dobrava
23.06.16,09:49
Momentálne som v evidencii nezamestnaných (zo zdravotných dôvodov som bol nútený ukončiť živnosť), je mi pozastavené poberanie dávky v nezamestnanosti, pretože som na dlhodobej PN a poberám nemocenskú dávku. Momentálne chcem ukončiť PN, pretože chcem, aby mi bola vyplácaná dávka v nezamestnanosti, ktorá je vyššia ako momentálne vyplácaná nemocenská dávka. Finančná situácia mojej rodiny je úplne mizerná, keďže priateľka pracuje iba na skrátený úväzok, príjem našej rodiny je cca 500 eur/mes. Ak sa môj zdravotný stav nezlepší, čakám na "poradovník" na operáciu (cca o 6 mesiacov!!!.)
- ak teraz zruším PN a budem na ÚP, je možné opätovne poberať neskôr nemocenskú dávku (v prípade možnej operácie) ?
- som ochotný si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie aj s vyšším VZ, ako je minimálny VZ (je možné si aj určiť VZ, alebo sa môže platiť IBA z minimálneho VZ, alebo IBA z maximálneho VZ?).
Bohužiaľ, každý obyčajný živnostník, ktorý si dlhé roky platil poctivo svoje odvody, ak má zdravotné problémy, ocitá sa doslova na hranici finančnej núdze ...
ivka70
23.06.16,07:55
- ak teraz zruším PN a budem na ÚP, je možné opätovne poberať neskôr nemocenskú dávku (v prípade možnej operácie) ?

ak nemas ziadne nemocenske poistenie ,tak nie, musel by si sa predtym prihlasit na nemocenske poistenie a mal by si PN z minima


- som ochotný si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie aj s vyšším VZ, ako je minimálny VZ (je možné si aj určiť VZ, alebo sa môže platiť IBA z minimálneho VZ, alebo IBA z maximálneho VZ?).

VZ je mozne si urcit, ale az po 26 tyzdnoch platenia by ti vysla vyssia nemocenska, dovtedy len z minima (ak splnas podmienky)

PS: si si isty, ze davka v nezamestnanosti je vyssia ako nemocenska davka?
Katy a R
23.06.16,08:00
Ak nemáš poistenie - pri novej DPN nebude nemocenská dávka. Samozrejme, môžeš sa poistiť ako DPO - VZ si určíš - od min VZ do max VZ (je to na tebe) - potom môžeš znovu poberať nemocenské (ak splníš základnú podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky, ak ťa lekár vypíše a ak nebudeš mať prečerpaných 52 týždňov) .
Ale výška dávky zo skutočného VZ sa bude počítať až po 26-tich týždňoch.
A samostatne nemocenské sa platiť nedá - min balík NP+DP.
kuk http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2015-a.html#54
Kája.
23.06.16,09:49
Základná podmienka 270 dní platí len pri výpočte materskej, pri PN nie je táto podmienka.
Katy a R
23.06.16,09:50
ale veru je .. pozri lepšie zákon - bavíme sa o dobrovoľnom poistení.
dobrava
23.06.16,10:14
"VZ je mozne si urcit, ale az po 26 tyzdnoch platenia by ti vysla vyssia nemocenska, dovtedy len z minima (ak splnas podmienky"
Takže si môžem "dobrovoľne" určiť výšku VZ (pretože pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti je to buď z minimál. VZ alebo z maximál. VZ - nič medzi tým, ak sa nemýlim..).
Podmienky neviem presne či spĺňam, pretože momentálne neodvádzam žiadne odvody (keďže som živnosť zrušil), predtým som dlhé roky odvádzal povinné poistenie SZČO, tak neviem, či sa mi to týmto prerušením nejako neskomplikuje.
Kája.
23.06.16,10:28
Upravujem, máš pravdu, toto som nezaregistrovala.
BXLmiami
23.06.16,10:39
Neviem či je dobrý nápad prerušovať PN z hľadiska prípadnej invalidity do buducna.Dúfam že nebude,ale čo ak.
dobrava
23.06.16,10:53
No tiež nad tým uvažujem, už aj doktor mi navrhol takúto možnosť (aj keď pri čítaní rôznych príspevkov sa mi zdá, že SP má čo najmenší záujem priznávať čiastočné ID ľuďom s takouto diagnózou - problémy chrbtice a platničky). Ale pokiaľ viem, už tam nie je podmienka byť aspoň 1 rok na PN, aby som získal ČID, alebo sa mýlim?
ivka70
23.06.16,13:06
mylis sa, ID moze clovek dostat aj bez predchadzajucej PN
dobrava
04.07.16,07:55
Ďakujem za všetky odpovede. Ak teda budem pokračovať v poberaní PN, môžem sa teraz prihlásiť na dobrovoľné poistenie - dôchodkové a nemocenské z vyššieho VZ ako je minimum? (počítam totiž z prípadnou operáciou neskôr). Môžem sa počas poberania PN prihlásiť? a ako je to v prípade, že počas PN sa neplatia odvody - bude sa mi z tohto vyššieho VZ počítať prípadná neskoršia PN (po 26 týždňoch platenia), ak počas momentálnej PN budem "oslobodený" od platenia?