Cathy Queen
22.06.16,20:25
Chcela by som sa opýtať, ako je to vlastne s tou PN-kou. Viem že prvé tri dni sa prepláca 25% z denného vymeriavacieho základu, a potom 4.-10. deň a vlastne každý ďalší deň 55%. Tak prečo potom každý jeden človek, s ktorým sa bavím na túto tému - v hociktorom zamestnaní, s hocijakým vzdelaním, po celé roky stále tvrdí: "Ostaň na péenke dlhšie ako 10 dní, nech sa ti to oplatí!!!!" ??? Ale veď podľa tabuliek nič také neexistuje. Je to úplne jedno či ostanem doma 4 dni, či 44, je tam stále 55%. Je to len mýtus, alebo ako na to vlastne prišli? Vraj: "maródka pod 10 dní ti dobabre výplatu" ? Tvrdia to ešte aj naše ekonómky, tvrdí to každý. Okrem tých tabuliek. Ďakujem za každú skúsenosť a radu.
Katy a R
22.06.16,18:32
???? čo nechápeš - je to jednoduchý výpočet ;)
... ale ešte treba zobrať do úvahy - že sú ľudia, ktorí majú oveľa vyšší plat, ako prislúcha k max VZ, z ktorého sa počíta nemocenská dávka. :)
Cathy Queen
02.07.16,16:52
Výpočet je to veľmi jednoduchý. Čo nechápem, to som zdôvodnila vo svojej otázke - úplne protichodné tvrdenia ľudí skrz celé jedno desaťročie - rozporuplné s jasne danou tabuľkou. Keby som im rovno tú tabuľku dala pred oči, tak sa budú dušovať, že tabuľka a realita sú dve rozdielne veci. Chcela som vedieť skúsenosti iných ľudí. Naposledy som bola na PN-ke pred 11 rokmi, bola to PN dlhodobá a výplata (cháp výplata za časť mesiaca ktorú som odrobila plus maródka) mi prišla krásna. Naozaj každý tvrdí, že maródka pod 10 dní dodrbe výplatu a nad 10 dní nie. Že to proste "vidia" na výplatných páskach. Tak sa pýtam väčšieho počtu ľudí, že "kde je zrada".
Katy a R
02.07.16,17:04
Tých 25% za tri dni pri krátkej DPN určite zníži priemer viac, ako pri dlhšej DPN (veď počítaj. ) Začiatok je vždy najhorší - ak teda zamestnávateľ nemá benefit s vyššou NM, ako mu prikazuje zákon
ale sú ľudia, ktorí zarobia aj 3 tis resp 5 tisíc mesačne ... tak tým to určite dod...e výplatu ;) - ale aj nad 10 dní