Michal.novo
22.06.16,19:38
Ahojte, robim prepravcu pre kuriersku spolocnost...dodavky do 3,5t ...sofer sa tyzden zaucal v pondelok isiel sam na rozvoz havaroval ...bola tam odporucana 40 a ked mi volal povedal ze isiel tak 60 -70 km/h ...dostal v ostrej zakrute smyk a celne sa zrazil s favaoritom ..vystrihovali ich z vozidla ..starsi par to bol pani ma zevraj zlomenu nohu a pan bol na are to bolo vaznejsie ...chcel som to nahlasit na poistovnu ale potrebujem ist osobne na policiu pre spravu nehody atd ..volal som so soferom a uplne prekrutil ako to bolo aj to co hovoril ked sme spolu po nehode volali ...moze este tu vypoved zmenit ? uplne ?

a este prosim vas ako zamestnavatel mam ist aj do nemocnice pozriet tych zranenych alebo ? ( nemam moc chut tam ist :/ )

Prosim Vas o radu lebo nemam s tymto vobec skusenosti ako sa spravne zachovat
Martuk
22.06.16,18:14
Ty momentálne nepotrebuješ správu od policajtov, hneď nakluš do poisťovne, kde máš PZP, nahlás nehodu zatiaľ s údajmi, ktoré máš a postupne budeš dopĺňať doklady, ktoré dostaneš (správu od policajtov a pod.). Na nahlásenie udalosti z PZP totižto stačí úplné minimum údajov, zbytok doplníš po liste z poisťovne, v ktorom bude jasne uvedené, čo všetko ešte máš doložiť. Totižto v tomto momente ide o to, aby sa v tvojej poisťovni, kde máš na toto vozidlo PZP čím skôr zaevidovala táto poistná udalosť, resp. udalosti, pretože budú minimálne 4 (zranenie muža, ženy, poškodenie auta, odev muža a ženy).

Čo sa týka vyjadrenia tvojho šoféra, to teraz neber do úvahy, pretože je v šoku a sám nevie, kde je sever.

Čo sa týka výpovede, pokiaľ policajti na mieste nehody neboli úplní debili, tak museli vidieť v akom bol stave, či už fyzickom, alebo psychickom a podľa toho aj k tejto veci pristupovali. Každopádne podľa tvojich slov takáto nehoda už bude zrejme klasifikovaná ako ťažké ublíženie na zdraví a tvoj šofér bude zrejme čeliť trestnému stíhaniu za ťažké ublíženie na zdraví (súdim podľa tvojich slov, že pán bol na áre)
Martuk
22.06.16,18:16
ešte som zabudol na tú návštevu zranených: pokiaľ sa bude dať a budeš sa na to cítiť, čím skôr ich navštív, pomôže to v prípadnom súdnom spore a bol by si prekvapený, ako takáto návšteva so sklopenými ušami pomôže, a dokonca pomáha obom stranám, i keď to v danej chvíli nemusí byť zrejmé.
preboha
22.06.16,18:20
martuk - jedna nehoda = jedna poistná udalosť, bez ohľadu na počet účastníkov, počet zranených a výšku škody. OK?
Michal.novo
22.06.16,18:21
ja som najskor volal na infolinku poistovne a povedali mi ze tam mam prist osobne a nahlasit to tak dnes som tam bol osobne povedala mi ze potrebujem aj spravu o nehode a vsetko tam zaznacit ako to bolo kto a ako bol zraneny ...ano aj policajt hovoril ze bude mat trestne stihanie ...a ja ako zamestnavatel by som mohol co mat z toho ? bol 1. den v praci na dohodu
preboha
22.06.16,18:25
na nahlásenie škody máte 15 dní, nemusíte robiť paniku, okrem výpovede šoféra budú aj iné podklady ( šmykové stopy, miesto zrážky...) a tie nikto neprekrúti. správu polície si vyžiada poisťovňa - netrápte sa. oznámte poisťovni celú vec, a môžete na to zabudnúť. návšteva zranených je iba gesto slušnej výchovy
Michal.novo
22.06.16,18:28
dakujem za rady ..nepaci sa mi pristup sofera podla mna dostal rady od niekoho a teraz prekruca ...a mam ist teda pre istotu na policiu a spisat ten zaznam ? nech mam s tym pokoj a odovzdam to do positovne
Martuk
22.06.16,18:41
preboha nemáš pravdu robím v komerčnej poisťovni, takýchto udalostí som už riešil desiatky a viem, že každá časť má svoje číslo, to znamená, zranenie osoby - jedna udalosť, zranenie druhej osoby - druhá udalosť, odev jednej osoby - jedna udalosť, odev druhej osoby - jedna udalosť a tak ďalej.
Martuk
22.06.16,18:44
pokiaľ danú situáciu riešia policajti, čo pri zranení riešia VŽDY, tak správu o neho nepotrebuješ, poisťovni stačí policajná správa, ktorú však v niektorých prípadoch je dosť problém získať, nakoľko policatji nie vždy bývajú ochotní pri vydávaní takýchto dokumentov pre poisťovne. Stačí, aby si natrafil na debila a policajnú správu z nehody nedostaneš.
preboha
22.06.16,18:46
zavinenie nehody určí polícia, a poisťovňa bude konať podľa výsledku šetrenia. nemusíte poisťovni nič nosiť, poisťovne majú on line prístup k šetreniu dopravnej polície. vypíšte príslušný formulár ( oznámenie poistnej udalosti z PZP) uveďte okolnosti tak, ako Vám boli podané od šoféra, a môžete na vec zabudnúť.
Martuk
22.06.16,18:46
čo sa týka tvojej otázky, čo by si z toho ty, ako zamestnávateľ mohol mať a zvyšok tvojho komentu, tak pokiaľ tvoj vodič nemal v krvi chlast, drogy a pod, tak pravdepodobne nič.
preboha
22.06.16,18:49
zabudli ste dodať, že jedny nohavice jedna udalosť, druhé nohavice druhá udalosť atď. moja prax v poisťovníctve je iba 20 ročná - zatiaľ som sa s tým čo tvrdíte nestretol....
Michal.novo
22.06.16,18:50
lebo v poistovni som jej povedal ze neviem kto je este vinnik ...a ze ona tam potrebuje aj mena a priezviska tych zranenych ...
Martuk
22.06.16,18:59
preboha nerob zo mňa vola, neviem, pre ktorú poisťovňu robíš a je to jedno, každopádne pri situácii, ktorú opisuje Michal.novo určite nebude kompletne všetko v jednej poistnej udalosti, ale šak nech Michal s odstupom času napíše, či jeho poisťovňa všetko (zranenie oboch účastníkov, odev oboch účastníkov, zničené auto) dala do jednej poistnej udalosti
Michal.novo
22.06.16,19:05
ach dakujem ste super :) tak jej vyplnim co viem som zvedavy co povie..bola velmi "ochotna" :)
preboha
22.06.16,19:08
nepotrebujem z Vás robiť vola, zvyknem písať iba to, čo 100% sedí. Ako ste napísali - uvidíme....
bubkoch
22.06.16,19:45
martuk mas v tom hokej a vobec netusis co je to poistna udalost ... preboha ma pravdu ...
Martuk
22.06.16,19:57
bubkoch ak si myslíš, že neviem, čo je poistná udalosť fajn, nemám sa s tebou o čom baviť
misoft
22.06.16,19:59
I ja si myslím, že "preboha" má pravdu. Pokiaľ bola poistka dobre uzavretá, tak v jednej poistnej udalosti sú i prepravované osoby a prepravované veci - teda jedna poistka. Pokiaľ by to bolo podľa "Martuk"a - tak by sa poisťoval každý chlp v zadku osobitne.
Martuk
22.06.16,20:17
minimálne pri zranených osobách má každá osoba svoje číslo poistnej udalosti kvôli tomu, že poisťovňa predbežne nemá ako vedieť, aké zranenia ktorá zo zranených osôb utrpela a od typu zranení sa odlišujú aj potrebné doklady, ktoré treba doložiť. Neviem, pre ktorú poisťovňu alebo poisťovne preboha robí, ale porozmýšľajte nad nasledujúcou otázkou:

Keď sa vinou nejakého debila vybúra autobus s 30 ľudmi, z toho 10 bude zranených ľahko, 5 zranených ťažko, 5 v kritickom stave a 10 mŕtvých, vážne si myslíte, že toto všetko bude pod jedným číslom poistnej udalosti??? A to už nehovorím o škode na majetku zranených a na autobuse.

Podľa vyjadrenia účastníka preboha by toto všetko (zranenia, úmrtie a škody na majetku) bolo na jedno číslo poistnej udalosti, čo je BLBOSŤ a NEREÁLNA VEC.
bubkoch
24.06.16,17:26
martuk nerob zo seba vola, vazne ... to ze si poistovna roznym sposobom zatrieduje poistne plnenia roznym osobam alebo z rozneho dovodu nemeni nicv na tom ze sa jedna o JEDNU poistnu udalost ! lebo keby ich bolo viac, tak by poisteny musel kazdu udalost nahlasit samostatne na inom tlacive ... a co ked o nejakej v danej chvili nevie ? je samozrejme, ze z JEDNEJ poistnej udalosti (havaria), ktoru vinnik nahlasi RAZ, moze vzniknut hoci aj 100 roznych plneni 50-tim roznym osobam ... ale kazde jednotlive plnenie za liecenie, skodu na majetku, za uraz, NIE JE samostatna poistna udalost ...
poistna udalost je havaria, vinnik nahlasi udalost svojej PZP poistovni RAZ, bez ohladu na pocet skod ktore sposobil ... poistne plnenie (to co ma u vas rozne cislo) moze byt plnenie osobe A za liecenie zlomenej ruky, osobe B za zniceny odev, osobe B za trvalu invaliditu, ocobe C za zniceny blatnik atd
Michal.novo
25.06.16,08:13
Prosim Vas mam aj narok na nejaku nahradu za skodu od vodica ? alebo vobec nic ? ,.,.mal som ho na skusku prvy den na dohodu
misoft
25.06.16,08:21
Martuk, si ty pri zmysloch? Pokiaľ je v poistení vozidla i pripoistenie cestujúcich - je to stále JEDNA poistná udalosť. To isté platí i pri prostriedkoch hromadnej dopravy. Prevádzkovateľ autobusu má poistku pre celý autobus a jeho cestujúcich. Podľa toho, čo tu trepeš za voloviny, každý cestujúci by musel uzatvárať poistku. A teraz si predstav, že by cestoval napr. len raz za mesiac. Každý mesiac by musel uzatvárať novú poistku? Veď v tých poisťovniach by sa z toho zbláznili.
Dokonca i špeditéri (nákladní dopravcovia) to majú takto. Ak si poistia vozidlo a osádku, je potom jedno kto v dobe nehody sedel vo vozidle - je poistený a poisťovňa vychádza z tej poistnej zmluvy.
220870
25.06.16,08:35
Nahlásiť na poisťovňu dá sa to cez internet.Nemusíte vypĺňať všetky údaje o zranených .Rieši to polícia a tým to pre vás končí.Ak ste charakter tak behnite do nemocnice a ospravedlňte sa za svojho vodiča.Chyby robia aj svätý.Zamestnanec príde min na dva roky o vodičák.
expeeert
25.06.16,21:11
iba ak s ním bola uzavretá dohoda o hmotnej zodpovednosti, aj to je iba do výšky max. 4 platov. Náhradu za zničené vozidlo jedine ak bola uzavretá havarijná poistka. Otázne je, či si vodičovi zabezpečil školenia - BOZP, vodiča a pod. lebo ťa zrejme navštívi inšpektorát práce a pokiaľ si ho posadil za volant len tak, tak ešte môžeš nafasovať pokutu...
miguel9991
28.06.16,10:35
Aké argumenty môže mať vás vodič, že nie je na vine. Určite je zrejmé, kto prešiel do protismeru podľa obhliadky, ktorú vykonala polícia. Ako môže toto tvrdiť, že nie je na vine, nech je rád, že tam obidvoch nezabil a nemá na krku precin usmrtenia. Hádže vinu na druhých, pritom on sa cíti akože poškodený, to je fakt charakter. A za tým párom by mal ísť vodič sám,on spôsobil dopravnú nehodu, nie vy. A ohľadne tej poisťovne, vy akože teraz ako máte zistiť, ako sa volajú zranení? Do 15 dní to musíte nahlásiť, ale iba s takými údajmi, čo viete.Poistovna má prístup online k nehode.
Michal.novo
28.06.16,19:00
tak nakoniec som musel dat poistovni vsetky infomracie ..osobne som bol na policii a vsetko mi poskytli ...lebo pani v poistovni mi to odmietla zobrat ..bola fakt velmi prijemna ..a este prosim vas vedeli by ste mi poradit ako mam od sofera vymahat nahradu skody ? aspon cast ..ci to mam dat pisomne alebo ako ..uz len kvoli tomu jeho pristupu to chcem riesit
miguel9991
02.07.16,06:03
Ako majiteľ auta, by ste mali aj vy vypovedat na polícii, kde uveďte, aby súd v rozhodnutí zaviazal tohto šoféra nahradiť vám spôsobenú škodu, alebo sa s ním nejako dohodnite, ale keď takto vymýšľa, tak asi cestou súdu to bude lepšie.
Michal.novo
05.07.16,13:41
a ako mam teraz postupovat prosim Vas ? hned cez sud ? alebo mu mam poslat pisomne aka tam bola vzniknuta skoda a ako sa k tomu postavi ?
preboha
06.07.16,19:26
logický postup je nasledovný - vyčísliť škodu ( kvalifikovane), predpísať vodičovi k náhrade celú škodu, alebo jej časť, horná hranica je tuším 3 - mesačná mzda, a ďalej postupovať podľa jeho reakcie. Ak uzná, a bude platiť - splácať nemusíte riešiť nič iné. ak odmietne môžete svoj nárok na náhradu škody riešiť súdnou cestou. Súdu budete musieť všetko písomne doložiť ( výšku škody, ...)
Ice dive
06.07.16,20:26
každý máte z časti pravdu... ak nastane udalosť je jedna udalosť a niekoľko poškodených a jedno hlásenie dáva poistený, avšak podľa počtu poškodených poisťovňa registruje každý nárok poškodeného osobitne... lebo po každom poškodenom chce špecifické doklady na uplatnenie jeho nároku, detto pri škode na zdraví sa trvalé následky vyhodnocujú až po roku... preto je udalosť rozdelená podľa počtu poškodených lebo po jednom chce lekársku správu, po inom zase faktúru za opravu blatníka a pod...