lusy
22.06.06,15:08
Nema niekto uctujuci v pohode skusenosti s neplatenym volnom a odvadzanim odvodov do zdravotnej poistovne? Ak ma zamestnanec NV cely mesiac, ale odvody sa musia zaplatit aj ked nema ziadny prijem, kam to treba napisat v programe? Alebo to je mozne urobit iba rucne?
Dakujem za akukolvek radu.
bv_alexandra
22.06.06,13:19
neplatene volno si zadaš v personalistike do nepritomnosti.
lusy
23.06.06,07:15
To ja viem, ale aj ked si zadam NV do personalistiky, tak vo vyplate mi nevypočíta zdravotné, ktoré treba odviest. A to som sa pytala, ze ci to treba vypocitat rucne a zapisat do vykazov, ale ako by to potom bolo s uctovanim.
bv_alexandra
23.06.06,07:54
To ja viem, ale aj ked si zadam NV do personalistiky, tak vo vyplate mi nevypočíta zdravotné, ktoré treba odviest. A to som sa pytala, ze ci to treba vypocitat rucne a zapisat do vykazov, ale ako by to potom bolo s uctovanim.
to je dobre že ti to nevypočíta pretože v prípade NV ti nema čo vypočítať. ZP sa neplati.
lusy
23.06.06,09:26
Ja som volala na zdravotnu a tam mi povedali, ze zamestnavatel musi zdravotne platit aj napriek tomu. A aj jedna osoba z porady mi pisala, ze treba platit z minimalnej mzdy. Len teda neviem ako to dat do vykazov a celkovo do ucta.
Dada
23.06.06,09:37
Ja som volala na zdravotnu a tam mi povedali, ze zamestnavatel musi zdravotne platit aj napriek tomu. A aj jedna osoba z porady mi pisala, ze treba platit z minimalnej mzdy. Len teda neviem ako to dat do vykazov a celkovo do ucta.

Pri neplatenom voľne platíš zdravotné poistenie. Ak mal neplatené voľno celý mesiac, tak mu upravíš v mzde základ pre odvod zdravotného poistenia na 6900,- Sk.
lusy
23.06.06,10:12
Pri neplatenom voľne platíš zdravotné poistenie. Ak mal neplatené voľno celý mesiac, tak mu upravíš v mzde základ pre odvod zdravotného poistenia na 6900,- Sk.

Ale potom mi vyjde čistá mzda minus 276,- Sk. To mu mam dat potom preplatit???
Dada
23.06.06,10:20
Ale potom mi vyjde čistá mzda minus 276,- Sk. To mu mam dat potom preplatit???

My sme žiadali zamestnanca, aby to zaplatil, veď sme za neho uhradili poistné a on vôbec nepracoval.
plp
23.06.06,11:13
Popíšem Ti postup ako to urobíš v programe:
V personalistike je zadane NV za príslušný mesiac. Spracujeme mzdu zamestnanca, ktorá je nulová. Urobíme si výber mzdy len tohto zamestnanca aby sme nezmenili údaje iných zamestnancov.Ďalší postup:na hornej lište vyber:
Záznam Editácia, Upraviť všetko
Pole agendy-nalistuj si a vyber : Sk základ zdr. vedľa vypíš Hodnota: 6900, OK, OK.
Teraz by sme mali mať v mzde na záložke Odvody poistenia Zdravotné základ 6900.
pokračujeme rovnako:Záznam editácia,upraviť všetko Pole agendy:Sk zdr.zam.
Hodnota 966 OK, OK.
Teraz máme aj v položke zamestnávateľ sumu 966.
Uložiť a hotovo.
Takto sa nám to prenesie aj do výkazu aj prílohy. Ako odvod zamestnávateľa 966,- Sk. Naozaj je zmena v tom, že odvod na ZP za zamestnanca pri NV platí firma vo výške 14% z minimálneho VZ. Predtým si to platil zamestnanec sám.
Myslím si, že firma nemá právo žiadať tieto odvody od zamestnanca, keďže táto povinnosť vyplýva zo zákona zamestnávateľovi. Ak mu nechce tieto odvody zaplatiť, tak nech uvažuje o inom riešení ako je NV zamestnanca.
Dúfam, že sa Ti to podarí.
lusy
23.06.06,12:21
Popíšem Ti postup ako to urobíš v programe:
V personalistike je zadane NV za príslušný mesiac. Spracujeme mzdu zamestnanca, ktorá je nulová. Urobíme si výber mzdy len tohto zamestnanca aby sme nezmenili údaje iných zamestnancov.Ďalší postup:na hornej lište vyber:
Záznam Editácia, Upraviť všetko
Pole agendy-nalistuj si a vyber : Sk základ zdr. vedľa vypíš Hodnota: 6900, OK, OK.
Teraz by sme mali mať v mzde na záložke Odvody poistenia Zdravotné základ 6900.
pokračujeme rovnako:Záznam editácia,upraviť všetko Pole agendy:Sk zdr.zam.
Hodnota 966 OK, OK.
Teraz máme aj v položke zamestnávateľ sumu 966.
Uložiť a hotovo.
Takto sa nám to prenesie aj do výkazu aj prílohy. Ako odvod zamestnávateľa 966,- Sk. Naozaj je zmena v tom, že odvod na ZP za zamestnanca pri NV platí firma vo výške 14% z minimálneho VZ. Predtým si to platil zamestnanec sám.
Myslím si, že firma nemá právo žiadať tieto odvody od zamestnanca, keďže táto povinnosť vyplýva zo zákona zamestnávateľovi. Ak mu nechce tieto odvody zaplatiť, tak nech uvažuje o inom riešení ako je NV zamestnanca.
Dúfam, že sa Ti to podarí.

Dakujem velmi pekne. Podarilo sa mi to. Robim s tym programom 3 roky, ale o niektorych veciach vidim, ze netusim. A to mi nevedeli povedat ani v stormware, mi povedala, ze nech to urobim rucne.
Luci
28.06.06,05:48
Popíšem Ti postup ako to urobíš v programe:
V personalistike je zadane NV za príslušný mesiac. Spracujeme mzdu zamestnanca, ktorá je nulová. Urobíme si výber mzdy len tohto zamestnanca aby sme nezmenili údaje iných zamestnancov.Ďalší postup:na hornej lište vyber:
Záznam Editácia, Upraviť všetko
Pole agendy-nalistuj si a vyber : Sk základ zdr. vedľa vypíš Hodnota: 6900, OK, OK.
Teraz by sme mali mať v mzde na záložke Odvody poistenia Zdravotné základ 6900.
pokračujeme rovnako:Záznam editácia,upraviť všetko Pole agendy:Sk zdr.zam.
Hodnota 966 OK, OK.
Teraz máme aj v položke zamestnávateľ sumu 966.
Uložiť a hotovo.
Takto sa nám to prenesie aj do výkazu aj prílohy. Ako odvod zamestnávateľa 966,- Sk. Naozaj je zmena v tom, že odvod na ZP za zamestnanca pri NV platí firma vo výške 14% z minimálneho VZ. Predtým si to platil zamestnanec sám.
Myslím si, že firma nemá právo žiadať tieto odvody od zamestnanca, keďže táto povinnosť vyplýva zo zákona zamestnávateľovi. Ak mu nechce tieto odvody zaplatiť, tak nech uvažuje o inom riešení ako je NV zamestnanca.
Dúfam, že sa Ti to podarí.

Podľa mňa, v prípade, že je zamestnanec celý mesiac na neplatenom voľne, je vymeriavacím základom minimálna mzda platná k 1.1. daného roka, teda 6900 Sk. Je to minimálny základ pre zamestnávateľa, ktorý z tejto sumy odvedie 10 % a rovnako aj pre zamestnanca, ktorý z nej odvedie 4 %. Samozrejme, že celú sumu zaplatí zamestnávateľ - poistné za zamestnanca si s ním potom nejakým spôsobom vykompenzuje, napr. mu to zamestnanec vyplatí do pokladne... Zákon hovorí, že "Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť". V zákone som aspoň ja nenašla žiaden prípad, kedy by zamestnávateľ odvádzal 14 % z vymeriavacieho základu a tiež ich uvádzal vo výkazoch. Ja by som preto v Pohode postupovala, tak, že 6900 by som zapísala do "úpravy" a neovplyvňovala by som odvod za zamestnávateľa.

Ak sa mýlim, budem rada, keď ma niekto opraví.