zk24
22.06.16,17:52
Ahojte,

My - Slovenská sro chceme nakupovať ojazdené kamiony na SR a nasledne ho hned predať do EU inej firme, bez toho aby sa auto zaradilo do obchodného majetku.


Našla som dva rôzne spôsoby postupovania, ktoré som klientovi ponukla. Kontaktovala som firmu, od ktorej planuje nakupovať, a dostala odpoved že predávajú kamiony aj podľa §66 a aj normálne s DPH, v závislosti ako kamion kupili. Takže tieto 2 varianty:

1.Predajca vystaví fakturu ako 100,000 + 20,000 dph = 120,000. Uhradíme 120,000 a máme narok na odpočet dph 20,000 eur. Pri predaji vystavujeme fakturu do EU, s oslobodením podľa §43, teda bez DPH.

2. Predajca vystaví fakturu podľa §66, na fakture nie je DPH vyčíslená a my teda nemáme nárok na odpočet DPH. A preto pri predaji do EU postupujeme podľa §66 aj my a vystavíme fakturu, ktora obsahuje DPH z marže, na fakture ju neuvádzame, ale uhrádzame ju v danovom priznaní.

Klientovi sa nepáči ani jedna z ponuknutych variant. V prípade 1 sa mu nepači že bude čakať par mesiacov na vrátenie DPH a v druhom prípade, že musí odviesť DPH (ak chce aby konečna suma bola rovnaka v oboch prípadoch).

Chcela by som sa s Vami poradiť, či existuje variant, kde by sa dalo vyhnuť DPH na vstupe, aj na výstupe. Chcel by nakupiť ako pri variante 2 a predať ak pri variante 1.

Nenašla som v zákone nič take ako by som to mohla nakombinovať.

Viete mi prosím poradiť?


Dakujem.
Žabinka
13.07.16,08:44
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kupa-a-predaj-auta-obchodnik
Predaj ojazdeného auta v rámci ES a daňový režim (uplatnenie dane)
V prípade, ak obchodník s ojazdenými autami predá ojazdené auto, ktoré kúpil za účelom jeho ďalšieho predaja, postupuje pri uplatňovaní dane v závislosti od toho, v akom daňovom režime konkrétne auto kúpil.

z toho vyplýva, že kombinácia varianty 2 s variantou 1 nie je možná..

a vyplýva to aj z §66ZoDPH, odsek (2)
Obchodník pri predaji umeleckých diel, zberateľských predmetov, starožitností a použitého tovaru, ktoré mu boli dodané na území Európskej únie, je povinný uplatňovať osobitnú úpravu, ak uvedené tovary boli dodané
a) osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,
b) osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,
c) iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.
zk24
13.07.16,09:25
No presne toto mam naštudovane, a tak som to odprezentovala klientovi. ten dokument z finančnej správy je veľmi dobrý. Akurat, že on je presvedčený že nejako to ide.

Tak asi sa budeme musieť zmieriť s tým, že to nejde...