maped
22.06.16,13:48
Prosím o poradenie klient účtujúci v PÚ-platiteľ dph má doklad z ERP- s rozpisom dph vložka do dverí FAB + výmena. Snáď to nie je s prenosom DP?
Poradíte prosím? Ďakujem

Prosím vie niekto poradiť? Jedná sa kúpu vložky a o samostatnú výmenu vložky do dverí - do kancelárie.
Consultix
22.06.16,14:31
Podla zonamu sa na nasledovne vztahuje prenos DP:
- Výmena zapustených pántov na vchodových dverách budovy
- Servis/údržba protipožiarnych dverí
- Inštalácia reklamy a vnútorného značenia v budove (Štítky na dverách, infotabule, piktogramy (označenie WC) a pod.)

Podla mna je to ale oprava vymenou, aj ked su dvere sucastou stavby Pomockou moze byt, ze prenos DP sa nevztahyje napr. na:
- Oprava rozhlasovej ústredne - výmena nefunkčnej súčiastky
- Výmena kamery v kamerovom systéme
- Výmena senzora na pohyblivých dverách - bez elektroinštalačných prác

Ale kedze podla zoznamu patria nasledovne sluzby doF/43, tak to bude s prenesenim...
Oprava dverí, okien, okeníc, roštových okeníc, garážových dverí
Oprava kľučiek a zámkov na dverách
maped
22.06.16,14:59
Ďakujem. No pozerala som asi to bude sekcia S nie sekcia F - S-kľúčová služba s dph
Žabinka
22.06.16,15:22
ja by som to zaúčtovala ako klasický doklad z erp.. veď to nemáš faktúru s odvolávkou na §.. takže bez prenosu..

Dobrý deň,

Výmena zámkovej vložky vo dverách je činnosť, ktorá je zaradená v sekcii F klasifikácie CPA a pri jej poskytnutí sa uplatní prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12 písm.j/ zákona o DPH.
Ak platiteľ inému platiteľovi na základe uzavretého zmluvného vzťahu dodá zámkovú vložku vrátane jej výmeny vo dverách, ide o dodanie tovaru s jeho inštaláciou, kde inštalácia patrí do sekcie F klasifikácie CPA a preto sa na celé plnenie uplatní prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12 písm.j/ zákona o DPH.
Vo všeobecnosti odberateľ – platiteľ DPH je povinný podľa § 69 ods. 12 písm.j/ zákona o DPH platiť daň (samozdaniť sa) pri prijatí stavebných prác, stavby, tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž patrí do sekcie F klasifikácie CPA bez rozdielu, či dodávateľ - platiteľ v prospech neho vyhotoví faktúru, resp. či mu ju vyhotoví s nesprávnym daňovým režimom, resp. mu ju vôbec nevyhotoví. Za odvedenie dane je v zmysle citovaného ustanovenia zodpovedný príjemca služby.
V opísanom prípade je potrebné si ujasniť, na akom plnení boli dohodnuté zmluvné strany, či boli dohodnuté na dodaní tovaru vrátane jeho inštalácie, či najprv na kúpe a potom neskôr na oprave – výmene zámkovej vložky a v závislosti od tejto skutočnosti aký má byť správne uplatnený daňový režim dodávky, a v následnosti vyhotoviť faktúru, resp. vyhotoviť opravnú faktúru na opravu daňového režimu.
Finančné riaditeľstvo SR v nadväznosti na ustanovenie § 69 ods. 12 písm. j) zákona o DPH vypracovalo prehľad niektorých činností, ktoré patria do sekcie F klasifikácie CPA resp. ktoré nepatria do tejto sekcie. Uvedený prehľad nájdete na stránke www.financnasprava.sk (http://www.financnasprava.sk) /Infoservis/ Informácia k aktuálnym daňovým a colným povinnostiam/ DPH/ prehľad činností zatriedených podľa štatistickej klasifikácie produktov podľa činnosti CPA.
pozri položku: 757
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dph/2016/2016.06.27_CPA_externa.pdf


---
S pozdravom,
Ing. Martin Ťažký

Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
maped
22.06.16,16:11
Ďakujem veľmi pekne obom za poradenia. :-) Pekný slniečkový podvečer prajem :)
Consultix
22.06.16,17:39
Klucova sluzba to urcite nie je. Teda podla mna...
Consultix
22.06.16,17:46
Zabinka, dobry podnet :) Motivovalo ma to k uvahe... par. 69 ods. 12 pism. j) hovori o povinnosti prenesenia danovej povinnosti pri dodani sluzby podla sekcie F. Dodanie je definovane v par. 8 ods. 1 pism. b).
V podstate je z pohladu zakona podla mna jedno, aka faktura sa v pripade dodania vystavila. Ci to bol doklad podla ods. 1 alebo ods. 3 par 74. Vystavenie podla ods. 3 (ERP) sa vylucuje len v pripade dodania v ICS, zasielkoveho predaja, a dodania do ICS.
Myslim si teda, ze aj pri ERP by malo platit prenesenie DP. Ale ak mame vylucujuce ustanovenie, alebo usmernenie, tak sem s tym... :)
maped
23.06.16,06:46
ach jaj, ten doklad asi fakt patrí do prenesenia. Len ako urobím VPD ak: základ dane je 18,68 a celý doklad je na22,42? Sumu 18.68 dám na 518-tku a tých 3.74 dám ako aby mi sedela suma s dokladom z ERP? Klient už tú dph zaplatil dodávateľovi. On si to zrejme uvedie do tržieb a my aby sme to mali ok tak ako prosím?
Consultix
23.06.16,06:48
Dodavatel vystavil nespravny doklad. Mal by to stornovat, vystavit novy s PDP a vratit sumu DPH...
maped
23.06.16,07:01
tomu rozumiem, len toto ako vieme všetci , nikto neurobí, aby si už vystavený doklad stornoval ktorý vystavil pred mesiacom a má urobené denné uzávierky. Zároveň klient trvá na zaúčtovaní každého dokladu čo mi dodá.
Consultix
23.06.16,07:08
Treba klientovi povedat, ze stat, zastupeny FS, ta zastupena kontrolorom bude trvat na ustanoveniach zakona o DPH. A nech pocita s tym, ze takto odpocitana dan nebude pri kontrole uznana.
Dodavatel ak vystavi storno, tak sa mu predsa spatne nemeni nic. Storno, aj novy doklad pojdu do aktualneho dna... Ci sa mylim?
Sarlotka
23.06.16,14:38
Consultix
23.06.16,20:24
Diky za potvrdenie. Ja som hladal rozne slova v tom zozname, ale preco som nehladal vlozku, tak to neviem :)