Kukumberk
27.06.16,15:11
Prosím Vás o radu v oblasti spoločného dvora.Ide o to,že sa kúpil dom a tam je spoločný dvor.Na liste vlastníctva je to zapísané-Pozemok na ktorom je spoločný dvor, spoluvlastnícky podiel 1/2. Na katastrálnej mape,ale nič nie je rozdelené a tu nastávajú už dohady a sváry, ktorá polovica patrí KOMU! Ako sa to dá dať na pravú mieru?
Č sa týka toho prečo dvor nebol nikdy rozdelený - je to dlhý sedliacky dom.rozdelený na 2 časti a každá má samostatný vchod.Bývali tam 2 sestry a jedna už zomrela.Pri kúpe nám bolo povedané,že oproti jednej polovici je dvor prislúchajúci k stavbe a oproti druhej tak isto.
Chobot
27.06.16,13:26
NA katastri ani nič nemá byť rozdelené. Je to jasne napísane: SPOLOČNÝ DVOR. Teda celý dvor je spoločný. Nie sú žiadne polovice ani hranice.

Veď už pri kúpe si vedel, že dvor bude spoločný, tak prečo sa teraz čuduješ?

Zostáva jedine dohodnúť spôsob spoločného užívania, určiť si pravidlá, kto bude ktorú časť užívať.
buchač
27.06.16,14:19
Ak je vec (hnuteľná, nehnuteľná) v podielovom spoluvlastníctve platí, že patrí súčasne viacerým osobám. Ich vzájomný spoluvlastnícky vzťah je vymedzený podielom, ktorý môže byť určený zlomkom alebo percentom (%). Právna úprava podielového spoluvlastníctva sa nachádza v ustanoveniach § 137 až 142 Občianskeho zákonníka.

Podiel neurčuje, ktorá konkrétna časť predmetu spoluvlastníctva patrí konkrétnemu spoluvlastníkovi , ide o tzv. ideálne spoluvlastníctvo. Nie je teda možné na spoločnej veci (napr. nehnuteľnosti) svojvoľne vyčleniť časť pozemku a tvrdiť, že táto časť je vo výlučnom vlastníckom práve iba jedného spoluvlastníka. Jednoducho povedané, ideálne spoluvlastníctvo znamená, že na každom metri štvorcovom má každý zo spoluvlastníkov svoj podiel.

ZDROJ : internet
-----------------------------------
RIEŠENIE :

1. Zameranie geodetom, kde si obe strany dohodnú podiely podľa rôznych (konkrétnych) aspektov pozemku.

2. Dohoda o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva

3. Vklad do katasra nehnuteľností

4. Ak nedôjde k dohode, je možné domáhať o Zrušenie a majetkové vysporiadanie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou
ivka70
27.06.16,14:43
Len sa obavam, ze keby ten spolocny dvor bol rozdelitelny na 2 samostatne dvory, uz by to davno rozdelene bolo.
buchač
27.06.16,14:50
Hm...možno hej a možno aj nie.
Jeden nikdy nevie, že čo sa deje v hlavách. Nevieš, kto tam doteraz býval, od koho kúpil.

...a čo si budeme nahovárať...právne bezvedomie na Slovensku je na veľmi vysokej úrovni...to dokazuje daných X otázok ...;)

Dokazuje to aj Kukumberk, že sa interesuje až teraz, po kúpe nehnuteľnosti so spoluvlastníckym podielom suseda.
Ja by som teda veru do spoločného s vysporiadanými pozemkami - dvorom nešiel, ani keby mi zaplatili...
Kukumberk
27.06.16,17:22
ďakujem za odpoveď,aj som si to myslel,že ideálne riešenie bude takéto.
Kukumberk
27.06.16,17:24
Hahaha,všetci sme študovali právo!
buchač
27.06.16,18:39
dvor nebol nikdy rozdelený - je to dlhý sedliacky dom.rozdelený na 2 časti a každá má samostatný vchod.
-----------------------------------
Jéžiškové husličky...čakal som, že to budú dva domy so spoločným dvorom...ALE toto veru nie.
=======================
.Pri kúpe nám bolo povedané,že oproti jednej polovici je dvor prislúchajúci k stavbe a oproti druhej tak isto.
----------------------------------
No hej...povedali...ALE cez ten predný pozemok sa chodí asi k zadnému domu...či ?
========================
Veru by ma aj zaujímalo, že prečo si to kúpil...ozaj a ktorý dom si vlastne kúpil ?
Predný a či zadný ?
Mária27
01.07.16,20:09
Ak vám to vyhovuje, dohodnite sa na rozdelení spoluvlastníctva, dajte to tak do katastra a postavte plot. Ploty sú moderné v celej Európe. :)