topas103
03.07.16,17:34
Stala sa mi dopravná nehoda kde bola aj privolaná polícia a určila že druhá strana je vinná ale poisťovňa to z pzp nepreplatila lebo auto z ktorého som žiadala preplatiť náklady nebolo v prevádzke.Taktiež neviem či má vinník poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania z ktorého mi to odporúčali žiadať. Viem to niekde zistiť? Mám ešte nejakú možnosť okrem súdu vymôcť si škodu priamo od vinníka? Dakujem
buchač
03.07.16,16:04
Taktiež neviem či má vinník poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania z ktorého mi to odporúčali žiadať. Viem to niekde zistiť?
Neviem, ako by sa to dalo zistiť.
Predsa tieto informácie sú osobnejšieho rázu...a poisťovní je viacero.


Mám ešte nejakú možnosť okrem súdu vymôcť si škodu priamo od vinníka?
Osobnou návštevou a dohodou. Ešte lepšia varianta je písomná výzva doporučenou poštou, z dôvodu dôkazového materiálu.
Ak nepochodíš, tak súd.
Chobot
03.07.16,22:38
Treba upresniť. Nerozumiem zadaniu.

Píšeš, že poisťovňa škodu z PZP nepreplatila. Ktorá poisťovňa? Tvoja poisťovňa? Alebo poisťovňa vinníka? Potom čo to znamená, že auto nebolo v prevádzke? Nebolo poistené?

Napíš to trochu zrozumiteľnejšie.

Ak by auto vinníka nemalo PZP, teda nebolo by poistené, tak škody spôsobené takýmito motorovými vozidlami sa uhrádzajú z garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Viac si pozri tu:

http://www.skp.sk/#xl_xr_page_oskp

http://www.skp.sk/#xl_xr_page_tlacivanastiahnutie
dmc
04.07.16,07:09
vozidlo s korym bola sposobena skoda nebolo v prevadzke ????? alebo ako vlastne to mam chapat ?????
topas103
04.07.16,07:16
ano poistovna povedala ze auto z ktoreho mi rozbilo celne sklo nebolo v prevadzke teda nebolo nastartovane a preto mi tu skodu nepreplatili z jeho pzp takze si to mam ziadat od sofera auta ale nakolko vobec nie som s nim v kontakte aj kvoli tomu sa volala policia lebo s nim nebola rec tak neviem ci ma on poistenie zodpovednosti pri vykone povolania..
topas103
04.07.16,07:20
Nie nie nepreplatila mi to poistovna toho vinnika a to ze nebolo v prevadzke znamena ze nebolo nastartovane a teda nemozem ziadat o nahradu skody z pzp ale uz len napr ak ma sofer auta poistenie pri vykone povolania..
dmc
04.07.16,07:22
....jaj taaak - celne sklo..... na tomto uz na sude pohorelo zopar poistovni....... ale aj tak ma to profesinalne zaujima...takze vozidlo nebolo v prevadzke (podla poistovne) pretoze nemalo nastartovany motor......otazka je - pohybovalo sa???....na parkovisku?? na ceste ??? bol vo vozidle vodic ? (lebo v tomto pripade by to bol vodic nemotoroveho vozidla :) a uznal vodic vozidla ze sposobil skodu ?
topas103
04.07.16,07:27
nie nepohybovalo, vykladal sa z neho tovar a vodic bol na korbe a vodic neuznal vinu preto som volala policiu a dali za pravdu mne posielala som aj list tej firme co vlastni auto ale neprebrali ho ako inak takze neviem ci mam este nejaku sancu dokelu sak mne rozbili celne sklo
topas103
04.07.16,07:42
Upresnim ze fukal silny vietor a skoby na plachte mi to sklo rozbili ked som prechadzala okolo neho
dmc
04.07.16,07:51
a-ha.......tak to z PZP veru nejde. Pravdepodobne ti ostava jedine sudna cesta....
Katy a R
04.07.16,08:28
nešlo o dopravnú nehodu - vi´d doplnenie - ten názov témy je trošku zavádzajúci.
jedine - ak má iné poistenie zodpovednosti za škodu (nie pzp - MV)
Chobot
04.07.16,09:28
No konečne si to napísal zrozumiteľne.

V tom príapde má každý pravdu. Záleží len na uhe pohľadu.

Poisťovňa má pravdu v tom, že sa to nehradí z PZP. Z PZP sa hradia škody vzniknuté na inom majetku v súvislosti s prevádzkou motorového vozidla. A pod prevádzkou motorového vozidla sa rozu,ie (napr. podľa VPP Generali):

17. Prevádzkou motorového vozidla sa rozumie predovšetkým doba chodu jeho motora, jeho jazda a manipulácia s motorovým vozidlom. Prevádzkou motorového vozidla sú aj úkony vykonávané bezprostredne pred jazdou, bezprostredne po jej skončení a úkony potrebné na údržbu motorového vozidla.

To, čo sa stalo, je síce škodová udalosť, ale nie krytá PZP. Polícia má pravdu, že na vine je majiteľ vozidla. Ak má poistenie zodpovednosti, tak by sa to mohlo uhradiť z toho.

Ak nie, tak ti zostáva jedine vymáhať spôsobenú škodu od majiteľa.

A vieš to preukázať, že ako sa to stalo? KEby si sa náhodou chcel s ním súdiť?
topas103
04.07.16,09:33
Ano viem to preukazat
Chobot
04.07.16,09:45
TAk to vymáhaj od majiteľa. Ta je ako keby z budovy odpadol kus omietky a rozbil ti sklo. Vymáhal by si to od majiteľa budovy.
preboha
30.04.19,16:38
škoda sa dá zaplatiť z poistenia všeobecnej zodpovednosti firmy - teda za predpokladu že firma takéto poistenie má, alebo má aspoň šofér obdobnú poistku