Dibdoo
29.06.16,11:16
Mam otazku ohladom vysporiadania BSM nakolko ma tobude cakat a už teraz moja cochvila buduca manželka vystrkuje rožky....chce ma obrať o byt.

Byt som kupil pred manzelstvom... za polovicnu cenu od rodiny...vzal som si na to hypoteku....

potom prisla svadba.

prvý uver.

kupene auto a nejake tie investicie do bytu..

potom prisla možnosť refinancovať hypo s tým že sa vyplati stara moja hypoteka a aj ten uver...
Ja som dlznik ona spoludlznička...

ostali nejake financie po vyplateni tej hypo a uveru a tie sa minuli...

potom prisli este dva uvery pocqs manzelstva,tam som ja ako dlznik....

po nic pride rozvod....

Ma narok na polovicu bytu???jej tvrdi pravnik že ano,ale ja si myslim že ma chce len bububu strasiť... alebo je povinna mi vyplatit polovicu tej ciastky ktora sa pouzila na vyplatenie uveru a zvysok sa minul. (je mi jasne ze moja prva vyplatena hypo s tejto je len a len moj dlh a tym padom aj byt???)

bude povinna vyplatit mi polocivu z tých dvoch uverov???

Dakujem za odpovede.
Chobot
29.06.16,09:40
Na podiel na byte nárok nemá - nadobudol si ho pred manželstvom.

Úvery ste v podstate brali počas manželstva - spolu - aj ste ich spolu minuli. Tieto musíte splatiť v podstate obaja.

Ak sa nedohodnete, budete sa asi súdiť o majetok, ak nejaký máte. Na súde môžete tiež požadovať rozdelenie dlhov.

NEchápem, prečo by ti mala byť poviná vyplatiť polovicu úverov.
Dibdoo
29.06.16,10:04
Tak ak sme ich minuli spolocne a mame ich splatit spolocne,cize pol na pol,ja nemienim teraz platit nejakz cas uvery spolu s nou a banka mi dalsi neda lebo mam uz toho az az...a to ze ona mi je povinna prispievať,resp splacat banka nebude brať ako prijem,resp do uvahy...
preto by som ja bol za to nech si yoberie uver a vyplati mi polovicu a ja ich predcasne splatim,resp nech tou polovicou predcasne splati polku uverou...
Chobot
29.06.16,11:39
Všetko je možné, chce to len dohodu oboch strán. Ak ona nebude chcieť vyplatiť hneď úver, ale ho bude chcieť splácať, tak nie je povinná ti dať vyplatenie polovice úveru.

A navyše ak špekuluje, že by je patrila polovica bytu, tak pochybujem, že by dobrovoľne ti dala polovicu úveru. Navyše ak dlžníkom voči banke si ty.

Z bytu podiel asi nezíska, ale nie je vylúčené, že ak má doklady z rekonštrukcií, tak môže chcieť požadovať sumu, ktorú ona vložila do tvojho bytu ako zhodnotenie bytu. Ak sa neviete dohodnúť, tak to bude na dlhé lakte.