Marián III
22.06.06,14:39
Už druhý rok mi nefungujú hodiny na odpočet plynu. Plynárne mi uhradenú sumu za celý rok vrátili (cca 30 000 Sk) a zálohovu platbu znížili z 3 000 na 300 Sk.
Ako budú plynárne postupovať, ak zistia závadu. Budú odo mňa vymáhať sumu podľa priemernej spotreby, alebo je to ich chyba, že hodiny nevimenili.
Elena Navrátilová
22.06.06,13:08
V prvom rade zájdi na plynárne. Povedz, čo a ako najprv len opatrne, že si tam nebýval, alebo málokedy, alebo ja neviem, ale tým priemerným zálohám neviem či unikneš.
Ivana Š
22.06.06,14:31
Už druhý rok mi nefungujú hodiny na odpočet plynu. Plynárne mi uhradenú sumu za celý rok vrátili (cca 30 000 Sk) a zálohovu platbu znížili z 3 000 na 300 Sk.
Ako budú plynárne postupovať, ak zistia závadu. Budú odo mňa vymáhať sumu podľa priemernej spotreby, alebo je to ich chyba, že hodiny nevimenili.
Dva roky si si nevšimol, že nefungujú hodiny? Alebo si závadu už v minulosti hlásil na plynárne?
Ja si pravidelne odpisujem cca 1x mesačne stavy na všetkých hodinách - voda, plyn elektrina, aby som mala prehľad o spotrebe
Marián III
22.06.06,15:00
Práve že o tom viem, takže chcem vedieť, či budem mať nejaky postich, ak to nenahlásim.
Ivana Š
22.06.06,15:19
0850 111 727
Poruchová linka SPP

Umožňuje nahlásiť :
- únik plynu
- prerušenie dodávky zemného plynu
- poruchy plynomerov
- poruchy regulátorov tlaku plynu



0850 111 363
Zákaznícka linka SPP

Umožňuje
- informovať sa o cenách zemného plynu a zmluvných podmienkach
- informovať sa o faktúrach a platbách
- nahlásiť odpočet plynomera
- upraviť zálohu a spôsob platby
- aktualizovať údaje zo zmluvy
- podať reklamáciu
karol.za
22.06.06,16:22
ahoj marián III
dávam ti do pozornosti zákon č.656/2004 § 54 ods. 4
prikláňam sa k príspevku č.2,ale ak je plynomer preukázateľne pokazený čo zistíš aj nejako laicky,
ja osobne by som postupoval podľa príslušného odstavca
a dal meradlo preskúšať / zásadne písomne/ a pri potvrdení poruchy by všetky náklady znášal dodávateľ /plynárne/
a v prípade že by bol dobrý tak by si zaplatil a vedel by si že všetko je v poriadku a tvoje zúčtovania sú v úporiadku
môj postup by bol ako v príspevku č.2 s tým že sa mi ti zdá že plynomer nemerá správne.Ten kto ho v prípade že ho dajú na preskúšanie by ho mal len vymeniť a nie u teba skúšať a potom len počkať za výsledok
s pozdravom karol
:):):):):)

mimotemy nedá mi: toto by sa v za nestalo
Ivana Š
22.06.06,16:39
[quote=karol.za]
ahoj marián III
dávam ti do pozornosti zákon č.656/2004 § 54 ods. 4
prikláňam sa k príspevku č.2,ale ak je plynomer preukázateľne pokazený čo zistíš aj nejako laicky,
ja osobne by som postupoval podľa príslušného odstavca
a dal meradlo preskúšať / zásadne písomne/ a pri potvrdení poruchy by všetky náklady znášal dodávateľ /plynárne/
a v prípade že by bol dobrý tak by si zaplatil a vedel by si že všetko je v poriadku a tvoje zúčtovania sú v úporiadku
môj postup by bol ako v príspevku č.2 s tým že sa mi ti zdá že plynomer nemerá správne.Ten kto ho v prípade že ho dajú na preskúšanie by ho mal len vymeniť a nie u teba skúšať a potom len počkať za výsledok
s pozdravom karol
:):):):):)

Takže ak sa dokáže, že plynomer je zlý, tak nemusí ani doplatiť za spotrebu plynu - zrejme odhadnutú podľa spotreby za predchádzajúce roky?


mimotemy No neviem, neviem u nás je už možné všetko
karol.za
22.06.06,16:58
áno u nás je všetko možné
majú plynárne doklad že meradlo bolo zlé aj v predchádzajúcom účtovnom období ?????
však znížili zálohui a to nie o malú čiastku!!!
keď náhodou meradlo vymenia a spotreba stúpne aj tak zúčtovanie za predchádzajúce obdobie je už vykonané
a v prípade že po výmene stúpne spotreba,tak zasa zvýšia
zálohovú platbu
tvdrenie z ich strany že meradlo bolo zlé aj v predchádzajúcom zúčtovacom období by bolo proti tvrdeniu odberateľa a nieje doklad o poruche meradla v danom období!!!
s pozdravom karol
:):):):):)
Ivana Š
22.06.06,17:05
No som zvedavá, Marián III, daj vedieť o výsledku
karol.za
22.06.06,17:33
pre mariána III
a kto okrem teba vie že máš dva roky zlý plynomer ????
však to že ti zle meria ,keď si si dnes ráno všimol že je na ňom skoro taká istá hodnota,aká bola včera večer a ty si mal ráno pustené nejaké spotrebiče,však ty skoro každý deň bajočkom pozeráš a vždy tam bola iná hodnota ako predtým len teraz sa ti zdá že táto hodnota je menšia ako v iné dni
s pozdravom karol
:):):):):)

tiež som zvedavý ako ti to dopadne,daj vedieť
Ivana Š
22.06.06,17:49
Práve že o tom viem, takže chcem vedieť, či budem mať nejaky postich, ak to nenahlásim.

Ach jaj, Karol.za, :mad: veď on vie, že má zlé hodiny, len to nehlásil:D
karol.za
22.06.06,18:09
Ach jaj, Karol.za, :mad: veď on vie, že má zlé hodiny, len to nehlásil:D

:D samozrejme že marián vie že má pokazené hodiny,ale v
plynárňach to dúfam zatiaľ nevedia ja by som v prípade nahlasovania poruchy postupoval podľa svojho príspevku č.10,tým by som sa vyhol všelijakým to že odkedy mohla byť porucha,či už nebola v minulosti a pod.

a napíše ten kto bude kontrolovať,že porucha bola už dávno? asi nie nemá to ako dokázať a ani si to nedovolí však má štátnu akreditáciu na kontrolu určených meradiel a sem patrí aj plynomer

ak povie čisto že len má poruchu dajú plynomer preskúšať
plynárne a potom mu to všetko spočítajú lebo povedia že porucha bola už dávno,nakoľko vsadia na právnu neznalosť
a ich vyjadrenia berú ako zákon, hoci to je v rozpore so zákonom
ale majú smolu niekto iný ako oni sa tiež vyzná v ich zákonoch a vie čo a ako
s pozdravom karol
:):):):):)
Ivana Š
22.06.06,18:17
:) určite by som sa nepriznala, že viem, že je plynomer zlý:D

len neviem či sa vyhne tej platbe za predpokladanú spotrebu, myslíš že sa
plynárne len tak vzdajú?:rolleyes:
karol.za
22.06.06,18:24
ja si myslím,že sa vzdajú,lebo keď im niekto iný ako oni ukáže, že je trochu znalý danej tématiky,tak vedia že v prípade nejakých ďaľších ich neoprávnených požiadaviek si buď vie vyhľadať čo a ako na to ísť a v prípade je tu ešte aj štátna inštitúcia platená z naších daní,ktorá zadarmo rieši danú problematiku
s pozdravom karol
:):):):):)
Ivana Š
22.06.06,19:13
ja si myslím,že sa vzdajú,lebo keď im niekto iný ako oni ukáže, že je trochu znalý danej tématiky,tak vedia že v prípade nejakých ďaľších ich neoprávnených požiadaviek si buď vie vyhľadať čo a ako na to ísť a v prípade je tu ešte aj štátna inštitúcia platená z naších daní,ktorá zadarmo rieši danú problematiku
s pozdravom karol
:):):):):)




No ale počkaj, prečo predpokladáš neoprávnené požiadavky? Ak spotrebovával plyn - t.j. napr vykuroval dom kotlom na plyn (podľa zálohovej platby 3000 Sk, približne ja takú mám tiež a dom vykurujem plynom), tak je normálne, že plynárne požadujú za spotrebu peniažky.
Chobot
23.06.06,07:35
:D samozrejme že marián vie že má pokazené hodiny,ale v
plynárňach to dúfam zatiaľ nevedia ja by som v prípade nahlasovania poruchy postupoval podľa svojho príspevku č.10,tým by som sa vyhol všelijakým to že odkedy mohla byť porucha,či už nebola v minulosti a pod.

a napíše ten kto bude kontrolovať,že porucha bola už dávno? asi nie nemá to ako dokázať a ani si to nedovolí však má štátnu akreditáciu na kontrolu určených meradiel a sem patrí aj plynomer

ak povie čisto že len má poruchu dajú plynomer preskúšať
plynárne a potom mu to všetko spočítajú lebo povedia že porucha bola už dávno,nakoľko vsadia na právnu neznalosť
a ich vyjadrenia berú ako zákon, hoci to je v rozpore so zákonom
ale majú smolu niekto iný ako oni sa tiež vyzná v ich zákonoch a vie čo a ako
s pozdravom karol
:):):):):)








Karol, a Ty sa vyznáš v zákone o energetike? Lebo trochu som sa v tom povŕtal a nezdá sa mi to až také jednoduché, ako uvádzaš :rolleyes: .

V jednom tu majú ľudia pravdu - ak dá preveriť merač a je chybný, tak náklady na preverenie platí dodávateľ. Je to v súlade s § 51 ods.5 zákona o energetike:

(5) Prevádzkovateľ distribučnej siete alebo prevádzkovateľ prepravnej siete je povinný počas preskúšavania určeného meradla zabezpečiť náhradné meradlo. V prípade zistenia chyby určeného meradla náklady spojené s preskúšaním a výmenou hradí prevádzkovateľ prepravnej siete alebo prevádzkovateľ distribučnej siete. V prípade, ak neboli na určenom meradle zistené chyby, hradí náklady spojené s preskúšaním a výmenou ten, kto o to požiada.


Ale s odpustením tej spotreby to až tak ružovo nevidím. Ten istý zákon hovorí v § 59 odst. 1 o neoprávnenom odbere:


(1) Neoprávneným odberom plynu je odber

a) bez uzavretej zmluvy alebo v rozpore s uzavretou zmluvou,
b) nemeraného plynu,
c) bez určeného meradla alebo s meradlom, ktoré v dôsledku neoprávneného zásahu odberateľa nesprávne zaznamenáva odber plynu,
d) bez určeného meradla alebo s meradlom, ktoré nebolo namontované prevádzkovateľom siete, alebo na ktorom bolo porušené zabezpečenie proti neoprávnenej manipulácii,
e) ak odberateľ neumožnil prerušenie dodávky plynu; takýto odber sa za neoprávnený odber považuje odo dňa, keď odberateľ neumožnil prerušenie dodávky plynu,
f) ak odberateľ nedodržal obmedzenia určené dodávateľom plynu, prevádzkovateľom prepravnej siete alebo prevádzkovateľom distribučnej siete,
g) ak odberateľ nedodržal zmluvne dohodnuté platobné podmienky,
h) ak odberateľ nedodal odberový diagram.


Ak určia, že to bol neoprávnený odber podľa písmena b), tak bude musieť uhradiť škodu plynárom. A na výpočet škody majú opäť osobitný predpis - Vyhlášku ministerstva hospodárstva (v prílohe). Takže nemyslím si, že tam stačí nabehnúť ako veľká voda a oni sa hneď pok...jú a odber odpustia. Energetici to majú sakramentsky dobre legislatívne ošetrené. Bežný občan o príslušných predpisoch ani len nevie, takže ťažko ich zastraší, že sa v energetike vyzná. Všetko sa síce dá nájsť ale chce to čas.
Marián III
23.06.06,13:21
Vďaka za rady. Ozvem sa ako to dopadne.
karol.za
23.06.06,15:14
všetko sa síce dá najsť ale chce to čas

je pre mňa trochu divné že dodávateľ pri ročnom zúčtovaní vrátil preplatok cca. 30 000 sk a nevyužil možnosť premerať plynomer a v prípade jeho poruchy by mohol v ročnom vyučtovaní isť v rámci zákona tzn.mohol napr. určiť spotrebu podľa predchádzajúceho roku
samozrejme že marián by mal svoju nižšiu spotrebu vedieť zdôvodniť svojou neprítomnosťou a pod. je to len naša polemika či spotreba bola nižšia ako predtým
ak zo strany mariána nieje porušenie zmluvy a nemá poškodené meradlo podľa § 59 ods.1 písm. c/ a d/ druhá časť,nemožno toto pokladať za neoprávnený odber
samozrejme,že nie hneď tam ,,vbehňúť,, a bu bu bu ja sa v to vyznám , ale postupovať podľa prvej vety ktorú som napísal v tomto príspevku
a účtovanie predchádzajúceho ročného obdobia to by bolo trvdenie proti tvrdeniu,samozrejme že plynárne by mali navrch,až vtedy by bol daľší postup ako na to a tu je zasa
platná prvá veta môjho príspevku

s pozdravom karol
:):):):):)
Ivana Š
23.06.06,19:57
V roku 2005 plynárne prechádzali na nový systém. Z toho dôvodu bol v 09/2005 mimoriadny odpočet plynu, takmer každému vyšiel preplatok, ktorý bol vrátený v SIPO v 12/2005. Teraz sa v priebehu roka 2006 konajú RIADNE odpočty plynomerov, takmer každému vzniká nedoplatok vo väčšej sume (lebo medzitým plyn má vyššiu cenu).

Niet sa čomu diviť, že v takomto zmätku dodávateľ nezbadal, že spotrebiteľ má oveľa oveľa menšiu spotrebu plynu, ako v predchádzajúcom období.
Orim
26.06.06,21:08
Plynári majú tiež právnikov a budú chcieť peniaze. Aj keď v tom majú zatial bordel dajú to dohromady.
Elena Navrátilová
30.06.06,14:33
Len náhodou, ešte to nijako nedopadlo? Konal si už nejako? Prezraď ako na to. Už len aby mi prestal plynomer merať, tak daj radu na poradu.