kvasnicka
29.06.16,13:48
Dobrý deň všetkým, riešim situáciu, že po skončení RD som sa pôvodne mala vrátiť nazad do zamestnania. Avšak, nevzali mi detičky do škôlky. Zatiaľ mi v zamestnaní povedali toľko, že pokiaľ po RD neplánujem nastúpiť, mám si podať "žiadosť o skončenie PP dohodou". Ani netuším, či mi tam zostala ešte nejaká dovolenka. A moje otázky sú:
Je to takto správne? Aký rozdiel by bol v tom, či si podám žiadosť o skončenie ja alebo mi výpoveď dohodou dá zamestnávateľ?
Zvažujem, že keď už mám zostať doma, tak požiadam ÚPSVaR aspoň o predĺženie RD. Len neviem, či pri tejto možnosti, že by mi ÚP vyhovel a predĺžil RD, je tiež mojou povinnosťou hlásiť sa zároveň na ÚP ako nezamestnaná?
A mala by som vôbec nárok na dávku v nezamestnanosti? A ak náhodou áno, z čoho by mi ju počítali? Z príjmu, ktorý som mala pred nástupom na MD? Alebo z rodičovského príspevku, ktorý som poberala 2 roky?
Ďakujem za Vaše reakcie. Ja som zatiaľ ešte nikdy neriešila takúto situáciu a skutočne neviem, ako by to bolo riešiť čo možno najlepšie.
A trochu sa obávam pýtať našej personalistky, nakoľko už v minulosti mi zatajila nejaké veci, o ktorých ma mala informovať.
Vďaka ešte raz všetkým za odpovede.
veronikasad
29.06.16,12:03
1, Ak si dáš žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou ty, nevznikne ti nárok na odstupné. Ak zamestnávatel pre teba nemá prácu a navrhne ti ukončenie prac.pomeru dohodou z org.dôvodov, nárok na odstupné vzniká.

2. Nemusíš ukončiť pracovný pomer, so súhlasom zamestnávatela môžeš čerpať neplatené voľno. V ZP budeš naďalej poistencom štátu a preddavky na zdr.poistenie platiť nemusíš. Počas neplateného voľna však budeš mať prerušené poistenie v nezamestnanosti a ak by trvalo viac ako rok a potom by si ukončila prac.pomer, nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne.

3. Ak sa rozhodneš ukončiť prac.pomer a evidovať sa na úrade práce, vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti si vieš podstatne zvýšiť, ak pracovný pomer neukončíš posledným dňom rod.dovolenky, ale požiadaš zamestnávatela o čerpanie jedného dňa dovolenky a ďalšiu ti preplatí. Doplň obdobie materskej a rod.dovolenky, aj príp. PN-ky pred nástupom na MD - prepočítame nárok ...
Jana Motyčková
29.06.16,12:11
Ad "Aký rozdiel by bol v tom, či si podám žiadosť o skončenie ja alebo mi výpoveď dohodou dá zamestnávateľ? " - ak vy nechcete nastúpiť, buď dáte výpoveď alebo skončíte dohodou. Ak zamestnávateľ nechce, aby ste nastúpili výpoveď vám dá zamestnávateľ, alebo skončíte dohodou. Pre vás je lepšie, keď vám dá výpoveď zamestnávateľ - dostanete odstupné. Lenže do toho ho ťažko navlečiete, keď skončiť chcete vy.
Ak chcete žiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky (zo zdravotných dôvodov dieťaťa) nemusíte končiť PP, budete na predĺženej RD a zamestnanie bude bežať.
Na ÚP sa pôjdete hlásiť, len ak skončíte zamestnanie a budete "hľadať prácu". Vhodné to je, ak máte nárok na dávky v nezamestnanosti - ak ste počas RD nerobili, počíta dávka sa z dvoch rokov od skončenia materskej dovolenky spätne. Ak vám zostala nevyčerpaná dovolenka a ak by ste sa so zamestnávateľom dohodli tak, že nastúpite, vyčerpáte si deň, dva dovolenky, zvyšok vám preplatí, dávka môže byť až maximálna - to za predpokladu, že ste počas RD nerobili niekde na dohody a pod..
Jana Motyčková
29.06.16,12:13
Len k tej dvojke - na poistenie štátom v ZP z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 r. sa musí prihlásiť.
veronikasad
29.06.16,12:16
súhlasím.
kvasnicka
29.06.16,12:22
Ďakujem za Vašu reakciu. A nie je to tak, že nárok na odstupné mám len vtedy, keď dostanem výpoveď z organizačných dôvodov? Oni by ma nazad vzali, len JA NEMOZEM, keďže nemám s kým nechať deti. A v takomto prípade by mi asi odstupné nedávali, nie?
A nie, nepracovala som nikde ani na dohodu počas RD. Potiahla som 2 MD + RD po sebe.
kvasnicka
29.06.16,12:33
Ďakujem pekne. Takže pred nastupom na MD som bola na rizikovom od 13.6.2011 do 29.12.2011, potom MD od 30.12.2011 do 23.8.2012, potom od 24.8.2012 do 9.7.2013 bola RD, nasledne od 10.7.2013 - 4.3.2014 ďalšia MD a od 5.3.2013 - 23.8.2016 trvá RD. Ešte doplním, že mi počas týchto 5 rokov, čo som doma, sem-.tam dali vyčerpať pár dní dovolenky. Neviem, či to nejako zaváži alebo nie. Ďakujem.
kvasnicka
29.06.16,12:38
Ešte som zabudla spomenúť, že zamestnávateľ mi dal počas trvania MD a RD vyčerpať niekoľko dní dovolenky.
Jana Motyčková
29.06.16,12:51
Zamestnávateľ nemá moc možností dať výpoveď, tak ak vám ju dá, tak z organizačných dôvodov. Ale presne o tom hovorím - tu dávate výpoveď vy, resp. vy chcete skončiť dohodou, takže bez odstupného.
Jana Motyčková
29.06.16,12:56
Ak tam bola čerpaná dovolenka v posledných dvoch rokoch pred zaradením na ÚP, tak dávka bude z toho plus nejakým spôsobom sa započíta aj preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Na presné posúdenie výšky dávky by bolo treba vediet presne odkedy dokedy bola dovolenka čerpaná, aká to bola čiastka a koľko (suma) sa bude teraz preplácať. To môžete možno aspoň sčasti nájsť na nejakej výplatnej páske, ale najlepšie by bolo zájsť za mzdárkou po info,