Spevulka
22.06.16,19:02
Mrzí ma že sa tu kvôli mojej zle položenej otázke napádate, tak ešte raz:
SZČO účtujúci v PÚ platiteľ DPH, kúpil motorové vozidlo v Maďarsku bez dane.
Používať ho bude na podnikanie , zároveň na súkromné účely. Zaujímalo by ma ako to mám zaúčtovať a ako zapísať do KV DPH. Už mi je z toho čo píšete jasné, že 80% a 20%, len tie účtovné zápisy z toho som vedľa.
Dúfam, že už teraz je to správne, ospravedlňujem sa a ďakujem.
Consultix
22.06.16,17:54
V akej sustave to chcem zauctovat?
KEJKA
22.06.16,18:03
100% výstupná DPH
odpočet 80%
Spevulka
22.06.16,18:22
podvojné účtovníctvo
rexogazda
22.06.16,18:35
Pozor. Auto je v zákone vyňaté

§5,3,a - nepeňažný príjem zamestnanca pri používaní auta aj na súkromné účely

§19,2,t - práve tu je definovaná výnimka pre auto z uplatňovania % ak sa majetok využíva aj na súkromné účely.

takže:
reverse charge dph 100%
odpočet 100%
odpisový plán z plnej vstupnej ceny

a postupovať podľa §5,3,a
Spevulka
22.06.16,18:40
auto používa len SZČO na podnikanie aj na súkromné účely
rexogazda
22.06.16,19:02
OK

to je podstatná vec. to treba písať do otázky

v otázke bolo "sme platitelia DPH" a "podvojné účtovníctvo.

99% ľudí napadne že ide o firmu.

SZČO nezvykne hovoriť že "kúpili sme" :))))
Spevulka
23.06.16,08:42
Ospravedlňujem sa, ja /manželka / mu robím účtovníctvo tak som dala že sme
Consultix
23.06.16,09:46
Co mas spolocne obstaranie majetku SZCO s prijmami zo zavislej cinnosti (par. 5)?
Ak si szco obstara vozidlo, ktore bude vyuzivat aj na sukromne ucely a zaroven nepreukazuje knihou jazd pomer sluzobnych/pracovnych ciest, tak jeho danovymi vydavkami su naklady len vo vyske 80% a v rovnakej vyske mu vznika narok na odpocet DPH, pricom pri prenesenej danovej povinnosti odvadza DPH z celkovej obstaravacej ceny.
rexogazda
23.06.16,12:36
No haló

To že je to SZČO uviedla "Spevulka" až dodatočne večer 21:40
Consultix
23.06.16,20:12
Je jedno, ci je to SZCO, alebo PO. Ak zamestnavatel uplatnuje zvysenie ZD zamestnanca o 1% pri pouzivani firemneho vozidla na sukromne ucely v zmysle par. 5 ods. 3 pism a), tak toto sa za sukromne ucely z hladiska par. 19 ods 2. pism t) nepovazuje. Plati to tak v pripade SZCO ako aj PO, ak maju zamestnanca. Ale otazka bola polozena z pohladi podnikatela, ktory vyuziva firemne vozidlo na sukromne ucely, a to nie z pozicie zamestnanca. Vtedy striktne 80:20.
rexogazda
23.06.16,21:23
halo halo

trochu pribrzdiť. riešime tu reálne veci alebo vlastné agá?

ja v tej otázke nikde nevidím "z pohľadu podnikateľa"

Medzi SZČO a PO je mega rozdiel. V PO si neviem predstaviť ani pri najväčšej predstavivosti ako by vyzeralo používanie auta aj na súkromné účely keď aj konateľovi bez pracovného pomeru by vznikol nepeňažný príjem.
Consultix
23.06.16,21:33
Mrzi ma, ze fakticke konstatovanie beries opat ako osobnu invektivu.
rexogazda
24.06.16,06:46
Nie. Tu nejde o to.

Tí dlhoroční prispievatelia čo tu tak pozerám by mali trochu pribrzdiť. Tie príspevky sú až veľmi suverénne vzhľadom na to, že toto je amatérsky portál a maximálne tu prispieva tak 5.liga daňových poradcov a audítorov.
1. liga tu nechodí a zároveň je viac opatrná vo vyjadreniach ako tu píšuci dlhoroční ľudia.

Však toto je porada pre podnikateľov a účtovníkov, ktorí si nemôžu dovoliť platiť poradcov. Treba byť opatrný a radšej nachádzať riešenia a nie písať tu suverénne vyhlásenia.

napr. §5,3,a - tento nepeňažný príjem je automatický (nepodmienený) pre zamestnanca. Aj konateľa, ktorý sa berie v takýchto prípadoch za zamestnanca.

Takže medzi SZČO a PO je mega rozdiel !!!!!!
Consultix
24.06.16,07:28
Ak sa pozries na moje komentare, su vacsinou rozsiahle, s uvedenim prislusnej zakonnej upravy a s vysvetlenim. Nemam pocit, ze ako 5. liga by som sa mal pribrzdit a nesnazit sa dopracovat do 4. ligy :)
PS: Otazka zadavatela znela "auto bude pouzivane aj na sukromne ucely" a nie "vozidlo bude poskytovane zamestnancom aj na sukromne ucely". V tomto je ten rozdiel, na ktory som poukazoval a robim to tak vzdy, ak moze dojst k mylnemu vykladu.
Ak si to ale zelas, kludne sa zdrzim akehokolvek pripomienkovania Tvojich prispevkov. Bez hnevu, bez agresie, bez podtonu, bez zbytocnych vykricnikov. Co Ty na to?
rexogazda
24.06.16,07:52
To nie. Chcem stále diskutovať s tebou.

mňa vytočilo to, že asi si nečítal celú diskusiu. Ja som fakt nevedel že ide o SZČO. To som sa dozvedel až následne. "Sme platitelia" a "kúpili sme". Takto nehovorí SZČO.

PS: ako sa dá auto používať v PO aj na súkromné účely inak ako som ja popísal?????
Consultix
24.06.16,08:00
Ale aj vo svetle toho, ze je to SZCO trvam na svojom. Ide o pripad, ked vozdilo je v majetku spolocnosti. Nie je to vozidlo poskytnute zamestnancovi, ale na vozidle jazdi SZCO, alebo v pripade PO je vozidlo vyuzivane spolocnikom, alebo konatelom, ktory okrem toho, ze vybavuje firemne veci, tak chodi na tom aute na dovolenku, spravit si nakup, za milenkou :) atd... V tomto pripade sa neuplatnuje ZoDP par. 5 ods. 3 pism a), kedze sa nejedna o zamestnanca (konatel je konatelom na zaklade zmluvy o vykone funkcie, za zamestnanca sa povazuje len na ucely zakona o cestovnych nahradach.).
Takze ak je to auto, ktore nema vedenu knihu jazd, v zmysle ktorej su vsetky jazdy sluzobne (okrem pripadneho pridelenia zamestnancovi s dodanenim nepenazneho prijmu), tak sa do danovych vydavkov uplatnuje len pomerova cast obstaravacej ceny podla pausalneho pomeru 80:20.
rexogazda
24.06.16,08:18
Nie
čo sa týka PO tak tu miešaš dohromady dve veci

§19,2,l,3 - náklady na PHM
a
§19,2,t

konatelia a spoločníci patria pod §5,1,b - príjmy zo závislej činnosti.

§5,3,a - sa ich týka automaticky. Nepeňažný príjem ako vyšitý.


finančná správa:
Otázka č. 6 - Poskytnutie vozidla konateľovi
Prosím o zodpovedanie otázky vo veci zdaňovania používania firemného osobného vozidla aj na súkromné účely spoločníkom s.r.o. nasledovne:- spoločník a konateľ s.r.o. je zároveň zamestnanec firmy a používa firemné osobné auto aj na súkromné účely, - spoločník a konateľ nie je zamestnancom v s.r.o. a používa firemné osobné auto aj na súkromné účely. Je nutné riešiť používanie firemného motorového vozidla zdaňovaním ako nepeňažný príjem cez mzdy vo výške1% zo vstupnej ceny?
Odpoveď
Keďže príjem konateľa je podľa § 5 ods.1 písm. b) zákona o dani z príjmov príjmom zo závislej činnosti, nepeňažným príjmom zo závislej činnosti konateľa (zamestnanec podľa § 5 ods.2 ) je aj suma vo výške 1% .... poskytnutého na služobné a súkromné účely.
Consultix
24.06.16,08:40
Je mi jasny rozdiel medzi 80% z PHM pri nevedeni knihy jazd a uplatnovanim si pausalu 80% z obstaravacej ceny pri pouzivani vozidla aj na sukromne ucely (lebo pomer vyuzivania by sa mal taktiez preukazat primarne evidenciou v knihe jazd). Takze ano, ta ista kniha jazd, ale dva pohlady. Naklady na obstaranie a naklady na PHM.
Skusim to este raz:
1. Konatel ma zverene vozidlo aj na sukromne ucely, uplatnuje sa par. 5 ods. 3 pism. a). Spolocnosti vznika danovy vydavok v plnej vyske obstaravacej ceny.
2. Vozidlo nie je poskytnute zamestnancovi/konatelovi/spolocnikovi v nadvaznosti na ustanovenia par. 5 ZoDP, preto sa naklady uplatnuju len pausalne.
Ano, je diskutabilna alternativa c. 2, ktora v pripade SZCO je jednoznacne ina ako v pripade PO, ale davnejsie som tutoproblematiku studoval a nebol jednoznacny vyklad ani zo strany SKA. Tento vyklad FS som si necital, ale ako vieme, nie je pravne zavazny :)
rexogazda
24.06.16,08:42
Toto je presne debata ktorá má zmysel.

díky
Consultix
24.06.16,08:43
Aj ked sa to casto nezda, ja som uplne v pohode :D