AdrianaA
28.06.16,10:31
My ako odberateľ zo SR sme si cez e-shop objednali tovar u dodávateľa z ČR. Tovar bol dodaný z ČR do SR. Obidve strany sú platiteľmi DPH. Tovar nám bol doručený s českou DPH. Volala som dodávateľovi, že by to mal opraviť z dôvodu prenosu daňovej povinnosti. On ma však nasmeroval na ich obchodné podmienky, kde sa píše : "Ceny jsou účtovány včetně DPH ve výši 21% jak u fyzických, tak u právnických osob, a to do hodnoty objednávky 20 000 Kč. Nad tuto hodnotu je možno fakturovat i pro právnické osoby i bez DPH."
Nepoznám český zákon o DPH, ale nezdá sa mi, že by mali možnosť výberu, či budú faktúrovať s DPH alebo bez a sami si môžu určiť limit od akej sumy . Viete mi niekto poradiť, či mám trvať na fa bez DPH alebo má pravdu dodávateľ z ČR ?
vodvarkova
28.06.16,11:09
Dobrý deň, pokial mi je známe, dodávatel z ČR by mal postupovat podla §64 zákona o DPH CZ- pokial ste mu do objednávky oznámili svoje DIČ DPH- a vyfakturovat vám tovar bez DPH.
AdrianaA
28.06.16,11:14
Ja si to tiež myslím. On sa stále odvoláva na obchodné podmienky. Tie by však mal mať podľa platnej legislatívy v ČR. Nechce nám to opraviť. Vraj sme si mali poriadne preštudovať tie ich obchodné podmienky.
rexogazda
28.06.16,18:41
Česká firma evidentne porušuje CZ zákon o dph. V tých svojich obchodných podmienkach majú "gulášové názvoslovie" pretože napr. FO môže byť registrovaná ako platca DPH pokým PO nemusí byť voôbec registrovaná ako platiteľ dane.

Ak ste ako zdaniteľná osoba pri objednávke tovaru konala v postavení zdaniteľnej osoby t.j. pri online objednávke ste zadávali svoje SK IČ DPH, tak sa nejedná o zásielkový predaj a FA musí byť vystavená bez DPH s prenosom daňovej povinnosti.

V každom prípade máte povinnosť daniť nadobudnutie tovaru podľa nášho SK zákona na základe prijatej FA zo sumy bez DPH.

Čo s tou DPH:

1. Nevšímať si CZ DPH. Účtovať záväzok iba vo výške bez DPH. Poslať doporučene list na dodávateľa že uznávate iba záväzok do výšky FA bez DPH a tá zvýšená suma o CZ DPH je neoprávnená a dodávateľ porušuje zákon.
/ treba sa poradiť s advokátskou kanceláriou pre prípad súdneho vymáhania/

2. Požiadať CZ FÚ o refundáciu
AdrianaA
29.06.16,10:40
Momentálne sme v rokovaní s touto firmou. Majú externú účtovnícku firmu, ktorej dali pokyn na vyjadrenie sa. Takže zatiaľ čakáme. Dám vedieť ako to dopadlo . :)
Orsz
29.06.16,11:54
určite by to malo byť bez DPH ... ich podmienka fakturácie bez DPH nad 20tis. Kč nie je v súlade so zákonom o DPH v ČR
AdrianaA
20.07.16,09:34
Po dvoch týždňoch nakoniec faktúru opravili.