dallenka93
03.07.16,19:22
dobry den manzel ma niekolko exekucii a ja by som sa chcela spytat ci sa mozem voci nim nejako chranit seba a dceru.planujem sa rozviest a nechcem mat s jeho dlhmi nic spolocne lebo pred vstupom do manzelstva ma o nich neoboznamil.rozmyslam nad tym ze sa zrieknem dedicneho prava a aj dceru.prosim ak sa da poradte mi nieco Dakujem za kazdu radu
arizona
03.07.16,18:02
Akeho dedicstva sa chces vzdat? On uz zomiera?
dallenka93
04.07.16,06:35
Ok polozim inac otazku co mam spravit preto aby muzove dlhy nepresi na mna a moju dceru.dlhy mal este pred manzelstvom a ja v nich nefigurujem.
Natty
04.07.16,07:19
Laicky povedané: ak sa rozvedieš, s dlhmi nebudeš mať nič spoločné, ak skutočne nevznikli počas manželstva. Čo sa dcéry týka, tá by ich mohla v budúcnosti zdediť, avšak má možnosť dedičstvo odmietnuť, ak nebude na jej prospech. Poznámka: zo zákona platí, že dedič zodpovedá za poručiteľove dlhy len do výšky nadobudnutého dedičstva. Ale na druhej strane, ak potenciálne dedičstvo by malo vyššiu hodnotu ako dlhy, treba zvážiť, či sa oplatí dedičstvo odmietnuť a prísť tak o väčšie peniaze, resp. majetok (rozdiel medzi majetkom a dlhmi). V prípade rozvodu, ak je dcéra nezaopatrená (stále chodí do školy), tak manžel by mal byť zaviazaný platiť výživné (treba uplatniť pri rozvode, resp. po rozvode, podľa veku dcéry, lebo ak je už plnoletá a ešte študuje, výživné si bude žiadať ona sama). Ak si túto povinnosť nebude plniť, pribudne mu do zbierky ďalšia exekúcia, ak by ste sa rozhodli výživné vymáhať súdnou cestou...to len tak na okraj. Toť môj názor, odporúčam si všetky tieto info overiť.
dallenka93
04.07.16,09:30
Dakujem za radu
arizona
04.07.16,10:01
Su to jeho dlhy, na teb "neprejdu". Samozrejme,ak ste manzelia,platite ich zo spolocnych penazi .Po rozvode zostanu dlhy jemu,od teba ich nebude moct nik vymahat.
lubistka
23.08.16,12:13
prosim si upresnenie - to znamena, (zo zákona platí, že dedič zodpovedá za poručiteľove dlhy len do výšky nadobudnutého dedičstva.) ze ak dieta zdedi nejake peniaze a nejake dlhy, tak nemusi splatit akoby naviac? napr. zdedi 100 € a dlhy su 800 €, tak splati len tych 100???
dakujem za odpoved.
aha - a este ma napada - ak takto dedi manzel alebo manzelka, tak plati to iste?
vdaka.
misoft
23.08.16,16:37
Tak isto to bude platiť. Ak zdedí manžel/ka -majetok a dlhy, tak dlhy len do výšky nadobudnutého zdedeného majetku. Ak teda zdedí 100€ a dlhy 800€ - zacáluje len 100€ a 700€ - veriteľ utrie hubu.
ivka70
23.08.16,16:44
az na to, ze to nie celkom plati o dlhoch vzniknutych pocas manzelstva - tie su tak akosi spolocne, lebo BSM a neda sa z nich dadicstvom vycuvat tak lahko