Marianna01
22.06.06,17:43
Prosím vás všetkých o radu:
Ozvala sa mi jedna nezisková organizácia - súkromné detské integračné centrum, aby som im pomohla s účtovníctvom.
Zriaďovateľom SDIC je fyzická osoba, rozhodnutím Ministerstva śkolstva je zaradené do siete školských zariadení. Z tohto vyplýva, že im je normatívne prideľovaný rozpočet na počet detí, ktoré navštevujú SDIC.
Ďalším spôsobom financovania sú dotácie, príspevky rodičov a sponzorské dary.
Otázka je, aké účtovníctvo zvoliť, aby bolo jasné, na čo boli konkrétne financie vynaložené. Aby sa nestalo, že budú pracovníci obvinení zo sprenevery štát. peňazí. Akým spôsobom oddeliť financie získané od štátu od financií zo súkromného sektoru?
Rozhodli sa všetok - aj drobný majetok, evidovať pod evidenčnými číslami, bolo by rozumné oddeliť práve takýmtoospôsobom využitie FP?
alena
23.06.06,11:59
ak dostávajú dotáciu od štátu, musia mať na to zvláštny účet, aspoň u nás je to tak a my tiež dostávame dotáciu z MŠ SR. Takže máme dva účty v banke, jeden dotačný a druhý tzv. bežný, ktorý využívame na všetko ostatné okrem dotácií. Dotačný účet sa zúčtováva vrátane poplatkov a úrokov. Čo sa týka účtovníctva máš na mysli, že či majú používať JÚ alebo PÚ?
Marianna01
23.06.06,19:20
Ano, myslím JU alebo PU. Čo bude prehľadnejšie, lebo vedenie má hrôzu z toho, že budú nejakým spôsobom obvinení. Takže to chcú mať jasne oddelené: tieto financie z MŠ boli použité na tento účel, tieto získané od sponzorov na tento účel.
Dva účty už majú.
alena
26.06.06,10:20
prehľadnejšie je PU
Marianna01
26.06.06,14:56
prehľadnejšie je PU

Presne tohto som sa obávala... :rolleyes: Tak som to tipovala, ale vôôôôôbec nemám z toho radosť.

Alenka, napriek tomu, že si ma nepotešila, Ti ďakujem.. :)
Melnick
10.07.06,12:58
Práve som sa dozvedela pri komunikácii s bývalou účtovníčkou,že neúčtuje neziskovú organizáciu podľa ÚO pre neziskové organizácie ,ale robí to v ÚO
pre podnikateľské subjekty. Zajtra mám prebrať všetky doklady a po tejto informácii som:eek: :eek: :eek: ,
myslíte,že nebude veľký problém napasovať to na správnu osnovu?:) :) .
Som vďačná každému za každú radu.:) :) /krajšieho smajlíka nemám;) /
bendži
10.07.06,13:03
Práve som sa dozvedela pri komunikácii s bývalou účtovníčkou,že neúčtuje neziskovú organizáciu podľa ÚO pre neziskové organizácie ,ale robí to v ÚO
pre podnikateľské subjekty. Zajtra mám prebrať všetky doklady a po tejto informácii som:eek: :eek: :eek: ,
myslíte,že nebude veľký problém napasovať to na správnu osnovu?:) :) .
Som vďačná každému za každú radu.:) :) /krajšieho smajlíka nemám;) /

Maji myslím že bude hodne záležať od obsahu jednotlivých účtov, ktoré pohyby ako zaúčtovala... ale držím palce, aby to až taký veľký problém nebol ;)
Melnick
10.07.06,14:47
Maji myslím že bude hodne záležať od obsahu jednotlivých účtov, ktoré pohyby ako zaúčtovala... ale držím palce, aby to až taký veľký problém nebol ;)

Pridá niekto názor,skúsenosť,dobrú radu?
Ešte sa slníte? Pozor ,pokožka si to pamätá./to je tou závisťou,:) že ja musím makať,ináč by som sa tiež slnila./
Melnick
10.07.06,17:59
Pridá niekto názor,skúsenosť,dobrú radu?
Ešte sa slníte? Pozor ,pokožka si to pamätá./to je tou závisťou,:) že ja musím makať,ináč by som sa tiež slnila./
Posúvam a stále budem posúvať.;) ;) ;) :p
Melnick
10.07.06,18:59
Až kým sa nevyjadríte,či ste riešili podobný problém.:) :p :D
Melnick
11.07.06,04:49
Práve som sa dozvedela pri komunikácii s bývalou účtovníčkou,že neúčtuje neziskovú organizáciu podľa ÚO pre neziskové organizácie ,ale robí to v ÚO
pre podnikateľské subjekty. Zajtra mám prebrať všetky doklady a po tejto informácii som:eek: :eek: :eek: ,
myslíte,že nebude veľký problém napasovať to na správnu osnovu?:) :) .
Som vďačná každému za každú radu.:) :) /krajšieho smajlíka nemám;) /
No ,chcela som posúvať,ale ale asi to vzdám.Lebo nikto sa nechytá.:cool: Zrejme nikto nepreberá také trafené účt-a ako ja.:cool:
bendži
11.07.06,05:33
No ,chcela som posúvať,ale ale asi to vzdám.Lebo nikto sa nechytá.:cool: Zrejme nikto nepreberá také trafené účt-a ako ja.:cool:

skús napísať, keď už budeš mať podklady v rukách a spoločnými silami určite na niečo prídeme ;)
Melnick
11.07.06,07:57
skús napísať, keď už budeš mať podklady v rukách a spoločnými silami určite na niečo prídeme ;)
Monika už mám. Mňa asi pora.... Zaúčtované po marec.:mee: :mee: :mee:
bendži
11.07.06,08:10
Monika už mám. Mňa asi pora.... Zaúčtované po marec.:mee: :mee: :mee:

neboooj, dobre bude ;)
aspon je menej prerábania, pretože zmenu účtov by som spravila zrejme od začiatku roka a nie niekde "uprostred"... tak čo za pikošky si tam našla?
Melnick
11.07.06,17:03
neboooj, dobre bude ;)
aspon je menej prerábania, pretože zmenu účtov by som spravila zrejme od začiatku roka a nie niekde "uprostred"... tak čo za pikošky si tam našla?
Dík za povzbudivé slová. :) Tiež som rozhodnutá prepracovať to od začiatku roka,:o alebo žeby aj predchádzajúceho,:confused: len vieš všetci,ktorí mali doteraz dosť času,by to mali najradšej urobené včera.:mad: Veď to poznáš.:cool:
NekoM
26.07.06,08:45
Zaoberám sa väčšinou tretím sektorom a jedoznačne by som zvolila PU pre NO, vypracovala by som prevodový mostík a zvážila by som aké sú vlastne potreby NO, myslím tým, či budú žiadať nejaké granty, aký druh dotácie dostávajú a pod.. Pri dotáciách, grantoch alebo daroch používam členenie účtom s prihliadnutím na ekonomickú klasifikáciu (Finančný spravodaj 14/2004), nakoľko v účtovníctve NO je podľa mňa dôležité členenie podľa EK, aby príprava vyúčtovania výdavkov bola prehľadná, jednoduchá a hlavne rýchla. Ak musia spĺňať podmienky čerpania Eurofondov, tak aj tak pracujú s EK a toto je dobrý štart.

NekoM, Milan a Jana
Marianna01
31.07.06,13:21
Zaoberám sa väčšinou tretím sektorom a jedoznačne by som zvolila PU pre NO, vypracovala by som prevodový mostík a zvážila by som aké sú vlastne potreby NO, myslím tým, či budú žiadať nejaké granty, aký druh dotácie dostávajú a pod.. Pri dotáciách, grantoch alebo daroch používam členenie účtom s prihliadnutím na ekonomickú klasifikáciu (Finančný spravodaj 14/2004), nakoľko v účtovníctve NO je podľa mňa dôležité členenie podľa EK, aby príprava vyúčtovania výdavkov bola prehľadná, jednoduchá a hlavne rýchla. Ak musia spĺňať podmienky čerpania Eurofondov, tak aj tak pracujú s EK a toto je dobrý štart.

NekoM, Milan a Jana

Milan a Janka, ja som začala účtovníctvo NO - v jednoduchom účtovníctve. Bude podľa vás problém vyúčtovanie výdavkov, keˇ)d NO funguje z príspevkov Krajského úradu a tiež zo zdrojov získaných zo súkromného sektoru? Mám radšej účto prerobiť na PU? (Myslím, že by to nemal byť problém - čo sa týka množstva dokladov, skôr stránka ako?)
Alebo môžem ďalšj účtovať v JU - všetky výdavky a príjmy som dala ako neovpl,. ZD okrem úrokov na BU. Zatiaľ dostali len dotácie od KU a štatutárny orgán poskytol pôžičku na rozbehnutie fungovania. Pôžička sa mu časom vráti. Na rozpočtovú časť nemám žiadny krycí list, len "Oznámenie poukázania limitu bežných výdavkov". Nedopátrala som sa žiadneho dokladu, kde by im bolo presne určené, koľko z financií majú určené na ktoré účely...
claude
01.08.06,16:35
:confused: Tak isto ako Ty aj ja som začala t.r. robiť neziskovú organizáciu. Keďže firma má len jednoduché účtovníctvo a to pre obyčajných podnikateľov,tak pracujem v tom. Teraz po polroku však zisťujem,že z toho urobiť účtovnú závierku bude fuška. Budem musieť prebrať každú položku osobitne a zaradiť ju buď do nezdaneného alebo zdaneného príjmu a podobne aj výdavky.
Radšej by som to na Tvojom mieste robila v podvojnom účtovníctve. Začiatok bude ťažší ale o to ľahšie sa urobí výsledovka a pod. Len musíš mať účtovú osnovu pre nezisk.organizácie a k tomu súvisiace výkazy.
Som rada,že v tom nie som sama.
Marianna01
02.08.06,13:27
:confused: Tak isto ako Ty aj ja som začala t.r. robiť neziskovú organizáciu. Keďže firma má len jednoduché účtovníctvo a to pre obyčajných podnikateľov,tak pracujem v tom. Teraz po polroku však zisťujem,že z toho urobiť účtovnú závierku bude fuška. Budem musieť prebrať každú položku osobitne a zaradiť ju buď do nezdaneného alebo zdaneného príjmu a podobne aj výdavky.
Radšej by som to na Tvojom mieste robila v podvojnom účtovníctve. Začiatok bude ťažší ale o to ľahšie sa urobí výsledovka a pod. Len musíš mať účtovú osnovu pre nezisk.organizácie a k tomu súvisiace výkazy.
Som rada,že v tom nie som sama.

Ja som začala práve jednať s výrobcom soft-u, ako sa dá upraviť peňažný denník, aby vyhovoval zákonu o účtovníctve. Ak si pozrieš opatrenie ministerstva financií SR číslo MF/10354/2004-74 (vyšlo aj Zákonoch I. poradcu podnikateľa na str. 641), je tam presný zoznam stĺpcov, aké má PD obsahovať. Takže skúsim prispôsobiť soft, aby PD bol v súlade s týmto opatrením. Dúfam, že to pôjde.