mondes
27.06.16,13:37
Ahojte poraďáci. Budem mať nového klienta - živnostníka JU. Ten využíva VRP. Doteraz som sa s VRP nezaoberala, nakoľko som si myslela, že je to to isté ako ERP. Teda, že mojou povinnosťou bude naúčtovať denné tržby. No klient mi tvrdí, že pri VRP nie je povinnosť robiť dennú uzávierku a nemá ani knihu VRP. Prosím vás, je to pravda? Ako potom naúčtujem tržby? Ďakujem veľmi pekne.
Žabinka
27.06.16,11:50
pri vrp nie je povinnosť vyhotovovania dennej uzávierky, ale bez nej nemáš ako zaúčtovať tržby.. takže aj keď povinnosť nie je, pre účely zaúčtovania ju bude musieť urobiť..
http://www.danovecentrum.sk/aktuality/elektronicka-a-virtualna-registracna-pokladnica-a-uctovnictvo-toptema-dc-10-2015.htm
mondes
27.06.16,11:55
Ďakujem. Ale ako urobí dennú uzávierku, ak takú ani VRP neponúka? Len akúsi prehľadovú a intervalovú.
Žabinka
27.06.16,12:07
urobí takú ako mu systém umožní, napr. intervalovú..
Consultix
27.06.16,14:29
Stretol som sa aj s uctovanim kazdeho dokladu samostatne, hlavne ak je tam naozaj malo vystavenych dokladov. Co si myslite o tomto sposobe?
Žabinka
27.06.16,14:48
ale áno, aj toto je riešenie.. len problém je, že klient si prečíta že nemusí robiť uzávierku, tak nemusí, a ako to účtovník zaúčtuje, ho nezaujíma.. je to ale úplne jedno, lebo napriek tomu že "nemusí", tak musí.. či už uzávierku, alebo kópiu dokladu..
Consultix
27.06.16,14:54
Osobne som s tymto sposobom este viac stotozneny, lebo je dorzany princip priebezneho uctovania tak, ako to orcuje ZoU :)
Dalsou vyhodou tohoto postupu moze byt aj to, ze ak je to platca DPH a intervalovu uzavierku nespravi vzdy prislusne k mesiacom, lebo do VRP sa prihlasi raz/dvakrat do tyzdna, tak moze v tom nastat celkom slusny chaos...
Žabinka
27.06.16,15:00
veď nie je problém vytlačiť kópiu dokladu.. pozerala som manuál k vrp, je tam aj možnosť vytvoriť zoznam vystavených dokladov, za hocijaké obdobie, ktorý sa možno tiež dá vytlačiť, a ak aj nie, minimálne sa dá urobiť printscreen a potom vytlačiť.. lebo v uzávierke sa niekedy ťažko orientuje a páruje sa, takže tu v zozname dokladov je prehľadnejšie rozpísané za čo je ktorý doklad.. možností je viacero..
Gabhus
07.07.16,03:10
rozumieť tomu celému tak, že sa registrujú len tržby - teda napr. to čo je v JÚ ako "osobný vklad podnikateľa nie a ak z pokladne zoberie peniaze napr. na drobný nákup? To sa tiež musí evidovať? S VRP osobnú skúsenosť nemám, ale zaujíma ma to.
jslancik
07.07.16,04:04
Zavierka sa da spravit za hocijake obdobie, bez ohladu na aktualny datum. Teraz neviem, ktora z tych dvoch, ale jedna sa da. Tak to robim. Ked uctovnicka chce, spravim a poslem jej zavierku za uplynuly mesiac a ma, co potrebuje.
linko1
07.07.16,05:30
ja tržby účtujem podľa intervalových uzávierok, buď mesačných alebo kvartálnych...
mondes
09.07.16,07:18
Ešte sa k tomu vrátim. Intervalová uzávierka sa dá robiť za určitý interval a teda denne to asi nepôjde, však? Totižto klient mi priniesol ukázať výstup intervalovej uzávierky a mne sa to nepozdáva, nakoľko ja stále účtujem denné uzávierky. Prosím Vás, čo by mi mal doložiť, aký výstup z vrp, aby sa to čo najviac priblížilo dennej uzávierke? Ďakujem.
jslancik
09.07.16,10:12
A čo tak skúsiť účtovať nie denne, ale mesačne závierky? Menej prace pre teba.
Btw, deň nie je interval? Idem skúsiť, či sa da spraviť intervalova zavierka za jeden den.
Doplnené: žiadny problém...
mondes
10.07.16,08:35
Takže dá sa urobiť aj intervalová závierka za 1 deň?

P.S. Viem, že je viacej práce s dennými tržbami, ale podľa mňa je správnejšie účtovať denné tržby, aby som nemala v pokladni mínus.
jslancik
10.07.16,09:20
Ako píšem, ziadny problém.
fortunka
10.07.16,09:34
Ja osobne by som mu dala robit mesacnu intervalovu. A bodka ;) A uctovala by som iba jednu mesacnu. Na co si robit zbytocnu pracu? :)
avalik
10.07.16,11:46
no ked je ta praca zaplatena, tak preco nie, mondes mozno fakturuje uctovne polozky :)
fortunka
10.07.16,11:55
no mne by za to tych par centov nestalo :D ani nahodou.. ja si cenim svoj cas :D Aj klientove peniaze samozrejme, ale odtial potial.. cim viac papierikov, tym vacsia pravdepodobnost omylu :D
mondes
11.07.16,10:27
Nie dievčatá, to je začínajúci podnikateľ, a on má možno 6 denných uzávierok do mesiaca. Viem, že môžem aj mesačne účtovať, ale nechcem, žeby mal počas mesiaca mínusovú pokladňu. A dohodli sme sa na paušále 5 eur za mesiac. To je výhra čo? :D No ani tých dokladov nie je veľa.

Mimochodom, prosím Vás, je potrebné pre evidenciu tržieb z VRP ponechávať aj kópie bločkov, alebo stačí tá intervalová uzávierka? Ďakujem pekne.
Consultix
13.07.16,08:59
A teda dobre rozumiem, tak hocikedy mozem spravit intervalovu uzavierku za lubovolne obdobie, a to aj spatne? Teda dnes porobim uzavierky za kazdy mesiac v tomto roku samostatne?
Bude to potom evidovane ako uzavierka v systeme aj v tom zmysle, ze sa dane obdobie "uzavrie" a uz ju nebude mozne zahrnut do inej uzavierky? Myslim tym to, ze ak uz mam spravene samostatne uzavierky za januar, februar, marec, tak potom viem, alebo neviem spravit uzavierku aj za 1. kvartal?