ezpz
24.06.16,21:34
Zdravím.
Chcel by som sa opýtať, do kedy môže byť dieťa bez občianskeho preukazu (14r.) vonku? Existuje nejaký zákon ktorý o tom niečo hovorí?
Pretože rodičia mi hovoria, že je na to nejaký zákon ktorý hovorí, že ak nemám 15r., nemôžem byť vonku dlhšie ako do 22:00...
Ďakujem!
veronikasad
24.06.16,19:48
„Dobrý deň, moja mama ma nechce púšťať večer von, musím byť vždy do 21:00 hod. doma, tvrdí, že je na to nejaký zákon. Chcem sa spýtať či je to pravda.“
Lenka, 14 rokov

Ahoj, Lenka,
neviem, či je to pre Teba pozitívna správa, ale pravda to je. Mama sa vyzná. Vo všeobecnosti je na to niekoľko zákonov, v trestnej rovine je to Trestný zákon. Ak by Tvoji rodičia zanedbávali Tvoju výchovu a neurčovali Ti pravidlá, ako je toto, mohli by dokonca spáchať trestný čin. V občianskoprávnej rovine je to zákon o rodine. Súčasťou rodičovských povinností (a práv) je aj sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa. Riadne neplnenie si rodičovských práv môže viesť až k ich obmedzeniu či pozastaveniu ich výkonu súdom. Konkrétne o 21.00 hodine hovorí zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, podľa ktorého sa osoby maloleté do 15 rokov nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje (v tomto období, keď sú tu letné terasy, bufety na kúpaliskách, hypermarkety otvorené 24 hodín denne, je to takmer všade...). Chápem, že niekedy je to pre Teba obmedzujúce, ale Tvoji rodičia robia iba to, čo by mali a čo predpokladám, že robia všetci rodičia, ktorým záleží na ich deťoch. Musíš byť trošku trpezlivá, v priebehu Tvojho ďalšieho fyzického a osobnostného vývoja sa nepochybne možnosti voľočasových aktivít a ich pestrosť bude rozširovať a hádam tak s využívaním Tvojho voľného času budeš spokojnejšia ako teraz.

právnik Marian

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi8q8KJxMHNAhXKwBQKHWdSDugQFggmMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.detskyombudsman.sk%2Fty-a-zodpovednost&usg=AFQjCNFhPe5hqo2ypd9tRDoS8xhpis1CnA&sig2=8TFe6zc07rQ5CMkSC0k6_g
buchač
24.06.16,19:49
1. Vonku - na balkóne môžeš byť kľudne aj 24 hodín denne
2. Vonku - môžeš byť kľudne do určitej doby, ktorú stanovia rodičia

Ale ak Ťa zaujíma zákon, tak aj na takéto niečo spoločnosť - zákonodarcovia pamätali.
Ak by sa neplnoletí, maloletí flákali kade tade po nociach, tak rodičia si koledujú o problémy.
Ide o to, že rodičia majú svoje práva ale aj povinnosti.
Ide ale aj o to, že DIEŤA NEMÁ LEN PRÁVA, ALE MÁ AJ POVINNOSTI !!!

Pojednáva o tom Zákon o rodine
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-36

Prečítaj si poniektoré z linkov a veľa pochopíš...
https://www.google.sk/search?client=opera&q=neplnenie+si+rodi%C4%8Dovsk%C3%BDch+povinnost%C3 %AD&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
veronikasad
24.06.16,19:57
Čítal si odpoveď detského ombudsmana pre Lenku, ktorú som ti priložila ?
ivka70
25.06.16,02:55
Keby az do 22,00, to by bolo, ale ono ten akon hovori, ze bez rodicov len do 21,00. Asi im tie odpovede nepobezis ukazat :)
arizona
25.06.16,03:54
Si maloleta,rodicia su za teba zodpovedni, takze pre teba by mal byt zakon to, co povedia rodicia.

Ked budes dospela,samostatna, mozes sa odstahovat a zit si podla svojich "zakonov"...
terezamaria
25.06.16,08:09
Sníva sa mi? Dieťa, ktoré nemá 15 rokov, chce byť vonku dlhšie ako do 22,00 hodiny? Buď rád, že máš rodičov, ktorí ti dovolia byť vonku do 22,00 hod. Na to netreba žiadny zákon, keď budeš dospelý a budeš schopný sa sám zabezpečiť, postarať sa o seba, o domácnosť, o stravu, o zaplatenie bytu, môžeš byť vonku celé noci.....určite sa osamostatníš hneď, ako dovŕšiš vek 18 rokov.
buchač
25.06.16,08:28
Hm....a keď sa dieťa chce pohybovať na verejnom priestranstve, povedzme ihrisku, kde športujú ?

Čo by na to povedal "právnik" Marian ?
Lebo nie každé decko v dnešnej dobe chlastá...
veronikasad
25.06.16,08:36
Čítal si zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholickými .napojmi
buchač
25.06.16,09:29
Veronka...ale ja sa nebavím o alkohole samotnom.
Ja spomínam niečo úplne iné.

Ale dobre, nechaj tak.
Ale neodpustím si poznámku....takých "právnikov" ako je mister Marian vypľúvajú fakulty z Hornej - Dolnej jak na bežiacom páse.
...len tá úroveň je akosi o dvoch premenných...
Ale šak aká šéfka - ombudsmanka, tak aj taká stránka. ;)
veronikasad
25.06.16,10:15
To niečo iné ani z jednej otázky nevyplýva. Keby rodičia vedeli že ich deti hrajú futbal alebo vybijanu na neďalekom ihrisku ako sme kedysi hrávali my, tak určite nebudú trvať na tom,že v lete majú byť o 21-ej doma
kopretinka
25.06.16,17:58
ty na to potrebuješ zákon?? zákonom pre teba sú tvoji rodičia!
taiko
28.06.16,16:41
@kopretinka. to hadam nie. Co ked sa rodic myli? ;) Hadam je trosku striktne povedat, ze rodic je zakon. A mozno si synak len chce overit, ci ho rodicia nezavadzaju ;), lebo to by rodicia robit nemali ako je aj pravda.
kopretinka
28.06.16,19:43
dotyčný má 14rokov,a keď rodič povie,že bude dotyčný doma o 20,00,tak bude.Alebo kde sa chce dotyčný sťažovať,že zákon povoľuje do 21,00?
BXLmiami
29.06.16,05:22
:-)) taiko,povieme si o 14 rokov :-).