Martinko26
22.06.16,21:40
Zdravim,pracoval som ako zvarac na zivnost na TPP ale od 1.6.2016 som zacal zvarat na zivnost.Moj prijem by mal byt za mesiac cca 1400 € teda za rok zarobim 16800 €

1. Prvy rok platim len zdravotnu poistovnu a to min. 60 eur a socialnu poistovnu platit nemusim.Ano?

2.Prvy rok neplatim socialnu poistovnu.Ale po roku teda za obdobie 1.6.2016-1.6.2017 spravim danove priznanie a vyskedok zanesiem do socialnej poistovne a zdravotnej poistovne a oni mi povedia kolko budem platit?Ano?

3.Mozte mi prosim povedat ake su priblizne odvody do zdravotnej a socialnej poistovne pre cloveka ktory za rok zarobi cca 16800 € ?

4.Ako to vypocitate?(myslim vzorec alebo ukazkovy priklad pre pochopenie.

5.Ak clovek teda zarobi 500 € mesacne na zivnost musi teda na buduci rok platit min.odvody,ale zhltne mu to cez 40 % prijmu.Ano?

6.Preco sa kazdy rok zvysuju odvody pre zivnostnikov.

7.Kamarat je zivnostnik zeriavnik a na konci roka musel zaplatit nieco cca 1000 eur co sa tykalo jeho zivnosti.Co to bolo?

Dakujem vam za vase odpovede.
Katy a R
22.06.16,19:56
Martinko - SZČO znamená SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba. (zdôrazňujem samostatne).
podľa tých otázok, čo si dal - máš veľmi málo vedomostí. treba si to aspoň trošku naštudovať - zák o DzP, zák o ZP (na začiatok) a neskôr aj zák o SP . Ak sa ti nechce - tak si jednoducho nájdi a zaplať učtovníčku - nech sa ti o to postará.
také základné info - k ZP - zatiaľ platíš preddavky z min VZ - ale nezabudni, že sú to preddavky - ak dobre zarobíš, bude treba doplatiť.
K SP - nie je pravda, že SP sa neplatí 1. rok podnikania - je to inak - kuk sem http://www.socpoist.sk/szco-vjr/55165s
K daniam - treba sa registrovať - vybaví to za teba aj živnostenský úrad, ak požiadaš.
A DP sa robí za predchádzajúci kalendárny rok - podať do 31.3. okrem zák 595/2003 pozri https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov.
No a samozrejme - tu na Porade nájdeš plno užitočných informácií :)
zk24
22.06.16,19:56
1. Prvy rok platim len zdravotnu poistovnu a to min. 60 eur a socialnu poistovnu platit nemusim.Ano?

Minimálne preddavky do ZP 60,06€.

Do SP sa prihlásiš až k 1.7.2017 ak prekročíš minimálnu hranicu pre povinné poistné do SP.


2.Prvy rok neplatim socialnu poistovnu.Ale po roku teda za obdobie 1.6.2016-1.6.2017 spravim danove priznanie a vyskedok zanesiem do socialnej poistovne a zdravotnej poistovne a oni mi povedia kolko budem platit?Ano?


Do sociálnej poisťovne sa platí podľa posledného daňového priznania. Momentálne suma potrebná na prihlásenie sa do SP je príjem > 5148€, čo prekročíš, takže k 1.7.2017 sa po podaní DP za rok 2016 prihlásiš do SP. Momentálne min.výška preddavkov na SP je 142,20€.
Danové priznanie budeš robiť za obdobie 1.6.2016 - 31.12.2016

3.Mozte mi prosim povedat ake su priblizne odvody do zdravotnej a socialnej poistovne pre cloveka ktory za rok zarobi cca 16800 € ?

Tazko povedať, lebo ty okrem toho že budeš mať hrubé príjmy 16.800€, budeš mať aj výdavky, a od toho závisí výška tvojho čiastkového základu dane, a teda aj výška vymeriavacieho základu, z ktoreho budeš platiť odvody. Momentálne min.sadzby su:
ZP - 60,06
SP - 142,20
Tu máš kalkulačku pre výpočet SP (ak si tam vieš dosadiť hodnoty)
http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-poistneho-pre-szco/55442s


4.Ako to vypocitate?(myslim vzorec alebo ukazkovy priklad pre pochopenie.


Na vyššie uvedenej linke je aj príklad výpočtu, priamo od SP.


5.Ak clovek teda zarobi 500 € mesacne na zivnost musi teda na buduci rok platit min.odvody,ale zhltne mu to cez 40 % prijmu.Ano?

Odvody platíš vždy z príjmu (vymeriavacieho základu) za predchádzajuce obdobie, to znamena, že by si na odvody mal mať "ušetrené" z minulého roka.


6.Preco sa kazdy rok zvysuju odvody pre zivnostnikov.

:)


7.Kamarat je zivnostnik zeriavnik a na konci roka musel zaplatit nieco cca 1000 eur co sa tykalo jeho zivnosti.Co to bolo?



:) Dane?

Dakujem vam za vase odpovede.[/QUOTE]



Ak som sa pomýlila, prosim opravte ma
Martinko26
22.06.16,20:02
zk24

Dakujem velmi si mi pomohla.Tie dane musim zapllatit aj za prvy rok?
zk24
22.06.16,20:06
Dane sa platia vzdy. Nikto ale nepovedal, že to bude tisic eur, ani to čo platil "kamarat" nemuseli byť dane, to som si tipla. Dane sa vzdy platia z reálneho základu dane. Príjmy mínus Výdavky, odvody, odpočítateľná položka na daňovníka...
Martinko26
22.06.16,20:14
Dakujem za tvoje vycerpavajuce odpovede.Uvidim po roku ako to bude.No moje buduce plany su v zapadnej europe.Na tuto temu som sa bavil aj s inymi zivnostnikmi ale zistil som ze ani tak ani tak.Odvody ktore mi povedali boli palky takze som sa preto opytal aj tu a predsa je to pravda.Uz sa radsej ani nepytam aky mavaju zivnostnici dochodky.Dakujem ti zk24 a dakujem aj panovi Ficovi.
jslancik
23.06.16,04:43
Ficovi sa podakuj pri dalsich volbach... A vsetkym dochodcom uz teraz...
Dane a odvody su istota. To si platil aj ako zamestnanec. Si predstav, aky je to pocit, ked zamestnavatel posle zhruba tolko, co tebe na ucet ako vyplatu, na ine ucty poistovni atd.
Dochodky maju umerne tomu, ake platili odvody. Ak z minimalneho VZ, tak minimalne. V tom pripade si ale asi urcite setria mesiac co mesiac z nacierno zarobenych penazi na dochodok (cha cha)