erik518
03.07.16,18:54
Dobrý večer, rád by som sa opýtal, že či si môžem založiť živnosť keď mám 18 rokov, chodím na strednú školu ( posledný rok ), posledný školský rok budem praxovať vo firme. A hlavne sa chcem opýtať, že či počas štúdia budem platiť nejaké poplatky ( zdravotná poisťovňa, sociálna poisťovňa alebo poprípade nejaké iné poplatky ? ). Živnosť si chcem založiť hlavne kvôli tomu, že chodím cez leto do zahraničia na brigádu.
Katy a R
03.07.16,17:09
tuto pozri http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-455
pri živnosti budeš mať povinnosti ako všetky ostatné SZČO ( registrácia na DU, ZP - ak bude v ZP súbeh - preddavky môžeš mať nulové - potom vyrovnáš)
- a len všeobecne cit:
(1) Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti fyzickými osobami sú:
a) dosiahnutie veku 18 rokov,
b) spôsobilosť na právne úkony,
c) bezúhonnosť,
ak tento zákon neustanovuje inak.
....
ale ak "brigáduješ" - tak na to ti živnosť netreba ... stačí nejaká dohoda .. či?
erik518
03.07.16,17:27
Nepotrebujem, ale zamestnávateľ mi hovoril, že by som si mohol založiť živnosť a za robotu by som mu vystavil faktúru. Len neviem aké by to malo pre mňa výhody a aké nevýhody ( výdavky, apod.. ).
veronikasad
03.07.16,17:53
Ak ide o prácu v zahraničí, nezakladaj si živnosť. Prídeš o diety, ktoré ti patria a zamestnávatel sa zrejme chce zbaviť zodpovednosti, ktoré z výkonu práce v zahraničí vyplývajú ...
erik518
03.07.16,18:09
Zamestnávateľ sa povinnosti zbaviť nechce lebo to je rodinný známy a vlastne ja mám ubytovanie, stravu a všetko ostatné zadarmo. Len mi povedal, že by nebolo zlé keby si založím živnosť. Povedal, že buď živnosť aby som si založil alebo napíšeme nejakú brigadnicku dohodu.
veronikasad
03.07.16,18:11
O akú prácu ide ?
erik518
03.07.16,19:30
Stavbárstvo ( malovanie, montovanie sadrokartonov apod.. )
veronikasad
03.07.16,19:37