Emik27
04.07.16,08:18
Dobrý deň,
prosím Vás.. Zamestnanec má od 16.6.2016 vykazovanú absenciu.. Na Sociálku sme dali prerušenie od 16.6., do ZP 2N Z .. Trvala viac ako dva týždne, dozvedeli sme sa, že išiel pracovať do zahraničia.. Na víkend však prišiel, konečne vedúcemu zamestnancovi zdvihol telefón a v nedeľu prevzal osobne okamžité skončenie pracovného pomeru.. Chybu si uznal.. Takže povinnosti zamestnávateľa sú:
Sociálna poisťovňa:
RLFO: Prerušenie - dátum zániku prerušenia - nedeľa (deň prevzatia)..
RLFO: Odhláška - nedeľa (dátum prevzatia)
Zdravotná poisťovňa:
ZP: 2 N K - nedeľa (deň prevzatia)
ZP: 2 K - nedeľa (deň prevzatia)

Chcem sa uistiť, či je to takto správne...
sophya
05.07.16,11:23
Socialka je spravne, ale ked som v maji v zdravotke (Dovera) nahlasovala absenciu tak ako uvadzate (2N K aj 2 K k rovnakemu datumu), nespracovali sa oznamenia spravne. Tak som si postup overovala a vysvetlili mi to nasledovne (pouzivam Vase datumy):
pre zdravotku pracovny pomer konci poslednym dnom, kedy zamestnanec pracoval (15.6.) - takze nahlasenim 2N Z k 16.6. system automaticky ukoncil pracovny pomer k 15.6. Nemala som teda podavat 2 K, iba ukoncit absenciu k 3.7. (a v pripade, ze by pracovny pomer pokracoval, nahlasit 2 Z k 4.7.)

Je to z dovodu, ze pre zdravotnu poistovnu sa absencia "tvari" akoby nesuvisela s pracovnym pomerom - podobne ako ukoncujeme pracovny pomer pri RD a po navrate do prace ho znovu nahlasujeme ako novy (hoci v socialke je to len prerusenie v ramci jedneho aktivneho pracovneho pomeru).

Ale ked si zavolate na infolinku do konkretnej ZP, isto Vam poradia - mne vzdy ochotne odpovedali...