zk24
23.06.16,08:03
Ahojte,

slovenská sro ma v predmete podniakania: "kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)". Podľa zoznamu odporúčaných živnostní vydaného MVSR sa pod touto živnosťnou môže o.i. vykonávať táto činnosť: "Maloobchod a veľkoobchod s motorovými vozidlami (vrátane s ojazdenými motorovými vozidlami, s náhradnými dielmi pre motorové vozidlá, s autodoplnkami, s motocyklami a náhradnými dielmi pre motocykle). "

1.
Táto slovenská sro by chcela predávať nákladné vozidlá - kúpa na slovensku a nasledny predaj do EU. Koľko takých predajov ročne bude, to ešte nevieme odhadnuť. Dá sa takáto činnosť vykonávať pod vyššie uvedenou živnosťou bez obmedzenia množstva? Lebo pozeraám že také AAA Auto ma v predmete podnikania toto "nákup a predaj ojazdených motorových vozidiel - autobazár" .



2. Považuje sa nasledne takáto sro za obchodníka s ojazdenými automobilmi, z titulu DPH? Pýtam sa kvoli tomu, že uplatnovanie DPH ma rôzne pravidla ak ide o obchodníka s ojazdenými automobilmi a ked nie je obchodníkom:

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kupa-a-predaj-auta-obchodnik

vs.

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kupa-a-predaj-auta-neobchodnik


Dakujem.
Žabinka
23.06.16,06:34
my máme obe činnosti, predávame ojazdené vozidlá.. riešila som to takto z toho dôvodu ako píšeš, kvôli daňovej správe - rôzny pohľad na DPH.. lebo v ich vyjadreniach nikdy nie je istota, a takto to mám lepšie ošetrené.. pre istotu..;)
zk24
23.06.16,06:40
Žabinka, takže ste považovaní za obchodníkov s automobilmi? Nejako z tých vyjadrení to chápem takto: Ak predávam auto, ktoré som mala v obchodnom majetku, vtedy sa považujem za NEobchodníka. Ak predávam auto ktoré som kupila za účelom dalsieho predaja, považujem sa za obchodníka. Vlastne je jedno čo robím, ale skôr rozhoduje či predávam vlastné auto alebo auto ktoré v obchodnom majetku nikdy nebolo.

Z tých DPH kombinácii mam riadnu hlavu
Consultix
23.06.16,06:45
Mozete pripadne narazit na neochotu zivnostenskeho registra v tom, ze odmietnu Vam vydat osvedcenie na zivnost, ktorej obsahova napln je sucastou uz inej ohlasenej zivnosti so sirsim okruhom cinnosti.
Pod autobazarom je treba rozumiet prevadzku. Takze aj ked mate vseobecnu zivnost kupa/predaj, pricom mate zriadenu prevadzkaren, ktora je vyslovene autobazar a stoja tam vozidla, tak pri definicii toho, ci ste, alebo nie ste obchodnik s ojazdenymi automobilmi by nemal byt problem. Ak ale len nakupujete auta v zahranici z kancelarie a fakturujete, tak by bolo dobre mat specifikovany predmet podnikania. Pripadne ak prevadzkujete web na tento ucel, kde mate ponuku vozidiel, tak to tiez by mohlo postacovat ako dokaz statusu obchodnika s ojazdenymi MV.
zk24
23.06.16,06:52
My by sme, ako si to nazval, "z kancelárie" nakupime kamion na Slovensku (bud z bazaru alebo od nejakej špedičnej firmy... ), a predáme ho okamžite do zahraničia.

Takže v našom prípade usudzuješ, že kupa / predaj tovaru na toto nestačí?

Dakujem.
Consultix
23.06.16,07:06
Myslim si, ze si to vystihla spravne v komentare pre Zabinku: predaj vlastneho MV vs. predaj MV zaobstaraneho za ucelom dalsieho predaja.
Podla mna zivnost kupa/predaj vseobecne staci, ale nazor FS moze byt iny... Vzdy je lepsie sa poistit, aj ked to riesenie sa zda byt na prvy pohlad nezmyselne