klaudia1402
22.06.16,12:56
Dobry den chcela by som sa spytat na riesenie problemu ktory mame.Manzel ma z predchadzajuce vztahu dceru, na ktoru riadne plati vyzivne ale sa vobec nestretavaju nakolko matka to nikdy nedovolila.Zobrati nikdy neboli.My sme teraz manzelia a pocas manzelstva sa nam narodil syn.Da sa nejakym sposobom zabezpecit kebyze sa nam nieco stane aby po manzelovi dedil iba syn a nie dcera.
Tweety
22.06.16,11:07
Dcéra má zákonný nárok na dedičstvo. Jedine, že by ju otec vydedil. Ale na to treba mať zákonný dôvod.
klaudia1402
22.06.16,11:39
Neda sa spisat nejake posledna vola alebo co..
ivka70
22.06.16,11:40
Dieta je neopomenutelny dedic, bez zakonneho dovodu sa neda vydedit ziadnym zavetom.
Katy a R
22.06.16,11:47
brala si si chlapa s dieťaťom - a to dieťa je takisto jeho dieťaťom, ako aj vaše spoločné dieťa.
buchač
22.06.16,11:53
Dá sa....ALE ja by som do (nenapísaného) riešenia veru nešiel.
Len problémy a problémy.
vicktor
22.06.16,12:04
Posledna vola sa da napisat, ale zmienka o vydedeni dcery bude ignorovana.
Priznam ze neviem, ale nieco sa mi mari ze to treba dat na sud a argumentovat preco ma byt vydedena a tie dovody musia byt ozaj silne. To ze sa nenavstevuju asi stacit nebude.
Synovi odkladajte na jeho ucet a nehnutelnost nanho prepiste az bude plnolety, ale aby sa vam to nevypomstilo (napr. jeho zena vas strci do starobinca).
Oliwa
22.06.16,12:44
Nedá sa. Pravdepodobne je maloletá, ak platí výživné... To by musela byť dospelá a riadny vyvrheľ /podľa zákona/, aby nespĺňala podmienky neopomenuteľného dediča.
Chobot
22.06.16,12:54
Jedinou legálnou možnosťou dosiahnuť to, aby dcéra nič nededila je, že otec nebude v čase úmrtia nič vlastníť. Potom nebude ani čo dediť. Vydedenie prichádza do úvahy len za predpokladu, že by existoval na to zákonný dôvod.

Takže za života všetko prepísať na syna alebo zrušiť BSM a celý majetok napísať na manželku. Aby sa mu to ale v budúcnosti nevypomstilo, ak sa náhodou rozvedie.
Oliwa
22.06.16,12:58
Kto chce kam... Alebo ako hovoria karma je zdarma...
Len prečo sa /spravidla/ vždy pýtajú takéto chobotoviny manželky tých otcov nemanželských detí... ?
arizona
22.06.16,13:19
Kebyze sa "vam" nieco stane? Ked sa stane nieco tebe, po tebe manzelova dcera nebude nic dedit, toho sa nemusis bat.

Ked zomrie tvoj manzel, po nom budu dedit obe jeho deti rovnako. Jeho obidve deti su rovnocenne, je jedno aku maju matku a ci sa stretavaju,alebo nie...
buchač
22.06.16,14:17
Ozaj, vážne, fakt...?

Manžel prepíše všetok majetok na manželku a syna...či ?
Alebo toto neprichádza do úvahy ... či ?
Kde niet majetok, niet čo dediť....či ?

Poznám viacero prípadov zo svojho okolia, kde si to takto zariadili.
Existuje plno prípadov z prostredia známych jednotlivcov, ktorí sa takto dokonca aj exekúcii vyhli...napríklad taký Majský...

...ČI ???
Chobot
22.06.16,16:33
Lebo sa boja o majetok.... ale to je logické.
Katy a R
22.06.16,16:42
juraj - ale tu sa rieši vydedenie (aspoň tak je v nadpise), resp aby dedil len syn - a to sa NEDÁ..
To - že či bude po oteckovi čo dediť?? - to už je iná vec ;)
buchač
22.06.16,17:53
Katy ... ja som pochopil otázku.
Rozpísal som sa len kvôli Oliwe...že sa proste z toho dá vyjsť, aj keď sa v priamom zmysle otázky nejedná o vydedenie.

Veď v podstate klaudia (aj keď nepoznám pohnútky) hľadá únik z plnenia dedičstva (tzv. odrb) a v tomto prípade je to teda úplne jedno...
Oliwa
23.06.16,05:04
Jurko, kvôli mne si sa rozpisovať naozaj nemusel... Ak si pochopil a čítal s porozumením, prečo si odignoroval poslednú vetu, kde sa zadávateľka pýta: "Da sa nejakym spôsobom zabezpecit kebyze sa nam nieco stane aby po manzelovi dedil iba syn a nie dcera".
Chce, aby dedil iba syn, nie aby nebolo co zdedit.
Syn je maloletý, keby chcel teraz otec naňho prepisať majetok, potrebuje poručníka. Tým býva spravidla matka.
Matka sa pyta - kebyze sa NÁM niečo stane... teda aj jej...
Majský sem nepatrí, ten prepisoval majetky na dospelé deti a nie preto, aby niekoho vydedil alebo nebolo čo dediť, ale aby mu nebolo čo zhabať.
Som toho názoru ako Katy a R.
Ty si a priori proti... lebo medveď...:D
Oliwa
23.06.16,05:17
Ak si brali muža so záväzkami, museli s tým počítať...
Ak si ho brali z čírej lásky, prečo ich teraz trápi jeho majetok...
Ak si ho nebrali kvôli majetku, nie je čo riešiť...
Tiež logické...
Keď ho miluješ, nie je čo riešiť. Je čas dať si kofolu... :D
buchač
23.06.16,05:25
Oliwa (Dnes 08:04) Jurko, kvôli mne si sa rozpisovať nemusel...
===================
Aj na toto by som Ti vedel argumentovať...ale voľajako sa mi nechce a aj preto, aby som nebol ten a priori. Nevraviac už aj o tom, že :
- v Priori som nebol dávno
- ten výraz ma uráža
- a vôbec...ani neviem, čo znamená
------------------------------
Takže poviem inak.

Áno mamička, máš pravdu...šak ako vždy.
klaudia1402
23.06.16,08:58
Vies preco lebo sa mi stalo to iste.Moj biologicky otec odisiel za druhou a moju maninu nechal samu s 3 detmi ani vyzivne vtedy poriadne neplatil. Zomrel a dedicke konanie po nom ziadne nebolo.Kedze mamina bola sama nemala cas vybavovat veci okolo domu a tak sa stalo, ze ked sme my isli stavat sme zistili, ze tatko tam ma podiel a musela som vyplacat jeho detska z jeho druhe manzelstva.Preto chcem mojho syna toho uchranit..
Katy a R
23.06.16,09:04
takže vieš - čo treba spraviť,;) máš aj skúsenosti.
Ale otec nemôže žiadne svoje dieťa vydediť - (zákon presne definuje výnimky a tie nie sú u vás) - všetko to tu už máš napísané ;)
arizona
23.06.16,10:45
Su to zlozite situacie, kde sa vzdy niekto citi ukrateny. Ale treba brat do uvahy to, ze deti za to nemozu a maju narok na cast majetku, ktora zostane po ich rodicoch...preto su aj zakony tak stavane
vicktor
23.06.16,12:19
Nuz Klaudia, tusim mas dvojity meter.
jslancik
23.06.16,14:58
vicktor... dvojitý meter - žeby? to je úplný štandard... ja sa už ničomu nečudujem. dnes som si spomenul na túto tému, keď na inom fóre tehotná ženská riešila alimenty, ktoré platí jej chlap svojej bývalej. že ako by ich mohli čo najviac znížiť, aby sa jej dieťaťu ušlo čo najviac.
Soňa K
23.06.16,16:36
A väčšinou sa nestretáva s dieťaťom, lebo mu to jeho matka nedovolila .... aké ušľachtilé ......
pencil
05.09.16,09:56
aj jeho dcéra má právo dediť..aj jeho dcéra je pre neho rovnako jeho dieťa ako ten váš syn,nemyslíš??Nechápem,na čo si si brala chlapa,ktorý už dieťa má..ak takto zmýšľaš.Len pre majetky?Ubohe.To,že nestretávajú-zrejme za to môže jej matka,nie to dieťa.Skús si to otočiť-bola by si spokojná s takýmto riešením...?Zrejme nebola...
Dav
05.09.16,11:24
A keď sa rozvediete, bude ďalšia žena žiadať vydedenie dcéry aj syna z predošlých vzťahov? Na to bolo treba myslieť a vnútorne sa vysporiadať s tým, že partner už má záväzky
korela
05.09.16,14:04
Nemusí sa za života nič na nikoho prepisovať. Zákon je síce zákon, ale život prináša aj iné riešenia.
Pred 89. to išlo jednoduchšie. RD sa predal, presťahovalo sa do exluzívneho štátneho bytu v Starom meste. Pri úmrtí partnera nedostali deti z predchádzajúcich manželstiev ani len časť rodinných fotiek po otcovi. Proste absolútne nič. Na tú dobu bol ich tatko dostatočne solventný a stretával sa so všetkými deťmi.
Posledná partnerka sa pri úmrtí poistila notárom a zmenou dg na úmrtnom liste lekárom.
Kde je napísané, že niekto aj dnes nemôže predať svoj RD alebo byt, a prenajať si na určitý čas byt. Nikto nikomu nedokáže, kde sa podeli peniaze z predaja. Po čase si kúpiť, postaviť nový RD, ktoré by už boli iba v spoločnom vlastníctve posledných manželov.
Či to bude niekto chápať ako návod pre zbavenie sa dedičov z predchádzajúcich vzťahov, je jeho vec, nech sa každý riadi svojím svedomím.
Iba som opísala skutočný prípad zo života. V takýchto prípadoch si dedičia nemôžu byť nikdy istí svojim budúcim podielom na dedičstve.
arizona
05.09.16,15:58
nechapem tu zmenu na umrtnom liste. Co to malo spolocne s dedicstvom?
Chobot
05.09.16,19:00
Ja zase nechápem ten nový RD v spoločnom vlastníctve posledných manželov. Aj keď je v spoločnom vlastníctve, deti dedia z podielu manžela. Spoločné vlastníctvo nezbavuje deti dedičského nároku.

To, že sa niečo stalo v reále, nedá sa aplikovať všeobecne.

Ak niekto má doma pod kobercom hotovosť a zoberie ju súčasný partner, nie je dokázateľné, že to poručiteľ vlastnil. Prenajatý byt sa logicky nededí.
korela
05.09.16,20:33
Máš pravdu, neviem, ako sa mi to mohlo stať (prvý odsek).
branislavp
06.09.16,14:00
klaudia, to snáď nemyslíš vážne, ak si normálne zmýšľajúci človek, spamätaj sa.......
Poznám podobné čachrovanie s majetkami, skončilo to vypomstením sa za podopbné činy - tragédiou mladého-havária na motorke.
avalik
06.09.16,14:47
Občiansky zákonník

Vydedenie
§ 469a
(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.
(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.

DEDENIE ZO ZÁVETU
§ 479
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

§ 484
Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

PS: komentár k tvojmu úmyslu si odpustím, karma je zdarma