stanka.f.
29.06.16,16:13
Nepravdivé informácie o podlžnostiach zomrelého v dedičskom konaní. Zomrelý mal 2 podlžnosti, ktoré boli vymáhané exekúciami, čiže čiastky sú omnoho vyššie ako sú písané v dedičskom konaní. Jedna bola dokonca z 1.9.2007. Dedičské nadobudlo právoplatnosť asi pred mesiacom. Namietať chcem ja- dedička.
Notárka, mi povedala, že nakoľko je majetok vyšší ako dlžoby, dedičstvo môžem odmietnuť, ale nakoľko mám deti, dedičstvo by prešlo na nich a dlžoby by som musela platiť aj tak. Až dodatočne som sa dozvedela o exekúciách
Chobot
29.06.16,14:38
Málo informácií - doplň otázku. KEdy skončilo dedičské konanie? Kto chce namietať voči ded. konaniu?
faro1
29.06.16,14:51
Mohla si predsa dedičstvo odmietnuť....Ale pred dedičským konaním, nie hrať vabank. Netreba zabudnúť, že exekúcia - istina sa navyšuje rokmi o úroky a odmenu pre exekútora.
Chobot
29.06.16,14:55
Obávam sa, že novoobjavený majetok (alebo dlhy) po skončení dedičského konania neoprávňujú dediča na dodatočné odmietnutie dedičstva. To treba urobiť na začiatku ded. konania.

Ale ja tak - však ty, ako dedič, ručíš za dlhy poručiteľa len do výšky zdedeného majetku. Takže ak dlhy prevyšujú hodnotu zdedeného majetku, exekútori ti môžu zobrať len toľko, koľko si zdedila.
stanka.f.
29.06.16,15:00
Doplnila som info.
Katy a R
29.06.16,15:08
stanka.f.
29.06.16,15:09
Doplnila som info.
stanka.f.
29.06.16,15:35
A keď som dedičstvo prijala, ale bola som uvedená do omylu, výškou dlžôb, čo mám robiť?
stanka.f.
29.06.16,15:37
Môžu exekútori siahnuť na dom kde býva jeden so spolupodielnikov na dedičstve. Dedí sa totiž dom po starých rodičoch a dedičov oprávnených je asi 134.
Mária27
01.07.16,19:54
§ 467 obč.z.
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
stanka.f.
03.07.16,14:44
Ďakujem všetkým za rady.
misoft
03.07.16,21:57
Na druhej strane - pokiaľ sa dedilo, dedili sa aktíva i pasíva (teda dlhy). Ale len do výšky zdedeného majetku - t.z. že ak by exekúcie boli vyššie, ako zdedený majetok, zaplatí sa len do výšky hodnoty toho dedičstva - ostatné je už nevymožiteľné, nakoľko si nebola povinná, nebola si dlžníkom - nemôže od teba požadovať a vymáhať viac, pretože by vymáhal z TVOJHO majetku pred dedením, čiže z majetku inej osoby, než povinnej. A to je neprípustné.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40

"§ 470


(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.


(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu."