joey1986
01.07.16,21:07
ahojte Poraďácí,

môže si aj ženatý živnostník, ktorý vedie podvojné účtovníctvo rozdeliť svoje výnosy a náklady v kalendárnom roku pomerom podľa bezpodielového vlastníctva manželov?
veronikasad
04.07.16,19:10
BSM nijako nesúvisí so zdaňovaním príjmov živnostníka.

Pomerné uplatnenie nákladov a výnosov si môže uplatniť v prípade, ak má s manželkou uzatvorené združenie.

Doplnenie :
Zmluvu o združení môžu uzavrieť aj manželia, ktorí spoločne podnikajú, ak uzavreli o tom písomnú zmluvu o združení podľa § 829 a nasl. bčianskeho zákonníka a za podmienky, že obidvaja manželia majú oprávnenie na výkon príslušnej podnikateľskej činnosti. Ak obaja manželia podnikajú individuálne,
postupujú pri uplatňovaní výdavkov aj podľa § 6 ods. 15 ZDP.
Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 ods. 1 až 4 ZDP obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov.
Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwinxuuVivTNAhXMPBQKHX3SBwoQFgg6MAM&url=https%3A%2F%2Fwww.financnasprava.sk%2F_img%2Fp fsedit%2FDokumenty_PFS%2FProfesionalna_zona%2FDane %2FMetodicke_pokyny%2FPriame_dane%2F2014.09.02_MP_ delenie_pi%25C3%25ADjmov_vydavkov_FO.pdf&usg=AFQjCNE8Vb-tgASZgeOzPqVQnnMchcUzEQ&sig2=KcKWl_3k9UUeADE7Wtq2pg
joey1986
13.07.16,20:19
ďakujem za reakciu a viete mi prosím napísať aj kde to ma oporu v zákone? ďakujem ešte raz
avalik
13.07.16,20:58
V zakone mas uvedene pri ktorych prijmoch je to mozne a prijmy zo zivnosti tam nie su:

§ 4
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3 a § 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
veronikasad
14.07.16,23:18
Doplnila som odpoveď