Misiak4
24.06.16,16:01
Zdravím poradáci,

slovenská firma neplatca (s registráciou podla paragrafu 7 - tj osoba registrovana pre dan), dodala sluzbu do EU. Odoberatel z ceskej republiky (neplatca) nam oznamil ze nieje registrovany.

Co teraz?

Vystaviť normálne faktúru s klauzulov o preneseni danovej povinnosti, aj ked nam nedal IC DPH alebo sa to v takychto pripadoch riesi inak?

Ďakujem za rady!
rexogazda
24.06.16,14:32
dôležité je miesto dodania služby

pozrite si prosím §16. Ak sa vás to netýka tak sa bude postupovať podľa §15 a vec bude jednoduchá.

§15 odst 2 - miestom dodania služby je vo vašom prípade SR t.j. s vášho pohľadu tuzemsko. a ako neplatca DPH vystavujete FA normálne bez DPH ako tuzemské dodanie služby bez prenesenia daňovej povinnosti a podania súhrnného výkazu.

českej firme nevznikne povinnosť daniť "reverse charge" pretože miestom dodania služby nebola ČR ale SR.

dajte vedieť či ste sa našli v tom §16. bude treba postupovať ináč.
Misiak4
24.06.16,15:11
Ďakujem za odpoveď. §16 by sa ma nemal týkať, nakoľko išlo o programátorské práce teda elektronické služby. Takže po správnosti by malo byť miesto dodanie česká republika. Lenže odoberateľ nám dal len IČO s tým že nieje registrovaný pre daň "v EU". Nakoľko odoberateľ je česká firma, tak platí nasledovné: Ak má odberateľ (zdaniteľná osoba) usadenie (sídlo – miesto podnikania) v inom členskom štáte – je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH iný členský štát. Otázka by skôr mala teda znieť, je tu nejaký rozdiel vo vystavení faktúry keď odoberateľ má/nemá IČ DPH? Ďakujem.
rexogazda
24.06.16,15:26
takto:

vy ste registrovaný podľa §7 preto aby ste mohli robiť intrakomunitárne dodanie služby v rámci EU t.j. s prenosom daňovej povinnosti a následným reverse charge dph u odberateľa.

ak by ste mali oproti sebe v ČR zdaniteľnú osobu t.j. platcu dph, tak sa ide podľa §15 odst 1 a miestom dodania služby by bola ČR. Vy by ste museli vystaviť FA bez DPH s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa a podať SV

teraz máte oproti sebe neplatcu DPH v ČR tak sa ide podľa §15 odst 2 a miestom dodania služby je v tomto prípade SR

v tomto prípade vy dodávate službu v tuzemsku, kde nemáte povinnosť uplatňovať DPH, kedže nie ste platcovia. preto ani neriešite intrakomunitárne dodanie služby s prenosom daňovej povinnosti.
Misiak4
24.06.16,16:14
Ok, ďakujem. Len pre upresnenie mám ešte nejaké otázky.

Trošku ma metie pojem "zdaniteľná osoba t.j. platca DPH" lebo v § 3 ods. 2 zákona o DPH sa uvádza, že "Zdaniteľnou osobou je osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť ..." a zdaniteľná osoba nemusí byť platcom, správne?

"teraz máte oproti sebe neplatcu DPH v ČR tak sa ide podľa §15 odst 2 a miestom dodania služby je v tomto prípade SR" môžete mi prosím napísať podľa ktorého zákona, alebo usmernenia to platí?

Ďakujem za Váš čas :-)
rexogazda
24.06.16,19:07
poďme na to:

"zdaniteľná osoba" je nejaký zastrešujúci pojem pre podnikajúce fyzické a právnické osoby. Teda v princípe to nie sú koneční spotrebitelia a štátne inštitúcie.

kedy je zdaniteľná osoba platitelom dane určuje presne zákon. tých vecí je tam viac. platitel dane sa ale musí registrovať. registráciou dostane IČ DPH podľa príslušného paragrafu. (§4, §7 atď.)

vo vašom prípade sa česká firma musí registrovať podľa CZ zákona o dph §6h a dostala by DIČ.
Vy ste zaregistrovaný podľa SK §7 a máte IČ DPH.
Ak by toto tak bolo, tak pri objednávaní služby by CZ firma konala v postavení zdaniteľlnej osoby a išlo by sa podľa SK §15 odst 1 s miestom dodania služby v CZ. Vy by ste robili prenos daňovej povinnosti na ich CZ DIČ.

pretože česká firma (česi berú celý systém EU DPH tak trochu športovo) porušuje ich CZ zákon a ako zdaniteľná osoba nekoná v postavení zdaniteľnej osoby tak sa nemôže ísť podľa §15 odst 1. Vy nemáte ich CZ DIČ lebo ani oni ho nemajú a tak nemôžete robiť prenos daňovej povinnosti len tak do vzduchu, oproti ničomu.

ak SK firma nemôže použiť §15 odst 1 tak použije §15 odst. 2, ktorý sa týka iných ako zdaniteľných osôb a zdaní službu s miestom dodania kde má sídlo t.j. v tuzemsku. Ak by SK firma bola platiteľom DPH tak na tú FA uplatní SK DPH a CZ firma to má drahšie o 20%.

Vo vašom prípade tá CZ firma má šťastie, pretože nie ste platitelom DPH podľa §4 a tuzemské plnenia máte bez DPH.

Vy takto idete absolútne podľa zákona. Tá vaša registrácia podľa §7 sa netýka dodania služieb v tuzemsku.
Misiak4
26.06.16,13:38
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.

Napadlo ma, že som ešte zabudol spomenúť, že mám ešte taký istý prípad, ale s nemeckou firmou. Tá proste tiež nemá registráciu.

Takže podľa toho čo som sa dozvedel, by som mal postupovať rovnako ako v prípade českej firmy, je to tak?

Len pre upresnenie z tohto všetkého teda vyplýva, že vystavím faktúry bez DPH a NEpodávam ani súhrnný výkaz.

Ďakujem!
rexogazda
26.06.16,19:02
Áno. Úplne všetky štáty v EÚ.

FA vystavíte bez DPH ako dodanie služby v tuzemsku takže to nejde do súhrnného výkazu.

Celé funny story ale skončí okamihom vašej registrácie zo zákona podľa §4. No a tam si musíťe strážiť ten 49t€ obrat za posledných 12 mesiacov.

Potom už budete musieť tieto FA s dodaním služby v tuzemsku doplniť o SK DPH. A to sa už vašim odberateľom CZ a DE nebude páčiť a zaregistrujú sa.

Po ich registrácii už nabehnete na normálny režim bez dph s prenosom daňovej povinnosti.
Misiak4
30.06.16,19:57
Ďakujem veľmi pekne za rady!
Tunco
17.10.16,10:26
Dobrá odpoveď :). Tiež som to riešil. Takže ak ide o vyššie spomenuté služby (marketing, programovanie, webstránky a pod.) a príjemcom je síce firma z ČR ale neplatca DPH, rovnako dodávateľom zo SK je firma - neplatca DPH, faktúra sa vystaví bez dph a nevzníká ani povinnosť registrácie podľa §7a.
Tunco
17.10.16,10:45
Paradoxom však je, že podľa zákona - Zdaniteľnou osobou je osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť definovanú v § 3 ods. 2 zákona o DPH. T.j. aj neplatca DPH je vlastne zdaniteľnou osobu, čo je strašne mätúce.
zk24
17.10.16,11:04
Povinnosť registrácie vzniká aj neplatcovi DPH, akonáhle si objedná službu od dodávateľa z iného členského štátu EU.

Dôležité je vedieť, či odberaetľ je zdateniľná osoba alebo nie je zdaniteľná osoba. Teda či je to podnikateľ/firma alebo občan.

Ak je firma /podnikateľ, je zdaniteľnou osbou a je povinný sa registrovať pre IC DPH v jeho krajine pred nadobudnutím služby z iného členského štatu, tak ako vy ste povinní sa registrovať pre IC DPH podľa §7a pred prvým dodaním takejto služby, kde je miesto dodania v inom členskom štáte.

Vy ale nemôžete brať na seba zodpovednosť za to že si odberateľ nesplnil svoju povinnosť a neregistroval sa. V tom prípade sa k nemu staviate ako ku nezdaniteľnej osobe.

Ja by som ho upozornila na to, že bol povinny sa registrovať. Ak hovoríme o zdaniteľnej osobe (firma / podnikateľ).
Anulka
17.10.16,18:59
A určite sa Ta netýka § 16? Uvádzaš, že išlo o "programátorské práce teda elektronické služby". Miesto dodania pre nezdaniteľnú osobu podľa § 16 ods. 14 je miesto, kde je nezdaniteľná osoba (odberateľ) usadená. Ak je odberateľ zdaniteľná osoba a toto vieš preukázať, tak § 15 ods. 1 a daň platí odberateľ.
zk24
17.10.16,19:25
Naju ico. Takze zdanitelna osoba tp bude. Akurat si nesplnila registracnu povinnost pravdepodobne. Ale.neposkytli ic dph