Dushkee
29.06.16,12:16
Ahojte, chcel by som sa spytat:
som SZCO a dostal som prispevok z uradu prace na rozbehnutie podnikania.
Prijmy som mal iba zo zivnosti, tj VI oddiel, r 2. Chcem sa spytat kde treba uviest(a ci vobec treba) vysku prispevku na SZCO (celu som ju spotreboval)?
Takisto ci vydavky v sume vysky prispevku sa uvadzaju do vydavkov, alebo o tuto sumu mam zminusovat vydavky.
Dakujem
Orsz
29.06.16,11:56
Treba dať dotáciu do ostatných príjmov (pôjde teda do celkových príjmov) a výdavky k tomu riadne do výdavkov.
Dushkee
29.06.16,12:12
dakujem za info.. akurat do ktorych "ostatnych prijmov" to treba dat.. nakolko taka polozka v DP nie je.. ci?
veronikasad
29.06.16,12:18
Pripočítaš k príjmom zo živnosti, Orsz ti poradila do ktorého stlpca peňažného denníka zúčtuješ na konci roka cez interný doklad sumu vyčerpanej dotácie. Lebo dotácia pripísaná na účet v čase poskytnutia je príjmom neovpl.základ dane.
Orsz
29.06.16,12:21
presne tak ako píše Veronikasad :) .. ostatné príjmy v peňaž.denníku a odrazí sa to v účtovnej závierke - riadok ostatné príjmy ... a v DP v celkových príjmoch zo živnosti
Dushkee
29.06.16,12:21
ano len mne ide o danove priznanie, kedze ak to dam do riadku prijmov zo zivnosti, tak to automaticky naratava aj do zakladu dane.. neviem. nie som uctovnik - pisem len co vidim v DP :D
Orsz
29.06.16,12:23
áno ide to nielen do základu dane ale aj do obratu pre SP ... základ dane je v tomto nulový, lebo to čo dáte do príjmu z dotácie, to máte na druhej strane vo výdavkoch, na čo ste ju použili - teda nulový, čo sa týka dotácie a jej čerpania ... ale výsledný základ dane je ešte plus príjmy zo živnosti a výdavky súvis.so živnosťou
veronikasad
29.06.16,12:24
Ano, zvýši ti to základ dane, ale ako píše Orsz, čerpanie dotácie máš v daňových výdavkoch, takže z tohto príjmu ti žiadna daňová povinnosť nevznikne.
Dushkee
29.06.16,12:27
aha jasne, chapem. myslel som ze to treba nejako zvlast uvadzat ako pohladavku a na druhej strane ju zminusovat. (niekde na nete som to cital) este jedna otazocka - nezdanitelne minimum na danovnika sa kde uvadza? kedze doteraz to robilo automaticky v DP ale teraz to tam nejako neviem najst. Myslim ktora polozka v DP to je. dakujem
veronikasad
29.06.16,12:30
Možno to tam ani nenájdeš, ak máš veľmi vysoký príjem. Inak sa uvádza na str. 8 v riadku 73
Orsz
29.06.16,13:26
ale aj keď máš nulový základ dane ... tak sa nevypíše ...
Dushkee
29.06.16,13:33
dakujem ;)