zuza 74
28.06.16,07:40
Dobrý deň, zamestnanec v januári odpracoval 7 dní, 4 dni mal dovolenku, 2 dni náhradu mzdy za sviatok. Potom mal pracovný úraz od 20.01.2016 do 30.06.2016. K tomuto dátumu ukončujem PN aj pracovný pomer. Napriek diskusiám neviem, či má nárok na dovolenku za rok 2016, pretože som sa dočítala aj toto: Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní z dôvodu dočasnej práceneschopnosti o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu. Ak dočasná práceneschopnosť zamestnanca vznikla v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ. Nárok na dovolenku sa nekráti.
Tweety
28.06.16,05:42
Kedže v roku neodpracoval ani 60 dní, nárok na D mu nevznikol. AK by odpracoval, nárok by sa mu nekrátil.

§ 144 a ZP
(3) Ako výkon práce sa na účely dovolenky okrem dôb podľa odseku 2 neposudzuje ani doba
a) dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca pre chorobu alebo úraz okrem dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ

Vznikne mu teda nárok na 6/12 z ročného nároku.
zuza 74
28.06.16,05:47
To teda znamená, že za obdobie pracovnej neschopnosti v dôsledku pracovného úrazu mu nevzniká nárok na dovolenku za žiadnych okolností? Mzdové účt. robím už dlho, ale stále ma vie niečo zaskočiť :)
zuza 74
28.06.16,08:23
Toto som ale našla na internete, tak teraz neviem: Podľa zákonníka práce vzniká zamestnávateľovi nárok na krátenie dovolenky zamestnancov z dôvodu ich práceneschopnosti pre chorobu alebo úraz a to tak, že za prvých 100 takto zameškaných dní sa dovolenka kráti o 1/12 a za každých ďalších dvadsaťjeden dní rovnako o jednu dvanástinu. Takéto krátenie dovolenky sa týka zamestnancov, ktorí odpracovali aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje.
Výnimku predstavujú prípady, kedy bol zamestnanec práceneschopný z dôvodu pracovného úrazu, za ktorý zodpovedá zamestnávateľ.. Čas práceneschopnosti zamestnanca sa pri takýchto pracovných úrazoch považuje za výkon práce. Nárok na dovolenku teda vzniká aj za dni práceneschopnosti zamestnanca a na vznik nároku na dovolenku sa nevyžaduje splnenie podmienky odpracovania 60 dní v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa.
Tweety
28.06.16,09:59
opravila som svoj príspevok