mirka134
30.06.16,18:27
Dobrý deň,
viem že je tu toho popísané aj som zistila že môže dcéra matke pomáhať v obchode ak je študentkou denného štúdia na vysokej škole.
Chcela by som sa Vás spýtať či môže táto dcéra byť aj sama v obchode a predávať, ak ide matka napríklad na tovar, alebo nebude prítomná, alebo musí byť v tomto obchodíku aj matka.
Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
30.06.16,17:12
Môže byť aj sama, nie je to nelegálne zamestnávanie, pokial matka je SZČO. Neplatí v prípade ak by mala s.r.o.

Pre prípad kontroly je dobré mať "poruke" potvrdenie o návšteve školy.
sibalka
30.06.16,17:17
Dobrý deň, pokiaľ ste podnikateľka-fyzická osoba, tak je výpomoc dcéry - študentky legálna. A zákon neprikazuje, že pri takejto výpomoci musí byť samotný podnikateľ fyzicky prítomný. Takže čo nie je zakázané, je povolené :).
Ingrid Ondruskova
01.07.16,08:50
nechcem samozrejme spochybňovať odpovede, ale nedávno som toto riešila a našla som odpoveď v tom duchu, že príbuzná osoba môže pomáhať bez prac.zmluvy : ale len v prípade ak je štátom dôchodkovo poistená, čiže ak ako študentka je dôchodkovo poistená /toto ale nie som si istá/ tak potom môže.....a ak môže tak je už potom jedno či je tam študentka sama alebo s tou matkou...
Sarlotka
01.07.16,09:03
Zákon č. 82/2005 Z. z.Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 2a


(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.


(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
veronikasad
01.07.16,10:01
Študentka nie je dôchodkovo poistená štátom...
Ingrid Ondruskova
01.07.16,12:31
no ale potom v tomto kontexte môže či nemôže študent pomáhať mame v obchode bez prac.zmluvy???mne to vychádza, že nemôže...P:S:: ja som nedávno hľadala odpoveď na situáciu: môže nezamestnaná manželka pomáhať v obchode manželovi SZČO? a nakoľko NIE JE DOCHODK. POISTENCOM /vo vzťahu k SP/ štátu, tak pomáhať NEMOŽE...takže pozícia študenta je na tom rovnako...!
Tweety
01.07.16,12:34
nezamestnaná nie je dôchodkovo poistená, pozri priložený § Zákona, tam je študent uvedený zvlášť
Ingrid Ondruskova
01.07.16,12:34
aha, takže študent do 26 rokov môže....
Tweety
01.07.16,12:35
presne tak
Ingrid Ondruskova
01.07.16,12:38
joj Tweety, Ty vieš tak krásne, dobre a rýchlo odpovedať...DDD...áno, môj príspevok dnes 15:31 je blbosť, až potom som si uvedomila, že študenti, aj keď nie sú dôchodk.poistení...tak MOŽU pomáhať v obchode pokiaľ majú menej ako 26 rokov, aj som to chcela rýchlo zmazať /asi o15:32hod./ ale sa mi nedalo, takže sa všetkým ospravedlňujem o zavádzanie!!!