hrosko
29.06.16,08:44
Chcem sa opýtať, mám vysoký zostatok v pokladni , nakolko firma nemá naklady, ktoré by sa platili v hotovosti. Mám tam zostatok okolo 5000 eur, je to potrebné znížiť? Vysoký zostatok nastal z dôvodu ze bolo ZI zaplatené v predošlom roku v hotovosti. Viem, že sa dalo niekedy si takto znížiť hotovosť vyplatením jednorázoveho vyplatenia tuším za niečo ako admin.práce FO, len to bolo ohraničené sumou. Lebo potrebujem nejaké náklady tam dať, lebo momentálne je firma v stave, kde sa jedná o kontraktoch, ktoré kým sa spustia je to minimálne 3/4roka...
Tweety
29.06.16,06:48
Stav v pokladni nie je ničím limitovaný. A len tak medzi nami, umelo ho znižovať je protizákonné. Kedykoľvek ich môžeš previesť na účet.
evuš
29.06.16,06:50
Stav nie je limitovaný...ak Ti to však vadí, že tam máš takú sumu, zober časť a vlož na účet
bodliak
29.06.16,07:10
Keď budeš mať 12 miliónov, dáš do igelitky...
Kľud, 5.000 nie je nič extra.
hrosko
29.06.16,07:10
nevadí mi to, len som sa obávala, že z toho niečo môže vyplývať, keď to každý znižuje na konci roka. Umelo to nechcem robiť. Len známy ten to riešil niečím ako dar pre FO do sumy 5000EUR a netuším čo tým sledoval....
Tweety
29.06.16,07:11
umelo znižoval.....
hrosko
29.06.16,07:23
ale naháňal náklady prostredníctvom, že daroval peniaze ? Lebo to urobil asi trom FO a viem, že suma bola do 5000 EUR.
rexogazda
29.06.16,08:11
Mám k tomu 2 poznámky.
Vychádzam z toho, že upísané ZI bolo splatené do pokladnice v hotovosti fiktívne, firma ešte nemá výnosy a čaká sa na rozbeh.

1. Fiktívny stav hotovosti je nebezpečný iba v prípade exekúcie. Iba exekútor môže žiadať tieto peniaze a keď nie sú tak vymáhať po konateľovi. Na to nemá dosah ani finančná správa. Ak im poviem, že tú pokladničku mám zakopanú na bezpečnom mieste tak z tým nič nespravia. Nemajú sa ako domáhať. Žiaden zákon im to neumožňuje.

2. Akékoľvek zníženie majetku sa účtuje oproti nákladom a vo vašom prípade bez výnosov je to čistá účtovná strata, ktorá znižuje VI - vlastné imanie firmy. Takto sa pripravíte o výšku VI a podľa novely obchodného zákonníka §67a je spoločnosť v kríze ak je pomer VI k záväzkom menej ako 8%. A tam Vás vie stiahnuť aj FA za nájomné alebo telefón. No a vtedy prichádza hitparáda rôznych povinností.

Takže treba to nechať tak ako to je teraz aj s tou fiktívnou hotovosťou.
Nandrolon
29.06.16,17:07
Stav moze byt limitovany napr. poistnou zmluvou, kolko by vam v pripade kradeze zaplatila. Inac nie je limitovany nicim...
veronikasad
29.06.16,17:08
fiktívny alebo skutočný zostatok hotovosti ?
Soňa K
01.07.16,09:46
Otázka k splateniu ZI, v roku 2015 ho nebolo možné splatiť v hotovosti, od 12/2013 do 12/2015 bola povinnosť splatiť ZI vkladom na bú, ak si dobre pamätám.
hrosko
27.07.16,04:20
dakujem velmi pekne všetkým za odpovede
Consultix
27.07.16,09:16
Chcel by som vidiet ako ten "znamy" tie darovane prostriedky realne odovzdal tym obdarovanym :)