Nechtík
02.07.16,13:01
Naša bezdetná teta zomrela, jedinými dedičmi sme moja sestra - neter a ja - synovec. Po tetinom úmrtí sme zistili veľa nezrovnalostí ohľadne financií a majetku po tete. O tetu sa oficiálne starala opatrovateľka, ktorá mala splnomocnenie aj na výber peňazí z jej účtov. Opatrovateľke každý mesiac priplácala aj teta a my obaja, keďže sa stále sťažovala, že má s tetou veľa výdavkov. Pritom my so sestrou sme kupovali do tetinej domácnosti všetko čo potrebovala, zásobovali sme ju aj potravinami. Teraz po tetinej smrti sme zistili, že z jej účtov boli vybraté opatrovateľkou veľké sumy peňazí. Okrem toho z tetinej domácnosti zmizlo veľa vecí, okrem iných aj tie, ktoré sme tete samy pokupovali. Dom je prakticky vybrakovaný, všetko, čo malo akú-takú hodnotu opatrovateľka a jej rodina odniesli. Objavili sme aj výbery z neznámych vkladných knižiek, ktoré nám ale opatrovateľka neodovzdala, takže vôbec netušíme čo je s nimi. Teta žila v spoločnej domácnosti so svojou staršou sestrou, ktorá zomrela pred tromi rokmi a manželom, ktorý zomrel pred 10 rokmi. Títo traja ľudia celý život šetrili, do domácnosti nekupovali nič nákladné. Peniaze mali uložené na niekoľkých vkladných knižkách. My so sestrou sme sa nikdy v minulosti do ich financií nestarali, ani sme netušili, že počas života dali splnomocnenie na výbery iným osobám. Bývame 150 km od bydliska našich zosnulých príbuzných, navštevovali sme ich cca dvakrát do mesiaca. Posledná teta zomrela nečakane a po jej smrti sme zistili, že všetci traja boli už roky okrádaní dvomi osobami z ich susedstva. Tou druhou osobou je spomenutá opatrovateľka. Na matrike sme dokonca zistili, že opatrovateľka matrikárke zamlčala nás ako dedičov a presviedčala ju, že dedičkou je ona, keďže má rovnaké priezvisko ako naša zosnulá teta. Na tento podvod sa ale prišlo ešte v ten istý deň. Matrikárka sa vtedy vyjadrila, že by sme to mali nahlásiť na políciu. Bolo to však ešte pred pohrebom a veľa ďalších skutočností sme vtedy ešte nevedeli. Nechceli sme unáhlene konať bez ďalších dôkazov. Dedičské konanie ešte neprebehlo, nevieme ako máme v tomto prípade postupovať. Peniaze sú už iste nenávratne stratené, napokon - neboli to naše úspory, preto si na ne nerobíme nárok. Nazdávame sa však, že vinníci by mali byť spravodlivo potrestaní. Naše tety a ujo týmto osobám dôverovali a oni ich bezcitne zneužili. Cítime, že by sme mali v tomto smere niečo podniknúť, ale nevieme aký je postup. Ďakujem všetkým za rady.
Katy a R
02.07.16,11:16
Nuž - tieto tvrdenia o okrádaní by bolo treba aj dokázať. A nie je to jednoduché, lebo teta si so svojím majetkom mohla nakladať, ako chcela. A ak to niekomu dala (hocikomu), je to len jej vec. Aj tie peniaze.
A ešte ťa nepoteším ... opatrovateľka môže byť dedičkou zo zákona rovnako, ako súrodenci (v tomto prípade zrejme už súrodenci nežijú - tak ich deti) - dedí sa v III. skupine . napr tu pozri https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwidrd6V4dTNAhWKQBQKHYLUA9MQFggnMAA&url=http%3A%2F%2Fpeniaze.pravda.sk%2Fobcan-a-stat%2Fclanok%2F315728-dedicstvo-zo-zakona-presne-urcuje-moznych-dedicov%2F&usg=AFQjCNEa5RwTV5hqs8KEDL_qFd8chHYMFg&sig2=M_XEg0vsDUnH7QtXLGKLrw
lujza.j
02.07.16,11:22
A mala aj splnomocnenie....pokial sa starala bolo ok...a ups....zrazu totok.....ak nebolo ok.....mali sa postarat oni...
Nechtík
02.07.16,11:24
Áno, chápem, že všetko treba dokázať. Istým dôkazom sú veľké výbery z účtov každý mesiac, zrealizované opatrovateľkou. Je síce pravda, že ona môže tvrdiť že jej teta peniaze darovala. Ale asi by jej to išlo ťažko z úst, pretože každému v dedine vysvetľovala, že ona sa o ňu stará prakticky zdarma, lebo teta na nič nechce dať peniaze. Ako by teda vysvetlila čo urobila s tými tisícmi eur, ktoré vyberala? Musela by tvrdiť niečo iné, než predtým. Tomu by sotva niekto uveril.
Katy a R
02.07.16,11:24
no veď - treba sa o príbuzných zaujímať aj počas života ...
Nechtík
02.07.16,11:34
Nuž ale - my sme sa zaujímali. Kupovali sme do domácnosti prakticky všetko, za tetou sme pravidelne chodili. Nikto tu nenapísal, že sme sa nezaujímali. Bárs by sa každý tak zaujímal...
A ešte niečo: opatrovateľka presvedčila tetu, aby v jej prospech zložila v banke dvetisíc eur na jej pohreb. To nebolo potrebné, opatrovateľka vedela, že teta má príbuzných, ktorí sa o ňu postarajú a aj ju pochovajú ak zomrie. Pohreb sme zaplatili samozrejme my so sestrou, spomenutých dvetisíc eur si ale vybrala po predložení úmrtného listu opatrovateľka, keďže peniaze boli vložené na jej meno. To sa vám zdá ako seriózne konanie? Nikto z nás od nej tie peniaze nežiadal a o to tu ani nejde. Nejde nám o žiadne peniaze, pretože nie sú naše. Pokojne by sme ich mohli darovať obci v ktorej teta žila. Ide len o to, že niekto starých ľudí roky okrádal a podvádzal. Ešte by som rád podotkol, že kedykoľvek sme za tetou so sestrou prišli, opatrovateľka tam bola ako na koni a nedovolila, aby sme s tetou hovorili súkromne. V poslednom čase to už bolo až nepríjemné, obaja sme cítili, že tu niečo nehrá, ale nechceli sme ani tete pridávať starosti a zneisťovať ju. A pokiaľ ide o opatrovateľku, do tejto funkcie sa vpasovala sama dobrovoľne. Jedného dňa sme proste zistili, že si vybavila papiere, pretože sa jej už nechcelo chodiť do práce. Teta bývala neďaleko nej, bola samostatná, tak s tým veľa roboty nemala.
Katy a R
02.07.16,11:43
myslela som to tak - že ste sa mali zaujímať o všetko - ak tá opatrovateľka nebola seriózna - presvedčiť tetu - nech ju pošle kade ľahšie. neporadíme asi už viac - lebo nepoznáme situáciu a konkrétne vzťahy a všetko okolo toho. Veď môžeš sa obrátiť na políciu (ako matrikárka doporučila - možno vie viac???) ....
Ľuba33
02.07.16,11:47
vidim ze tie odpovede co tu dostavas nie su vobec od odbornikov a pravnikov, len take dohady podozrievavych ludi v duchu hesla podla seba sudim teba.
verim ze vas to stve so sestrou a nemyslim, ze neni ziadna cesta ako zistit co sa s majetkom stalo. urobili ste chybu, ked ste si este za tetinho zivota neoverili co je ta opatrovatelka vlastne za osoba. a s tetou - hlavne ked uz ostala sama - ste mali na rovinu hovorit aj o dedicstve a peniazoch. stari ludia sa casto stavaju obetou roznych vydriduchov ktori vedia ako na nich. my sme mali podobny pripad so strykom. na neho sa tiez nalepila taka "dobra dusa" a pripravila ho o vsetko. nakoniec mu z uspor neostalo nic uz ani na to, aby mohol ist do domova dochodcov. museli sme ho zobrat k sebe a kym umrel kazdy den plakal sam nad sebou. ale ani tej dobrej dusi sa dobre nepovodilo. ci tomu uz niekto veri alebo nie, za podvody raz kazdy zaplati.
ak nepochodite, pomysli si, ze vasa opatrovatelka raz tiez bude musiet zo vsetkeho skladat ucty. mozno sa ani nenazdate a dostane od osudu taku ranu, ze v base by jej bolo lepsie. ukradnute peniaze nikomu netreba zavidiet, lebo stastie nikdy neprinesu.
snad ti tu poradi aj nejaky odbornik ako postupovat.
Ľuba33
02.07.16,11:57
tento tvoj prispevok som si az teraz precitala. nechapem ako je mozne aby niekto dostal peniaze za pohreb ak nema doklady o tom, ze pohreb platil. to banka od nej nechcela ziadne ucty? ale dnes je asi mozne vsetko. urcite je to ale pre vas argument a dokaz toho, ze sa jednalo o vypocitavu osobu. a ze jej zamery neboli cestne. a ked este k tomu prilozite tie doklady o vyberoch, tak mozno aj nazbierate dokazy. nie som si ista, ale co keby ste sa spojili s notarom ktory to bude mat na starosti. on moze dat aj prikazy na overenie vyberov z uctov atd. alebo sa poradit s pravnikom. snad aj tu sa najde nejaky odbornik.
Ľuba33
02.07.16,12:05
Katy a R, to sa lahsie povie ako urobi. ano, mali sa zaujimat skor o to co je to za osoba. ale nie kazdy stary clovek si da poradit. nas stryko svojej "dobrej dusi" zobal z ruky, pokladal ju za panenku mariu. az ked ostal na mizine tak si zacal sklbat vlasy. ked sme my videli co sa deje, tak vzdy len mavol rukou a posielal nas domov. ja si myslim, ze takyto ludia co sa nalepia na starcov velmi dobre vedia ako to zaonacit tak, aby im ti starcekovia naleteli. staci sa im zaliskat, pohladkat ich, pocuvat ich, obcas priniest nejaky kolacik a obet je chytena. a dobre vsetci vieme, ze vekom sa straca sudnost. uz clovek zacina byt znova ako male dieta. a takemu sa tazko da nieco vyhovorit alebo vysvetlit. ved aj preto su prave stari ludia casto obetami podvodnikov. kazdy uz ma nejaky ten majetok a rozum mu pomaly odchadza... co moze byt lahsie?
Katy a R
02.07.16,12:16
pre Ľuba - za prvé - nepoznáme situáciu z obidvoch strán.
A čo sa tej banky týka - tvoja banka vari pýta od teba nejaké účty, ak si ideš len normálne vybrať peniaze? tie peniaze teta opatrovateľke dala. A teta je po smrti - vyjadriť sa už k tomu nemôže (že ako to všetko v skutočnosti bolo). Bohužiaľ - opatrovateľka mala za jej života od nej splnomocnenie ... spoločne hospodárili.
A to, že sú seniori ľahkou obeťou - to jej príbuzní vedeli aj predtým, nielen teraz. či? špiritizovanie o tom teraz nepomôže.
Podvod a okrádanie treba dokázať!
Ľuba33
02.07.16,12:25
ale ja nepisem o vyberoch z uctov, pisem o tom preco si vybrala peniaze za pohreb ked ho neplatila. aspon ja som to pochopila tak, ze ta teta jej vlozila peniaze preto, lebo jej opatrovatelka slubila, ze ju pochova. takze to aj mala urobit a mala pohreb zaplatit.
je jasne, ze nevieme ako to vsetko bolo. hlavne by sa k tomu mal vyjadrit pravnik, lebo zakladatel otazky potrebuje skor realnu radu ako postupovat nez nase dohady. ale nemyslim si, ze by sem niekto vkladal otazku a uvadzal nepravdive udaje. to by bol sam proti sebe, odpoved by mu nebola na nic. ani od pravnika.
buchač
02.07.16,17:48
Ty si mi už len "odborníčka" .... pche...
pavol54
02.07.16,18:10
Každý si robí so svojim majetkom čo chce a dá ho komu uzná za vhodné
O žiadnych vinníkoch nemôže byť ani reč
Ak dôverovali príbuzní nejakým cudzím opatrovníkom, rovnako mohli dôverovať aj vám a teda ak by chcela vybaliť aj vám svoje majetkové pomery.
čo má matrika s dedičským konaním - nič, je vecou súdu a povereného notára vyhľadať dedičov. Ak ste jej počas života priplácali na prevádzku domácnosti tak ste mohli na mesačnej báze žiadať o predloženie účelnosti vynaložených výdavkov - vašich príspevkov.
Ak si nerobíte na úspory nárok prečo tu píšeš ako ti bolo ublížené.
Bystrý
02.07.16,18:46
Tak táto téma ma zaujala. Ak to čo píšeš je pravda, potom samozrejme odporúčam nevzdať to a dotyčnú osobu brať na zodpovednosť. Obráť sa na notára a začni konať. Prípadne sa spoj s právnikom, lebo ako vidíš, tu dostaneš iba absolútne neadekvátne odpovede od laikov. To čo ti tu niekto napíše sú len dohady, nie zákon. A ty sa musíš držať zákona, zistiť si možnosti a podľa toho postupovať. Možno by nezaškodilo poradiť sa aj s nejakým policajtom ktorý už podobné prípady riešil. Na všetko sú paragrafy a hoci je pravda, že ľudia sa často stanú obeťou iných ľudských hyen, hlavne takí, ktorí už nikoho blízkeho nemajú, neznamená to, že sa to tak má nechať. Ak ti nejde o peniaze, aspoň v mieste bydliska tvojej tety upozorníš ďalšie možné obete aby si dávali pozor. Takých ľudí netreba šetriť, skôr na nich treba upozorniť. V minulosti naša susedka dopadla rovnako, dozvedeli sme sa to až keď už bolo neskoro. Ona na nešťastie nemala žiadnych príbuzných a so susedmi veľmi nekomunikovala. Takže jej nemal kto pomôcť a vystríhať ju. Vidím, že to nie je také zriedkavé ako som si myslel.
buchač
02.07.16,18:49
Ty si mi už len "odborník" .... pche...
Bystrý
02.07.16,18:50
A tento tvoj komentár mal aký zmysel?
lujza.j
02.07.16,19:18
Bystro...registrovany ako nechet dnes:Dnahodicka?!
Bystrý
02.07.16,20:02
Nechápem čo máš na mysli. Môžeš sa vyjadriť jasnejšie?
Ľuba33
02.07.16,20:17
asi ti tu chce niekto naznacit, ze Nechtík a ty ste jedna a tá sitá osoba. lebo vies, ludia su uz raz taki: ak niekto nema rovnaky nazor ako oni, tak uz im je to podozrive. ale nic si z toho nerob a kludne si pis co si myslis.
Ľuba33
02.07.16,20:25
lujza.j nie si ty nahodou ta opatrovatelka :-))
korela
03.07.16,09:42
Súhlasím najmä s poslednou vetou "Vidím, že to nie je také zriedkavé ako som si myslel."
Ide o to, že pokiaľ človek nevidí, nezažije takúto skúsenosť v rodine alebo mimo rodiny, sa domnieva, že jemu sa to stať nemôže. Veru, môže. A ešte aj horšie. Netýka sa to iba opatrovateľov, ale i lekárov a notárov. Zažité v mojom dobre známom prostredí, to by človek neveril, k akým praktikám sa ľudia dokážu uchýliť. Je zaujímavé, že aj v podobne totožnej vekovej kategórii, čo by už normálny človek úplne vylúčil ako možnosť podvodu.
korela
03.07.16,09:47
Ide o princíp. Mohlo im to ublížiť. Ja by som to tiež tak chápala. Prirovnám to k zdržiavaniu sa vo svojom obydlí, ktoré bolo vykradnuté. Ostala tam jednoducho stopa s mínusom. Pomyselný smrad.