avonka1
26.06.16,09:14
Po dlhšej dobe sa na vás opäť obraciam s prosbou o radu- potrebujeme do škôlky kúpiť fotoaparát. Na čo sa treba zamerať pri výbere, ak chcem zabrániť rozmazaným obrázkom ( deti sú stále v pohybe, takže každá fotka mala nejaké čmuhy :( )?
bubkoch
26.06.16,08:18
rozmazane fotky nie su problem fotoaparatu ... treba sa naucit fotit ...
kopretinka
26.06.16,10:03
doteraz ste fotili čím?čo s tými fotkami potom chcete robiť?dávať ich na net? rodičia s tým súhlasia?
avonka1
26.06.16,19:46
bubkoch- čo konkrétne je nesprávne, ak nestíham zachytiť pohyb detí???
kopretinka- áno, máme webovú stránku pre rodičov ( nie je verejne dostupná, nedá sa vygoogliť, treba presný link ), funguje už niekoľko rokov. rodičia podpisujú informovaný súhlas so zverejňovaním fotografií
doteraz som fotila svojím súkromným Sony DSC-W730.
bubkoch
26.06.16,19:57
avonka: to rozhodne nie je otazka ktora sa da zodpovedat jednym strucnym prispevkom.
treba sa naucit pracovat s clonou, casom, citlivostou a bleskom, na webe je kopec stranok venujucich sa teorii, studuj ... mozes zacat tu
http://www.fotoroman.cz/techniques.htm
vulxy
26.06.16,20:04
no si myslim ze na fotenie deticiek na Web ti staci aj priemerny mobil..pravdepodobne si dostala nejake peniazky od skolky ktore musis preinvestovat tak chces kupit to najlepsie :) nemam pravdu,mohla si napisat limit...fotenie( podla mna)nie je o super fotoaparate ale vediet kedy co cvaknut a hlavne sa naucit pracovat vo Photoshope alebo Zoner PS...
avonka1
26.06.16,20:05
fotím už dlhé roky, ale skôr len ako hobby, prírodu... ale na ten pohyb sa nechytám :D a vždy mažem polovicu obrázkov... vďaka za čas a ochotu :)
kopretinka
26.06.16,23:21
doteraz som fotila svojím súkromným Sony DSC-W730.
to je strašne zlý foťák,podľa recenzií je veľmi pomalý,takže s ním nič pohyblivé asi nevyfotíš.

Podľa mňa na to,čo chceš fotiť,ti stačí aj nejaký "chytrý" mobil......inak sú to fakt vyhodené peniaze.môžete ma tu aj umínuskovať k smrti.
kopretinka
26.06.16,23:24
a pozdravujem mínuskovača,určite sa veľmi dobre rozumie do fotenia a fotoaparátov.a mohol by dotyčný/á prispieť nejakou radou,keď je taký "múdry"
arizona
27.06.16,04:37
Najlepsia by bola zrkadlovka,ale to je pri tvojej praci asi neprakticke. Skor by som odporucala maly kompaktny fotak, ktory mozes mat vzdy pri sebe vo vrecku.
Pri pohybe pouzivaj nastavenie - rezim Sport.

Netrufam si odporucit presnu znacku a tip,lebo kazdemu vyhovuje nieco ine.Ale pozri si napr.recenzie na heureke,moze ti to pomoct pri rozhodovani.Vyberala by som medzi overenymi znackami.

Fotenie pohybu nie je jednoduche,mozes si nieco blizsie vygooglit,napr.
http://www.megapixel.cz/sport
http://www.jaknafoceni.cz/17/jak-fotit-pohyb/
bubkoch
27.06.16,15:43
a pozdravujem mínuskovača,určite sa veľmi dobre rozumie do fotenia a fotoaparátov.a mohol by dotyčný/á prispieť nejakou radou,keď je taký "múdry"
no ani sa necudujem minuskovacom ked tu vypisujes take "babske" ci krcmove rady ... :-)
co myslis tym "pomaly" ? ze dlhsie trva nastavenie parametrov ? ci jeho zapnutie ? ci co ? lebo na kvalitu fotky nema vplyv ako dlho sa fotak zapina alebo ako dlho trva nastavenie blesku ... na kvalitu ma vplyv napr. zavierka a ked nastavis napr. 1/250, tak bude trvat rovnakych 1/250 na pomalom kompakte aj na superrychlej profesionalnej zrkadlovke ...
a do toho jej odporucis smartfon ... no LOL ...
a co znamena "na to,čo chceš fotiť,ti stačí" ? to akoze ked fotim deti doma tak nepotrebujem kvalitne fotky ? nejako nerozumiem tomu 1000x opakovanemu nezmyslu laikov ze na fotky z dovolenky ci rodinnych oslav mi staci akykolvek črep ci mobil ... NESTACI

na fotenie pohybu treba fotak s kvalitnym svetelnym objektivom a treba nastavit co najkratsi cas pri co najvyssom pouzitelnom ISO, prip. naucit sa "švenkovať" (pohybom fotaku sledovat objekt pocas zavierky)
cize zrkadlovku, rozhodne nie kompakt alebo mobil
avonka1
27.06.16,15:49
arizona, vďaka za tipy, iste niečo prelúskam, ale na recenzie naozaj nemám čas- mám dve práce a preto som šla sem ako na isté :D
ešte raz vďaka, pekný deň
vulxy
27.06.16,17:58
avonka daj aspon nejaky limit kolko mas na to nachystane od 50€ do?
avonka1
27.06.16,19:20
nemám zatiaľ žiadne prašule, ani limit, len ma vedenie poverilo výberom vhodného modelu- keďže v ženskom kolektíve som jediná technicky nadaná :D :D :D
avonka1
27.06.16,19:21
predpokladám, že reálne to bude v cene max. do 180€
kopretinka
27.06.16,20:49
na fotenie pohybu treba fotak s kvalitnym svetelnym objektivom a treba nastavit co najkratsi cas pri co najvyssom pouzitelnom ISO, prip. naucit sa "švenkovať" (pohybom fotaku sledovat objekt pocas zavierky)
cize zrkadlovku, rozhodne nie kompakt alebo mobil


predpokladám, že reálne to bude v cene max. do 180€

tak to som zvedavá na zrkadlovku s kvalitným svetelným objektívom za 180 eur
vulxy
27.06.16,21:05
nuz cena to o maly kusok viac http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/panasonic-lumix-dmc-fz72/#section ma to jeden v rodine a pozical mi na par tyzdnov tak odvtedy o nej snivam ale ja mam dost dobry fotak tak nic.... jednoznacne viem doporucit...je to delo,profi fotak jedina zla vlastnost je tazsia vaha ale zase sa tak ruky netrasu ako ked fotis mini kompaktom...ja som milovnik zoomu a makra tak ma fest dostal....krasny 60x opticky zoom to mozes fotit deticky z domu:) podla mna pomer cena/ kvalita je absolutne uspokojiva
na druhu stranu neviem ako zvladnes manual a rozne nastavenia ked nemas cas si precitat recenzie na Heureke :)
vlado 33
27.06.16,22:30
Musíš kúpiť foťák s manuálnym režimom, môže to byť aj kompakt so sánkami na blesk. Pri slabom svetle potrebuješ externý blesk ( ten vstavaný je u malého čipu slabý cca 3-4 m). Externý blesk vieš niekedy použiť odrazom od stropu, je to výhodne, predídeš prepalom. Mala by si sa naučiť fotiť v režime M (manuál), v tomto režime ti fotoaparát ponúka rýchlosť uzávierky 1/125- 1/250, vieš pritom pracovať s clonou ( hĺbkou ostrosti). ISO si nastavíš do automatiky. Arizona má pravdu, aj automatický režim Sport pomáha u kompaktov ale nie vždy. Cena 180€ je veľmi málo, jedine tak jazdenú zrkadlovku alebo kompakt. Len tak som mrkol na Bazoš, Canon G-12 za 150€. Viac ti viem povedať až keď sa rozhodneš pre niečo konkrétne.
vlado 33
27.06.16,23:03
na fotenie pohybu treba fotak s kvalitnym svetelnym objektivom a treba nastavit co najkratsi cas pri co najvyssom pouzitelnom ISO, prip. naucit sa "švenkovať" (pohybom fotaku sledovat objekt pocas zavierky)
cize zrkadlovku, rozhodne nie kompakt alebo mobil
bubkoch, celkom s tebou súhlasím, len jedno mi nie je jasne, ten svetelný objektív. Pri reportáži používaš clony 4-11, záleží to od veľkosti čipu. Čim väčší čip, posúvaš sa zhruba o jedno clonové číslo hore. Ona nejde robiť akty, iba chce fotiť deti v škôlke. Priznám sa, 1,8-2,8 clona mi vôbec nechýba.
arizona
28.06.16,05:07
Musíš kúpiť foťák s manuálnym režimom, môže to byť aj kompakt so sánkami na blesk. Pri slabom svetle potrebuješ externý blesk ( ten vstavaný je u malého čipu slabý cca 3-4 m). Externý blesk vieš niekedy použiť odrazom od stropu, je to výhodne, predídeš prepalom. Mala by si sa naučiť fotiť v režime M (manuál), v tomto režime ti fotoaparát ponúka rýchlosť uzávierky 1/125- 1/250, vieš pritom pracovať s clonou ( hĺbkou ostrosti). ISO si nastavíš do automatiky. Arizona má pravdu, aj automatický režim Sport pomáha u kompaktov ale nie vždy. Cena 180€ je veľmi málo, jedine tak jazdenú zrkadlovku alebo kompakt. Len tak som mrkol na Bazoš, Canon G-12 za 150€. Viac ti viem povedať až keď sa rozhodneš pre niečo konkrétne.
Ona to potrebuje kupit do prace,takze pochybujem, ze kupi pouzivanu vec z bazaru z druhej ruky...
kopretinka
28.06.16,08:34
co myslis tym "pomaly" ? ze dlhsie trva nastavenie parametrov ? ci jeho zapnutie ? ci co ? lebo na kvalitu fotky nema vplyv ako dlho sa fotak zapina alebo ako dlho trva nastavenie blesku ... na kvalitu ma vplyv napr. zavierka a ked nastavis napr. 1/250, tak bude trvat rovnakych 1/250 na pomalom kompakte aj na superrychlej profesionalnej zrkadlovke ...
a do toho jej odporucis smartfon ... no LOL ...
a co znamena "na to,čo chceš fotiť,ti stačí" ? to akoze ked fotim deti doma tak nepotrebujem kvalitne fotky ? nejako nerozumiem tomu 1000x opakovanemu nezmyslu laikov ze na fotky z dovolenky ci rodinnych oslav mi staci akykolvek črep ci mobil ... NESTACI

na fotenie pohybu treba fotak s kvalitnym svetelnym objektivom a treba nastavit co najkratsi cas pri co najvyssom pouzitelnom ISO, prip. naucit sa "švenkovať" (pohybom fotaku sledovat objekt pocas zavierky)
cize zrkadlovku, rozhodne nie kompakt alebo mobil

keby si si prečítal recenziu na jej foťák,tak by si vedel.
"Tento fotoaparát je výhodné riešenie pre tých, ktorí nemajú vysoké požiadavky. Ak potrebujete prijateľnú kvalitu obrazu pri nízkej úrovni osvetlenia, mali by ste sa poobzerať inde.Veľmi pomalý.Kvalita obrazu je slabá.Sériový režim je pomalý.Šum.Malé, nízke rozlíšenie displeja".
na tie cvaky,ktoré vidia len rodičia,a nebudú z toho tlačiť plagáty,ani robiť papierové fotky(na to je profesionál)jej naozaj netreba zrkadlovku s kvalitným svetelným objektívom.
Áno,stále trvám na tom,že na snímky dovolenkového typu JA A EIFELOVKA,JA A PLáž,JA A šIKMá VEžA ......a na dokumentáciu JANKA NA PIESKOVISKU,JOžKO POD STROMOM (týmto nechcem nikoho urážať).........netreba drahú zrkadlovku.

focení rodinné a univerzální – stačí mobil a nebo kompakt se zoomem http://www.marcelkonecny.com/jak-vybrat-dobry-fotak-bez-reklamnich-kecu/
Dnešné mobily robia lepšie fotky ako tento môj kompakt,len to treba VEDIEŤ.
fotené kompaktom DMC_LS60 pred xy rokmi,to len na ukážku,že na fotenie pohybu netreba zrkadlovku s drahým vysokosvetelným objektívom.
arizona
28.06.16,12:21
Fotene vo vysokej rychlosti,iba na rezime Sport-maly kompakt Olympus,asi 15 rokov dozadu