peto111
26.06.16,13:27
Prosim poradte, som dlhodobo na PN, nezvladam zit z hmotnej nudze, co je 60 eur. Bol som praceneschopny, ale bohuzial lekar mi to nevedel diagnostikovat, takze som ani nevedel, ze mam narok na PN (bohuzial neviem nic, to je to). Ani som nevedel ze je nejaka PNka, nic... proste som bol viacmenej na ulici doma som nevedel vydrzat. Ochorenie mi zasiahlo aj nervovu sustavu, mozog, mam problem sa sustredit, ucit nove veci, aj komunikovat, v podstate som sa 3 roky prechadzal akoby zo zavarenym mozgom vonku. Nemozem uz popisovat viac, ale znicilo mi to aj cele telo zvnutra. Lekar mi neveril, kamarati ani rodina tiez, ze si to vymyslam, skoro som zomrel a denne bojujem o zivot. Nakoniec ma prichylil kamarat na par mesiacov, ze zadarmo. Lebo nemal frajerku akurat, inak by bolo uz asi po mne. Vsetko mozne aj nemozne co som mal som popredaval za ten cas, aby som mal na stravu, na doplnky vyzivy a vitaminy ktore by mi pomohli, som nemal samozrejme, ako sa liecit. Take doplnky ako probiotika, silymarin, colostrum, enzymi, to by mi vsetko zachranovalo zivot, ale tak nejak som to prezil. Co je horsie nepochopid som ani v socialnej vydajni, co by bolo tak cca dalsich 50 eur.
Ked som zmenil lekara a nutili ma pracovat, tie povinne aktivacne prace, tak som uz zo zufalstva prisiel k lekarovi, uz som mal ineho (vseobecneho), nakoniec som mu povedal, ze nevladzem nic, cestujem na cierno, lebo mi nevychadza na elektricenku, lebo vsetko ide na stravu... tak ma zo zufalstva dal na PN, aby mi nezobrali hmotnu nudzu aj tych 60 eur. Uz pred rokom mi ju raz na 4 mesiace zobrali (nevedel som, ze po 2 mesiacoch sa mozem znovu hlasit), a skoro som zomrel... neviem zobrat studoval som VS kedysi, bojim sa ze ma uvidi nejaky byvaly kamarat. To je asi tak 10% pekla, co som prezil, ale viac uz pisat nedokazem... proste zo 60 eur neviem vyzit, nemal som si ani kde navarit, inak sa da ryza... a pouzivat ladnicka, tam sa da vsetko uskladnit... ja som sa musel prestravovat vonku, na rozkoch, ked zlacnel nejaky syr, chodit po vypredajoch. Nakoniec mi otec z dochodku (su rozvedeni), podhodil 20 eur za mesiac, po az par mesiacov dozadu, ale nerobi to velmi ochotne. Kedze mi oficialne nic nediagnostikovali, stale ma upodozrievaju ze si to vymyslam, a nechcu mi pomoct. Myslim si, ze priemerny clovek by bol uz mrtvy, alebo by spachal samovrazdu, ale ustal som to (aj bez chlastu, jedinu drogu ktoru som mal boli sladkosti, co islo tiez do penazi, ale inak by mi uz preskocilo). Oblecenie stale to iste, bojim sa ze mi odidu posledne boty, a tak... sam som casom zistil, ze to je asi parazitalne ochorenie, teda tisice parazitov a lariev sa mi rozliezlo po tele, zasiahlo CNS, aj mozog, ale to som zistil az po rokoch badania a vylucovania, co to moze byt. testy na parazity nic nepreukazali, to som si precital, ze sa to stava casto, viac ludi malo podobnu skusenost. Na lieky na parazity samozrejme nemam, viem to zohnat nacierno, ale ide to do penazi, aj 50 eur za kuru... kde by som si to mohol dovolit. Najhorsie je, ze ako ide cas, nici mi to organy, napriklad kedysi som zabehol 3-5 km, teraz ani 200m... v podstate az u toho kamarata som sa nejak tak vyspal za 3 mesiace a uvedomil som si, co sa deje, vselikde som skusil uz poziadat o pomoc, nikde nepochodil. Vola sa to visceral larvae migrants, ale nemusi to byt presne to (mozete najst na nete)... skoro vzdy to konci fatalne, alebo s dozivotnymi dosledkami (skody su permanentne, ak to znici organy)... cize v podstate uz teraz som invalid, ale tym ze mi to nevedia diagnostikovat, tak som samozrejme hypochonder, ktroy si to vymysla. Na magnetickej rezonancii by to mozno bolo vidno, ale nechcu ma tam poslat. Lekari mi neveria. Som mlady (34 rokov), takze samozrejme podla nich lenivec. Uz som podvyziveny, kost a koza... no nebudem to radsej dalej popisovat, este to nieje vsetko zle samozrejme... (ani neviem ako som to za tie roky vlastne prezil a nehodil si to).

Moja dolezita otazka znie (je to otazka zachrany zivota): kde si mozem privyrobit k tym 60 euram, aspon aby som mal 120? 120 by mi uz stacilo , to uz vyzijem... aj nejake lieky by som mohol konecne mat, aby sa to konecne niekam pohlo... ale 60 je zabijak, to mi znicilo zivot. vsetko som predal co som mal, nemam uz nic, iba dlhy... kamarati ma opustili, lebo som casto potreboval pozicat na jedlo, bolo im to neprijemne.
V socialnej vydajni som nepochodil ani v jednej, ze niesom z toho obvodu.
Najviac ma skolilo, ze mi neveria (ani rodina, nikto), skoro som si to hodil kvoli tomu. Vsetci ma odsudzuju... skoncil som sam, radsej.

I najmensi stres mi to zhorsuje, hlavne travenie, hned citim v peceni, taku slabost, zasklby... neviem to popisat, ale nemam ani 10% "vykonu" co som mal, taky dusevny, vsetko ma vycerpa tak, ze vyzeram v podstate ako lenivy bezdomovec. Najhorsie je , ze mi sa mi to dostalo aj do mozgu, a odisli mi aj psychicke vlastnosti, to ma nici najviac, ze mi nejde "mysliet" alebo tak nejak by som to popisal. Co mam robit povedzte? Ak mi zmiznu tie parazity z tela, tak to zacne byt lepsie viem to. To mi uz pojde mysliet, a energie budem mat aj tak, ze zabehnem par km, mozno aj trochu stresu ustojim a travenie mi zacne aspon trochu fungovat (to som este nepovedal, ze skoro vzdy mi je zle, cize zacal som hladovat, takmer kazdy den nic nejem)... napriklad od pokladne nemoze odbiehat kazdu hodnu na wc, atd...

to je jedno... viem ze vacsina ludi by to neprezilo a myslim si, ze z casu na cas niekoho zabije visceral larvae migrants, ani o tom nevie.

Ako si mam privyrobit? SOm 2 mesiac na PN, je to len na dobrej voly lekara, ze som ho uprosil, videl ze cestujem na ceirno, a ze mi chcu zobrat aj tych poseldnych 60 eur, lebo som nezvladal odpracovat aktivacne prace. Tak ma dal na PN ,aby mi ich nezobrali. Takisto videl, ze som podvyziveny, kost a koza... ostatne sa ale neda dokazat, co zazivam v tele. Na MRI som sa zatial nedostal, neviem ako. Poslal ma ku gastroenterologovi, ten ovedal, ze v parazitoch sa nevyzna. Ze casto su v tenkom creve (to sa da pozriet na nete, toxokara je v tenkom creve), cize ked sa rozlezu po tele, gastroenterogolog nic nevie. Ak ich nevedia diagnostikovat, tak ste v podstate v keli... neschopni prace, ako ide cas, nicia vam CNS a organy, riskujete zdravie aj smrt... nechapem.... kde zvysit prijem zo 60 na 120? Alebo 150?
Co je horsie, kamos uz potrebuje peniaze za podnajom, keby tam mal ineho podnajomnika tak moze mat aj 200 eur mesacne, ... uz som ho pripravil vlastne o 600 eur.

zistil som, ze existuje nieco ako osobitny a ochranny pridavok (k hmotnej nudzi)... prosim vedel by mi niekto vysvetlit, co to je? a ci mam na to narok?
Nebol som dobrovolne poisteny v nezamestnanosti ani nemocenske.
tetusky na urade prace nic nepovedia... nenavrhnu to, lebo ked ja nieco neviem, tak oni mi nenavrhnu, ked to vedias, ze by som mozno mohol mat na to narok (zistil som to uplne nahodou pred par dnami, ze take nieco vobec existuje, ze ochranny)...

invalidny nic, lebo nemam to diagnostikovane.

co este nemocenske ked som na PN? Vie mi niekto pomoct, za akych okolnosti sa to da vybavit, ci by to v tomto pripade islo pouzit?

3 roky som nepracoval, pred 3 rokmi to uz zacinalo, nechapal som co sa so mnou deje, tak tam som mal len obcasnu brigadu uz. Bol som uz na hmotnej nudzi. Bol som vlastne 3 roky dobrovolne nezamestnany, poberal hmotnu nudzu, a bol som na urade prace, aby som nemusel platit zdravotne. Zil som zo 60 eur mesacne 3 roky... popredaval som za ten cas, vsetko co somal, 90% islo na jedlo. Nejde mi uz viac pisat boli ma srdce... sformulujem takto otazky:

Za mojho stavu (znicene telo, znicena CNS, 3-4 rocna diera v zivotoise, predtym len brigady), 3-4 roky na hmotnej nudzi, dobrovolne nezamestnany)

- kde a ako si privyrobit k hmotnej nudzi na 120 eur? (bohuzail vacsinu prac nezvladam, musim pockat az sa mi podari vyliecit).
- existuje akykolvek prispevok , ked uz som dlhodobo na PN, (asi este aj budem par mesiacov). Hociaky, hociakych aj malych 5-10 eur, hocico. Aj 10 eur navyse mi zvysi to co mam na mesiac na jedlo aj o 15-20%.
-nemocenske, mam pravo? Ako si to vybavit?

(dlho som nebol schopny ani poziadat o pomoc, v podstate som si myslel, ze asi je po mne, ale teraz uz ako viem naisto ze su to parazity, svitla mi nadej, ze niesom vinny ja za to co sa so mnou deje (nezvladam ani tu hanbu, pisat o tom, rozpravat o tom, je mi to tazke))

Dakujem za kazdu pomoc.

PS. Kamarat by ma tam mozno nechal tak za 150, da mi zlavu.

PS2: edit 28.6.

Prosim, co je toto za forum, kto to pokazil? Nemozem vlozit novy prispevok. Ved to nieje normalne, ako mam diskutovat? Mam vkladat editovanie otazok na koniec? To preco ste pokazili toto forum? Schvalne, kam mam vlozit novy prispevok. To je nefer toto, voci ludom, bolo to jedno z najlepsich for. Nechapem preco ludia vsetko pokazia.
veronikasad
26.06.16,13:00
O nároku na jednotlivé príspevky v hmotnej núdzi čítaj tu :

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza.html?page_id=225

Počas PN-ky nemôžeš pracovať. Ak ti ju lekár ukončí, môžeš ako uchádzač o zamestnanie zarobiť na dohodu 148,57€ v hrubom. Tým ale svoju situáciu nevyriešiš, lebo 75 % čistého príjmu sa ti započíta s nárokom na dávku v hmotnej núdzi a v podstate ti doplatia len rozdiel, ktorý môže byť aj nula ...
avalik
26.06.16,13:22
U psychiatra si bol? Alebo aspon u psychologa?
peto111
27.06.16,13:30
Diky, tu linku som cital, ale nejde mi dobre sustredit sa, neviem to pochopit. Mne musis po lopate vysvetlovat, aby som to pochopil. Osobitny prispevok je len ked pracujem? Teda ked mam zmluvu? Ale nie dohodu?
Ochanny prispevok? Ja to z toho neviem pochopit, ci mam na to narok alebo nie.

To o tom zarabani viem na UP viem, diky. Aj o tej hmotnej nudzi ze nieje si mozne privyrobit. To je zabijak. Preto potrebujem najst niekde 60 eur. Niekde tam citam, nieco o 70% praceneschopnosti. A ako pridat dalsi prispevok? Ide mi len komentovat.

A este to nemocenske, nutne potrebujem zistit, ci mam na to narok alebo nie a akym sposobom to ziskat. Nikdy som to viac nepotreboval ako teraz. Aj kolko by to priblizne bolo. Mozno by sa z toho dal zaplatit podnajom.

Takisto potrebujem pomoc, kde by este islo ziskat a ako nejake peniaze, ci neexistuje zase nieco o com neviem, nejaka davka, alebo nieco. Ak mozes odpis pls. Vazne mi nejde dobre sustredit sa ani mysliet. Keby mi islo mysliet, uz som z toho vonku. Ale mam akoby zavareny mozog, niecim napadnuty. Je to akoby mi vyradili CPU v hlave, take nieco citim.
peto111
28.06.16,09:37
Tak zistil som, ze som mal asi aj narok na ZTP:
http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/tlaciva/priloha_c._3_447-2008.pdf

Je to hned v prvej tabulke, ako 2.1 , 2.2 a 2.3.
To co mam ja, je znicene telo zvnutra, aj zasiahnute organy, ako pecen, a CNS, cize minimalne 2.2. A to je uz 50 bodov. Ale nejde mi to dokazat.

Prosim, potrebujem sa dostat na magneticku rezonanciu... pomozte mi ako. Vseobecny lekar mi povedal, ze ma tam nevie dostat. Kam mam ist? Tam by to bolo vidiet.
misoft
28.06.16,14:46
Tak zmeň lekára. Lekár, ktorý nie je schopný objednať pacienta na odborné vyšetrenie, aby presne stanovil Dg - tak ten by ani liečiť nemal.