zuzanad
22.06.06,09:31
Dobrý deň,
manžel je živnostník a od 1.1.2006 pracuje v Rakúsku na týždenné smeny. Chcem sa poradiť aký má nárok na stravné a cestovné. A ako je to v prípade, že od 7. mesiaca začne na cestovanie používať osobný automobil - aký má v tomto prípade nárok na cestovné.
Peterka
22.06.06,07:48
Mám za to že keď bude pracovať ako živnostník-t.j. bude faktúrovať svoju prácu,nie je to pracovný pomer.
1. Cestovné náhrady podľa zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách-§13.
2. Auto buď vloží do podnikania ale poušílen náhrady podľa hore uvedeného zákona §7.
Úplné znenei je na PORADE
Johanka
22.06.06,08:32
Na upresnenie : SZČO si uplatňuje výdavky na pracovné cesty podľa § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov s odvolaním na Zákon o cestovných náhradách. Takže treba nahliadnuť aj do tohoto ustanovenia.
Čo sa týka cestovného, je potrebné doplniť či sa bude auto vkladať do obchodného majetku firmy alebo sa bude používať súkromné auto na podnikateľské účely.
Ešte pripomeniem povinnosť podať daňové priznanie na daň z motorového vozidla.
Daduľa
24.11.06,12:51
Ak by som mohla este túto tému otvoriť, bola som rozoberat túto temu na DU a povedali mi, že aj ked FO SZČO pracuje v zahraničí, tak podľa §19 odst.e/ , si prečítame iné miesto ako činnosť pravidelne vykonáva.
A on tam tú činnosť chodí pravidelne vykonávať, takže nemá nárok na stravné a vreckové, maximálne na cestovné+náhrady.Ak má auto na firmu alebo súkromné a má zaplatenú cestnú daň.
Skúste sa ešte niekto vyjadriť.
Johanka
24.11.06,13:52
Úryvok z komentáru k zákonu o dani z príjmov:
Pravdou je, že Zákon o cestovných náhradách definuje pracovnú cestu len pre zamestnancov. U podnikateľov je však potrebné vychádzať z obdobnej definície pracovnej cesty, t.j. ide o takú cestu a v takom čase, ktorý je potrebný na výkon činnosti v inom mieste ako je stále miesto podnikania a trvá do ukončenia,t.j. do doby, kým sa podnikateľ vráti do miesta, kde svoju činnosť pravidelne vykonáva.

Miesto podnikania je uvedené na Živnostenskom liste.
marco04
25.11.06,13:03
Aj ja si myslím, že sa to má posudzovať, ako pracovná cesta. Nikde nie je napísané, že po roku nepôjde inam. Musí sa tam stravovať, platiť ubytovanie. Môže mať jedného odberateľa, ktorému poskytuje služby.