a chce uplatnit nulove vydavky, teda nechce 40% pausal a dokonca si nechce uplatnit vydavky na zdravotne a socialne poistenie, ktore platil. Dovod je, ze potrebuje co najvyssiu dan zaplatit kvoli tomu, aby ziskal uver v banke.
Je teda mozne uviest:
§6 prijem zo zivnosti: 10 000 €
§6 vydavky zo zivnosti: 0 €
podtym vyplnim kolonku: Preukázateľne zaplatené poistné z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona: 2000 € - tym padom sa vyplni aj priloha c. 2 v DP.
Moze to takto byt?
Ak ano, je potrebne aj nieco zaskrtavat nieco z tohto??
Uplatňujem preukázateľné výdavky z daňovej evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona
Uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona
A je potrebne vyplnat tabulku c1a aleb c1b?
Dotycny si uplatnil vlastne preukazatelne vydavky v nulovej hodnote. Rozmyslam nad tym spravne? Vopred velmi pekne dakujem za kazdu reakciu.
Consultix
22.06.16,11:51
Diskutabilne.
Priamo ziaden pravny predpis neurcuje, ktore vydavky si mas uplatnit (tak, ako je to v pripade prijmov). ZoDzP hovori o tom, ktore vydavky mozes. Toto si vacsina vysvetluje tak, ze "mozem, ale nemusim".

Danove priznanie je len jedna vec, mame tu este uctovnictvo, kde ZoU hovori:

§ 7
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

Takze uctovat o nakladoch by si mala, ale ak si ich nechces uplatnit ako danove, tak do DP FO ich neuvadzas, resp. v DP PO ich pripocitas.

Ale to len ja zas "bazirujem" na paragrafoch...

PS: Ak by som bol na risk managemente banky a hodnotil by som bonitu klienta podla takehoto DP, tak by som mu urcite uznal len napr. 60% prijmov, lebo ziadny zivnostnik nie je bez nakladov a vieme, ako by to DP vyzeralo, keby uver nepotreboval (v 90% pripadov vykorystovany ubohy zivnostnik, ktoremu ledva zostal taky zisk, aby z toho mohol zaplatit tie nehorazne vysoke dane...) :)
Katy a R
22.06.16,11:53
len či je vôbec učtovnou jednotkou ?? ;)
Consultix
22.06.16,11:57
Otazka je na mieste :) Nevieme. Predpokladal som, ze ano :)
Ale beriem to ako vseobecnu odpoved na taketo pripady, lebo uvedene pripady su charakteristicke tym, ze po schvaleni hypoteky si podnikatel spomenie, ze zabudol si uplatnit naklady ('nezapisal som to do kolonky, prehliadol som to") a nasledne poda dodatocne DP...
Katy a R
22.06.16,11:58
veď jasné - "vo tom to je ";)
anazu
23.06.16,07:36
Dakujem pekne za informaciu. Je to maly zivnostnik, ktory si je vedomy toho, ze musi tentokrat zaplatit vysoku dan, ked potrebuje uver a dodatocne DP nebude robit. Minuly rok sa robila danova evidencia. Ako by ste postupovali vy? Urobili by ste danovu evidenciu, ale vydavky by ste dali ako pripocitatelnu polozku? Ak ano, do ktoreho riadku DP sa davaju tieto pripocitatelne polozky? Este raz dakujem.
Katy a R
23.06.16,07:39
o akej pripočítateľnej položke píšeš? - len nech sa ten daňovník radšej obráti na niekoho iného - lebo mu môžeš narobiť viac škody, ako osohu! (a ani úver nedostane!)
anazu
23.06.16,07:40
ospravedlnujem sa, zle som si toto precitala: tak do DP FO ich neuvadzas, resp. v DP PO ich pripocitas.
anazu
23.06.16,08:10
uvedomujeme si, ze som napisala blbost, aj ked aj v DPFO su kolonky na pripocitatelne a odpocitatelne polozky, avsak nato co som sa pytala to nesluzi.
Kazdopadne dakujem za rady. A Vam Katy a R za pozitivne slova. Myslela som, ze na porade sa mozu pytat aj menej skuseni uctovnici. Peace! :)
Katy a R
23.06.16,08:17
na začiatku si napísala, že ide o FO - k DP je poučenie.(tam je to podrobne rozpísané, kde čo treba napísať).
ja - ako laik - vždy postupujem podľa toho, tiež zák o DzP si prečítam, a tiež tu na Porade je plno užitočných tém - ak použiješ vyhľadávanie :)