lianett
29.06.16,14:24
Od 01.07.2016 s mi v práci mení miesto výkonu práce (musela by som dochádzať 70 km denne), dohodla som sa zatiaľ ústne, že prejdem do novej firmy (momentálne sa firma rozdeľuje) pretože v nová firma od 01.07.2016 bude sídliť stále v mieste môjho trvalého bydliska.

Podmienky sa však za posledný mesiac veľmi zmenili (iný typ práce, oveľa väčší rozsah pracovných povinností, navyše vzhľadom na prebiehajúce odčlenenie firmy neustála zmena aktivít - doslova zo dňa na deň, a zároveň nemožnosť vziať si dovolenku teraz počas letných prázdnin, ani si ju naplánovať). Popri tom školím človeka na moju starú pracovnú pozíciu (a vykonávam stále ešte tieto aktivity) a pritom musím zaškoľovať seba už na novú pracovnú pozíciu, ktorú mám na 100% bez supportu vykonávať už od 01.07.2016. (tiež mám na to veľmi málo času). Momentálne pracujem vlastne ma 200% a som z toho vyčerpaná. Som osamelý rodič, ktorý sa stará o dve deti mladšie ako 15 rokov.

Zmluvu s novou firmou som ešte nepodpísala, uvažujem preto nad výpoveďou s okamžitou platnosťou v starej firme a uviedla by som ako dôvod zásadné zmenenie pracovných podmienok - zmena miesta výkonu práce, môžem ju v tomto prípade dať bez výpovednej lehoty? V podstate zo dňa na deň?

ďakujem

ešte doplním, že firma zatiaľ niektorým zamestnancom nedala podpísať dodatok k zmluve o tranzite zamestnanca do novej firmy.Ja k nim patrím a preto neviem, čo mám vlastne teraz robiť.
Chobot
29.06.16,12:47
Nie, ty nemáš zákonný dôvod na okamžité ukončenie prac. pomeru. Musela by si dať výpoveď bez uvedenia dôvodu, čo je najmenej mesačná výp. doba.

A dokedy je platná tvoja prac. zmluva s pôvodnou firmou? Píšeš, že od 1.7. sa mení miesto výkonu práce. Pôvodný zamestnávateľ by s tebou mal ukončiť PP k 30.6.2016. Máte už dohodu o skončení PP? Alebo dal ti už zamestnávateľ výpoveď z pôvodného pracovného pomeru?

Kedy a ako chce pôvodný zamestnávateľ skončiť pôvodný prac. pomer? Jedine využiť tento moment a nepodpísať zmluvu s novým zamestnávateľom. Tak môžeš skončiť ku dňu, kedy ukončíš PP s pôvodným zamestnávateľom.
lianett
29.06.16,13:11
ĎAKUJEM. Toto sa rieši podpísaním dodatku ku zmluve o prechode zamestnanca do novej firmy (kde sú aj uvedené všetky riziká, pretože nová firma by mala v krátkom čase zmeniť majiteľa), problém je v tom, že zmena prechodu zamestnancov je oficiálne od 01.07., ale nie všetkým dodatok zatiaľ dali podpísať. A už v piatok je 1.07.2016, ja mám strach, že keď zostanem vo firme (novej) a nebudem mať podpísaný dodatok po 01.07.2016,
nebudem už môcť bez výpovednej lehoty z tohto vzťahu vycúvať, aj keby mi ju dal podpísať po termíne a ja by som s tým nesúhlasila. Zároveň sa mi zdá celkom férové povedať im to teraz, tie aktivity sú tak nereálne naplánované, že sa nebudú dať stíhať v riadnom pracovnom čase a to nehovorím o prípadnej chorobe, už teraz som prepracovaná, Myslíte, že môžem čakať na ten dodatok a jednoducho ho nepodpísať trebárs aj 01.08.2016?
Chobot
29.06.16,13:31
Nie. Ak sa má ukončiť prac. pomer k 30.6., tak firma by to mala dať do tohto dátumu. Treba im povedať, že už nemáš záujem pracovať v novej firme. Tým pádom ti musia ukončiť prac. pomer k 30.6.2016, lebo ako uvádaš, od tohto dátumu už bude firma sídliť na novej adrese a ty tam neideš.

A ako to riešili tí, ktorí nemali záujem prejsť do novej firmy? Ukončili s nimi prac. pomer? LEbo v takom prípade by firma mala dať výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou, resp. máš nárok na odstupné. Treba to čo najskôr komunikovať s vedením.

A nenechaj sa dotlačiť k tomu, aby si si ty podala výpoveď alebo návrh na skončenie PP dohodou. Firma je tá, ktorá mení podmienky a musí ukončiť PP zamestnancom, ktorí neprechádzajú do novej firmy. AKonáhle by si ty dala návrh na ukončenie dohodou, strácaš nárok na odstupné aj na výp. dobu.