Ejo
22.06.06,15:46
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo aké povinnosti mám, ak mám zamestnaných dohodárov a študentov. Viem, že ich treba zahlásiť do sociálnej poisťovne, odvádzať iba úrazové a samozrejme daň zo mzdy (vyhlásenie o zrazení daní na daňový úrad !?). Mám ešte dajaké povinnosti??? A keď sa im ukončí dohoda, stačí iba výhlásiť zo soc. poist?
ďakujem
Janka6685
22.06.06,14:25
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo aké povinnosti mám, ak mám zamestnaných dohodárov a študentov. Viem, že ich treba zahlásiť do sociálnej poisťovne, odvádzať iba úrazové a samozrejme daň zo mzdy (vyhlásenie o zrazení daní na daňový úrad !?). Mám ešte dajaké povinnosti??? A keď sa im ukončí dohoda, stačí iba výhlásiť zo soc. poist?
ďakujem

Prihlásiš ich do soc. poisťovne. Platiť budeš úrazové poistenie (od 1.8. podľa druhu práce), od 1.8. tiež garančné poistenie 0,25%. Daň zo mzdy zrazíš ak nebudú mať podpísané vyhlásenie alebo ak budú, tak ak bude ich príjem vyšší ako 7568,- (z rozdielu 19%). Ak dáš podpísať, budeš viesť u seba, netreba odovzdávať DÚ. Vyhlásenie môžu mať podpísané iba u jedného zamestnávateľa. Ak ešte nie si, tak sa zaregistruj ako zamestnávateľ na soc. poisťovni a na daňovom úrade.
Ejo
22.06.06,14:42
Aké presne vyhlásenie majú podpísať dohodári? Je to vlastne tak, že som všetky papiere prevzala od účtovníčky, a tam za predošlí mesiac bolo vyhlásenie o zrazenej dani pre všetkých dohodárov a odoslané na daňový úrad. Mám v tom pokračovať? Zraziť zo mzdy 19 % a odoslať na vyhlásení?????
MartaP
22.06.06,15:17
Ja mám tiež dohodárov, a nerozumiem tomu, že úrazové poistenie sa od 1.8. platí podľa druhu práce. Je to spojené s OKEČ, čo sme posielali do SP?
Janka6685
22.06.06,16:19
Ja mám tiež dohodárov, a nerozumiem tomu, že úrazové poistenie sa od 1.8. platí podľa druhu práce. Je to spojené s OKEČ, čo sme posielali do SP?

Áno, preto žiadala SP tie údaje. Čo s tým ale ďalej, to neviem. Skús hľadať na porade.
Janka6685
22.06.06,16:33
http://www.porada.sk/t28046-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html?highlight=%FArazov%E9+poistenie toto je zákon o sociálnom poistení platný od 01.08.2006

§ 133
Sadzba poistného na úrazové poistenie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t28046-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html?highlight=%FArazov%E9+poistenie#hore)


(1) Sadzba poistného na úrazové poistenie je pre zamestnávateľa zaradeného do
prvej nebezpečnostnej triedy 0, 3 % z vymeriavacieho základu,
druhej nebezpečnostnej triedy 0, 5 % z vymeriavacieho základu,
tretej nebezpečnostnej triedy 0, 7 % z vymeriavacieho základu,
štvrtej nebezpečnostnej triedy 0, 9 % z vymeriavacieho základu,
piatej nebezpečnostnej triedy 1, 1 % z vymeriavacieho základu,
šiestej nebezpečnostnej triedy 1, 3 % z vymeriavacieho základu,
siedmej nebezpečnostnej triedy 1, 5 % z vymeriavacieho základu,
ôsmej nebezpečnostnej triedy 1, 7 % z vymeriavacieho základu,
deviatej nebezpečnostnej triedy 1, 9 % z vymeriavacieho základu,
desiatej nebezpečnostnej triedy 2, 1 % z vymeriavacieho základu.

(2) Nebezpečnostná trieda sa určuje v závislosti od bezpečnostného rizika jednotlivých skupín ekonomických činností podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností.70)

(3) Hodnotenie bezpečnostného rizika sa vykonáva pre každú skupinu ekonomických činností podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností na základe údajov súvisiacich s výkonom úrazového poistenia za hodnotené roky s prihliadnutím na sumu nákladov vynaložených na úrazové dávky z úrazového poistenia, a to vypočítaním priemerných štatistických ukazovateľov počtu

a) pracovných úrazov na 1 000 zamestnancov,
b) smrteľných pracovných úrazov na 1 000 zamestnancov,
c) chorôb z povolania na 1 000 zamestnancov,
d) závažných pracovných úrazov a chorôb z povolania, v ktorých dôsledku bola priznaná úrazová renta, na 1 000 zamestnancov,
e) zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce v prepočte na 1 000 zamestnancov.

(4) Na určenie bezpečnostného rizika na základe ukazovateľov uvedených v odseku 3 je rozhodujúci dátum oznámenia pracovného úrazu alebo choroby z povolania a dátum priznania úrazovej renty.

(5) Zaradenie zamestnávateľa do nebezpečnostnej triedy určí Sociálna poisťovňa podľa prevažujúcej skupiny ekonomických činností vykonávaných zamestnávateľom.

(6) Prevažujúca skupina ekonomických činností je skupina ekonomických činností klasifikovaná podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností, ktorú vykonáva pre zamestnávateľa najväčší počet zamestnancov.

(7) Zmenu vykonávaných prevažujúcich ekonomických činností, ktorá je rozhodujúca na zaradenie zamestnávateľa do nebezpečnostnej triedy, je zamestnávateľ povinný písomne ohlásiť Sociálnej poisťovni do 14 dní od tejto zmeny.

(8) Ak u zamestnávateľa nastala zmena vykonávanej ekonomickej činnosti a jeho prevažujúcou ekonomickou činnosťou sa stala ekonomická činnosť zaradená do inej nebezpečnostnej triedy, Sociálna poisťovňa môže z vlastného podnetu alebo na základe písomnej žiadosti zamestnávateľa zmeniť jeho zaradenie do nebezpečnostnej triedy. Zmena zaradenia zamestnávateľa do novej nebezpečnostnej triedy sa vykoná od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom Sociálna poisťovňa rozhodla o jeho preradení.

(9) Zaradenie skupín ekonomických činností podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností do nebezpečnostných tried ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a vyhlási jeho úplné znenie uverejnením v Zbierke zákonov.

§ 134
Prirážka k poistnému na úrazové poistenie a zľava
z poistného na úrazové poistenie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t28046-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html?highlight=%FArazov%E9+poistenie#hore)


(1) K poistnému na úrazové poistenie sa ukladá prirážka k poistnému na úrazové poistenie (ďalej len prirážka ) alebo sa poskytuje zľava na poistnom na úrazové poistenie (ďalej len zľava ) v závislosti od úrovne bezpečnostného rizika u zamestnávateľa zistenej porovnaním s priemerným bezpečnostným rizikom zisteným za všetkých zamestnávateľov zaradených do rovnakej skupiny ekonomických činností podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností.

(2) Úroveň bezpečnostného rizika u zamestnávateľa sa určí porovnaním hodnoty štatistických ukazovateľov za zamestnávateľa za predchádzajúci kalendárny rok k priemerným hodnotám rovnakých ukazovateľov vypočítaných za rovnaké obdobie za celú skupinu zamestnávateľov zaradených podľa ekonomickej činnosti do rovnakej skupiny podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností a vyjadruje sa v percentách.

(3) Na určenie úrovne bezpečnostného rizika u zamestnávateľa sa použijú štatistické ukazovatele

a) o počte

1. pracovných úrazov na 1 000 zamestnancov,
2. smrteľných pracovných úrazov na 1 000 zamestnancov,
3. chorôb z povolania na 1 000 zamestnancov,
4. závažných pracovných úrazov a chorôb z povolania, v ktorých dôsledku bola priznaná úrazová renta, na 1 000 zamestnancov,
b) o sume nákladov vynaložených na dávky úrazového poistenia jeho zamestnancov v prepočte na jedného zamestnanca.

(4) Pri určovaní početnosti výskytu pracovných úrazov podľa odseku 3 sa prihliada len na pracovné úrazy, pri ktorých bolo na základe vyšetrenia okolností a príčin ich vzniku orgánmi na ochranu zdravia, orgánmi inšpekcie práce, orgánmi štátnej banskej správy a ďalšími príslušnými dozornými orgánmi podľa osobitných predpisov71) zistené porušenie predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zo strany zamestnávateľa alebo zamestnanca.

(5) Ak je úroveň bezpečnostného rizika zistená podľa odsekov 2 a 3 u zamestnávateľa percentuálne vyššia ako priemerná hodnota vypočítaná za celú skupinu zamestnávateľov zaradených do rovnakej skupiny podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností, v rozsahu

do 25 % prirážka sa neuloží,
nad 25 % do 50 % uloží sa prirážka 1 % k poistnému,
nad 50 % do 100 % uloží sa prirážka 2 % k poistnému,
nad 100 % do 200 % uloží sa prirážka 3 % k poistnému,
nad 200 % uloží sa prirážka 4 % k poistnému.

(6) Ak je úroveň bezpečnostného rizika zistená podľa odsekov 2 a 3 u zamestnávateľa percentuálne nižšia ako priemerná hodnota vypočítaná za celú skupinu zamestnávateľov zaradených do rovnakej skupiny podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností, v rozsahu
do 25 % zľava sa neposkytuje,
nad 25 % do 50 % poskytuje sa zľava 0, 5 % z poistného,
nad 50 % do 75 % poskytuje sa zľava 1 % z poistného,
nad 75 % poskytuje sa zľava 2 % z poistného.

(7) Štatistické ukazovatele uvedené v odseku 3 sa na účely odsekov 5 a 6 hodnotia osobitne.

(8) Súčtom percent na uloženie prirážky a súčtom percent na poskytnutie zľavy zo všetkých štatistických ukazovateľov uvedených v odseku 3 a vypočítaním ich rozdielu sa určí výsledná percentuálna výška prirážky alebo zľavy, ktorá bude pre zamestnávateľa platná v období kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom sa prirážka alebo zľava určila.

(9) Na určenie bezpečnostného rizika podľa odseku 2 je rozhodujúci dátum oznámenia pracovného úrazu alebo choroby z povolania a dátum priznania úrazovej renty.
ajobs
22.06.06,20:23
Janka, to úrazové poistenie sa bude platiť podľa nebezpečnostných tried až od 1.1.2007 - viď § 279, ods.1 zákona o sociálnom poistení.
kattka.c
22.06.06,20:33
Janka, to úrazové poistenie sa bude platiť podľa nebezpečnostných tried až od 1.1.2007 - viď § 279, ods.1 zákona o sociálnom poistení.

prave som sa na to chcela spytat :p
Ja tiez viem tak ze to plati az od 1.1.2007 ;)
Dakujem ajobs
Janka6685
23.06.06,09:05
Janka, to úrazové poistenie sa bude platiť podľa nebezpečnostných tried až od 1.1.2007 - viď § 279, ods.1 zákona o sociálnom poistení.

Tak sa ospravedlňujem a ďakujem Tono.:o :)
Ejo
24.06.06,08:00
Potrebujem súrne radu. Mám dohodára (poberá soc.dávky), ktorý má uzavretú dohodu do 15.09.2006. Táto dohoda sa má predčasne (26.09.2006 )ukončiť, tak sme sa dohodli, nakoľko už nemá záujem o prácu. Mám vystaviť dohodu o zrušení dohody o vykonaní práce (alebo je iná forma?) a vyhlásiť ho zo soc. poisť.? Mám mu dať dajaké potvrdenie o príjme, koľko u mňa zarábal? ďakujem pekne
Magma
24.06.06,09:45
Tie dátumy máš asi zle napísané. Ak ukončíš skôr dohodu, tak treba napísať písomnú dohodu o ukončení dohody o vykonaní práce - podobne ako u skončenia pracovného pomeru. Samozrejme odhlásiť zo soc.poisťovne, najneskôr deŃ po skončení dohody. O dani môžeš vydať potvrdenie, ktoré je potrebné k ročnému zúčtovaniu dane, resp. daňovému priznaniu, alebo mu ho pošleš začiatkom budúceho roka. Tak ako je to zaužívané pri zamestnancoch. My to posielame až po skončení roka, všetkým bývalým zamestnancom naraz.
Ejo
25.06.06,15:44
Sorry, naozaj som zle napísala dátum. Predčasný dátum ukončenia bude 26.06.2006. Takže forma /dohody o ukončení/může byť taká istá ako pri uzatváraní dohody o vykonaní práce, len samozrejme ide o ukončenie. Alebo sa mýlim?
Ejo
25.06.06,16:24
Ktoré presne tlačivo na odhlásenie dohodára zo SP???
Magma
25.06.06,17:29
Sorry, naozaj som zle napísala dátum. Predčasný dátum ukončenia bude 26.06.2006. Takže forma /dohody o ukončení/může byť taká istá ako pri uzatváraní dohody o vykonaní práce, len samozrejme ide o ukončenie. Alebo sa mýlim?
Ja by som radšej použila tlačivo - Dohoda o skončení prac.pomeru, iba prepísať prac. pomer na dohodu o vykonaní práce. Odhlásenie zo soc. poisťovne na tlačive Registračný list FO, návod na vyplnenie je na zadnej strane.
korduľa
28.06.06,10:33
chcela by som sa spytat na ukoncenie prace dohodara.
na dohode o vykonani prace mame ze bude vykonavat pracu od 15,06,-31,12,2006 ale dohodari koncia aj skor, podla predch. prispevkov som zistila,ze ak skonci skor treba urobit dohodu o skonceni dohody. dalo by sa tomu predist tak, ze sa na zaciatku v dohode o vykonani prace napise termin: od priklad 01,06, podla potreby, alebo napriklad do vykonania prac alebo take nieco?
ajobs
28.06.06,20:47
chcela by som sa spytat na ukoncenie prace dohodara.
na dohode o vykonani prace mame ze bude vykonavat pracu od 15,06,-31,12,2006 ale dohodari koncia aj skor, podla predch. prispevkov som zistila,ze ak skonci skor treba urobit dohodu o skonceni dohody. dalo by sa tomu predist tak, ze sa na zaciatku v dohode o vykonani prace napise termin: od priklad 01,06, podla potreby, alebo napriklad do vykonania prac alebo take nieco?

Prácu dohodára ukončím vykonaním pracovnej úlohy, na ktorú bol najatý. Dám odhlášku na SP RLFO. V písomnej podobe nie je potrebné dohodu ukončiť - nie je to ničím predpísané.
Ejo
29.06.06,08:39
Ja som to pri dohodárovi vyriešila takto. Dohodár, ktorý poberal soc. dávky a odovzdal dohodu, napísala som mu dohodu o ukončení dohody o vykonaní práce, dôvodom splnenia účelu prác, na ktorú bol prijatý. Pri študentoch vypíšem druhú dohodu s dátumom, keď sa im skončí skôr, ako sa predpokladalo. A samozrejme vyhlásim zo SP.
korduľa
29.06.06,13:22
v zakonniku je to vlastne napisane takto:
(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

takze vlastne ak skonci skor zo strany zamestnavatela a kedze mu nebude platit nahradu skody, tak musia uzavriet dohodu o ukonceni, nie?
marcelaStanakova
29.06.06,13:28
Nechápem dohodárom sa zadáva do mzdy odpočitaľná položka 7568?
A tiež ma zarazilo to garančné 0,25%
bendži
29.06.06,13:35
Aj človek zamestnaný na dohodu ti môže rovnako ako "bežný" zamestnanec na riadny pracovný pomer podpísať vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky (presný názov z hlavy neviem), vtedy mu zadávaš odpočitateľnú položku. Ako bolo spomenuté vyššie, môže to podpísať v jednom roku len u jedného zamestnávateľa.

Ak to nepodpíše a má hrubý príjem menší ako 5000,- Sk za mesiac, robí sa zrážková daň a tam sa každý mesiac odovzdávajú vyhlásenia na daňový úrad o výške zrážkovej dane...
ajobs
29.06.06,20:00
v zakonniku je to vlastne napisane takto:
(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

takze vlastne ak skonci skor zo strany zamestnavatela a kedze mu nebude platit nahradu skody, tak musia uzavriet dohodu o ukonceni, nie?

Nie, nemusia.
libus72
16.07.06,14:17
Aj človek zamestnaný na dohodu ti môže rovnako ako "bežný" zamestnanec na riadny pracovný pomer podpísať vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky (presný názov z hlavy neviem), vtedy mu zadávaš odpočitateľnú položku. Ako bolo spomenuté vyššie, môže to podpísať v jednom roku len u jedného zamestnávateľa.

Ak to nepodpíše a má hrubý príjem menší ako 5000,- Sk za mesiac, robí sa zrážková daň a tam sa každý mesiac odovzdávajú vyhlásenia na daňový úrad o výške zrážkovej dane...

Mňa by zaujímalo že keď dohodár má podpísané vyhlásenie, príjem menší ako 5000Sk mesačne teda každý mesiac mu vychádza nulová daň. povinnosť, v tomto prípade nemá zamestnávateľ žiadne povinnosti voči daň. úradu? žiadne hlásenia?
Ďakujem
Zita4
16.07.06,14:50
Posielajú sa štvrťročné hlásenia o preddavkovej dani.
libus72
16.07.06,14:56
Posielajú sa štvrťročné hlásenia o preddavkovej dani.

Aha, teda potom za spomenutého Dohodára to bude nula...tak je?
sklenkova
16.07.06,15:43
Viackrát som tu videla,že od 1. 8. sa platí 0,25% za dohodárov+študentov,volala som do SP nič o tom nevedia-kde by som to našla-ako to vlastne je?
Zita4
16.07.06,16:10
Viackrát som tu videla,že od 1. 8. sa platí 0,25% za dohodárov+študentov,volala som do SP nič o tom nevedia-kde by som to našla-ako to vlastne je? Podľa novely Zákona o sociálnom poistení sa za dohodárov okrem úrazového poistenia bude odvádzať aj garančné poistenie. To je tých 0,25 %. (Zákon 310/2006 Z.z.)
Adula
16.07.06,17:51
Chcela by som sa spýtať, keď máme dohodára, to vyhlásenie sa tiež posiela na daňový úrad alebo sa necháva vo firme? V prípade že zmluva je od 17.5-18.7. a odmena je až po skončení, posiela sa niečo na daňový úrad za jednotlivé mesiace, v ktorých je odmena 0,-Sk? Diki. Adula.
DanielaSL
16.07.06,17:53
Vyhlásenie ostáva vo firme.
Adula
16.07.06,17:59
Danielka a na daňový úrad sa prihlasuje, že máme dohodára, alebo sa nahlási až, tým, že sa zašle prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch za štvrťrok? Diki. Adula
DanielaSL
16.07.06,18:03
Ak už je firma prihlásená na DÚ , že má zamestnancov , tak špeciálne dohodára neprihlasuje. Pošle potom len tlačivo , ktoré súvisí s jeho daňou.Ak bude mať preddavkovú...tak pošle Prehľad..., ak zrážkovú, tak Oznámenie o zrážkovej dani.
Adula
16.07.06,18:09
Na akom tlačive sa prihlasuje firma, keď som volala na daňový úrad, tak mi kázali napísať žiadosť o registráciu, ale ešte mi nič neprišlo.
DanielaSL
16.07.06,18:17
sybila3
30.11.11,13:26
majú dohodári nárok na dovolenku, dík
Tweety
30.11.11,13:27
majú dohodári nárok na dovolenku, dík AK je to otázka, tak odpoveď je nie, prečo by aj mali, nie sú zamestnancami na PZ, nie sú v pracovnom pomere.