Hawo
04.07.16,15:23
Čavte, mal by som pár - laických (mám 25 rokov) - otázok ohľadne rekonštrukcie staršieho domu (1966).
Už asi rok a pol aktívne hľadám svoju "tú pravú" nehnuteľnosť. Nakoľko nemám(-e) na kúpu nového domu resp. kúpu pozemku a stavbu nového domu v oblasti, ktorú obaja preferujeme - t.j. krajské mesto.
pozn. čítal som mnoho, mnoho fór a článkov kde všetci vraveli, že je lepšie postaviť nový... avšak vo všetkých zabúdajú na (pre nás) podstatnú vec a to, že pozemky sú jednak skoro tak drahé ako tento s domom a hlavne, že na dobrých pozemkoch a miestach už domy stoja... takže tam pozemok už nekúpi nikto, + bývať sa tam dá ASAP na rozdiel od stavby nového domu... preto prosím neriešte či mám stavať nový dom alebo prerábať.... keby som našiel taký pozemok, kde by sa oplatilo stavať, určite budem...

Našli sme jednu nehnuteľnosť - pozemok 800m2 a starší dom na ňom. Po obhliadke som zistil, že bude treba prerobiť takmer všetko.
Výhodou je poloha, suchý dom, rozhodne ihneď obývateľný.

1 podlažná kocka 10x10 m
spolovice podpivničený

Realizovať sa bude (asi až na nejaké odbornejšie veci) SVOJPOMOCNE - rodina, známi

budget - hypotéka z ktorej zostane 25.000 + niečo našetrené a zo svadby tiež snáď niečo zostane - tak počítam 32.000 - 35.000.

Na jednej strane by som sa rád spýtal, čo všetko z vašich skúseností treba prerobiť mimo toho čo napíšem

Na druhej strane potrebujeme určite prerobiť:
- strechu (plech)
- podlahy (betón)
- kúrenie plynové (??? to som si neni celkom istý, či bude možné svojpomocne ale zľava bude istá)
- omietky (svojpomoc)
- elektriku (otec)
- kúpelňu, kuchyňu, izby... (svojpomoc), vybavenie
- okná dvere (za nákupné ceny)
- neplánujem robiť podkrovie (možno časom, keď budú deti) - prípravy naň určite chcem urobiť
- vyvoziť všetok bordel...


Moja otázka je: Je moja predstava reálna?

Podrobnosti doplním v prípade potreby.

Za všetky odpovede vopred ďakujem.
chandler
04.07.16,15:42
problem je ta strecha, na nu nemas peniaze. bez nej by sa to s odrenymi usami mozno nejako dalo, ale s tou strechou nemas sancu. ak je to ta klasicka kocka, tie mavaju celkom dobre strechy, naco ju chces menit?
buchač
04.07.16,15:53
Je moja predstava reálna?

Ak som dobre pochopil, tak budeš mať na prestavbu cca 60 tisíc.
Na popísanú predstavu v tých začiatkoch aj hej...
Počítaj ale s nepredvídateľnými okolnosťami, ktoré môžu (no nemusia) narušiť rozpočet.
--------------------------
Moje silné doporučenie ale znie.
NAJPRV by som zainvestoval v prvom rade do strechy (do podkrovia celého), urobil ju už teraz, pokiaľ je dom prázdny...lebo neskôr to bude o niečom inom-zložitejšom.
arizona
04.07.16,18:12
Ja si tiez myslim, ze sa do rozpoctu zmestis horko tazko. Aj ked budete robit svojpomocne,material je dost drahy a niektore veci aj tak budes musiet robit cez firmy.
A drobne dokoncovacky zozeru najviac penazi.
Ja by som na tvojom mieste dala do poriadku veci, co pises,ale bez strechy.Ak nie je v dezolatnom stave a nepotrebuje nevyhnutnu opravu.Casom, ked sa rozhodnes,ci budes robit podkrovie, urobis jednym smahom aj novu strechu.Lebo ak nie si este rozhodnuty,budu to zbytocne vyhodene peniaze,ktore mozes pouzit teraz,aby si mohol co najskor byvat.
Hawo
04.07.16,19:19
Určite bude nutné časť strechy zrekonštruovať. Chýbajú odkvapy (časť) a nad "výčnelkom z kocky" - verandou nie je vôbec.
Ja nevravim ze ju chcem urcite meniť - bol by som rád ak nebudem musieť avšak ak mi odporučia ju meniť nutne, tak nebude iná možnosť. Osobne sa mi však zdá zdravá a nezateká. Skôr by som ju chcel meniť z dôvodu tepelnej úspory.
Hawo
04.07.16,19:23
Na rekonštrukciu mám 32-35.000, keby som mal 60.000 to by som sa ani nepýtal.

Možno som sa zle vyjadril… kocka je pre mňa jednopodlažný dom (bungalov dnes), nizsia sumu na prerabku by mala stacit z pohladu, ze dom naozaj nie je velký.
Hawo
04.07.16,19:28
Berte to tak, že naozaj nič nemusím robiť cez firmu a materiál budem mať za ceny bez DPH väčšinou.

Druhá vec je, že zariadenie máme a dokupovať môžeme priebežne.
Chobot
05.07.16,08:16
20.000 stojí kompletne zrekonštruovať 3 - 4 izbový byt. Za 35.000 veľa na dome neurobíš. A strechu vôôbec nie. MYsleli sme si, že budeš mať tých 60.000. To je tak reálna cena takej rekonštrukcie, akú si si predstavoval.

Niečo porobíš aj za 35.000. Ale rýchlo sa ti minú peniaze a potom budeš mať 5 rokov rozostavaný dom.

Ale je to na tebe. Nám aj tak neuveríš, budeš si myslieť svoje.
Chobot
05.07.16,08:18
" materiál budem mať za ceny bez DPH väčšinou"

to si myslia všetkci, že im predajcovia dajú materiál bez DPH. Ale kúpiť to musíš, pokiaľ to neukradneš. A že ti niekto ponúkne zľavu 20%, to je nič. To je bežná predajná cena, za ktorú to dostaneš všade. S takou "zľavou" rátajú všetci predajcovia, preto základné ceny sú nadhodnotené.
buchač
05.07.16,11:25
Hawo (Včera 22:23) Na rekonštrukciu mám 32-35.000, keby som mal 60.000 to by som sa ani nepýtal.
===========================
Tých cca 30 litrov je asi aj málo.
Priebežne prestavujem chalupu...ale aj okolie.
Love málo a roboty do bludu. ;)
Ale je pravdou, že veľa odmakám sám...na špeci roboty si volám fachmanov...a tých musím zaplatiť.

Aj keď máš tú svojpomoc, tak rátaj s tými výdavkami na občerstvenie...jedlo, pitie a podobne.
sosak
05.07.16,13:52
Máš nejaké skúsenosti ohľadom manuálnej práce, keď chceš prestavovať dom? Už bude neskoro na učenie sa na zakúpenej nehnuteľnosti, aj keď ti pomôžu známi, ale celé to bude na tebe. Len aby si neoľutoval.
Xanti
05.07.16,20:36
Ale chlapi ... nebláznite,
32000e málo na rekonštrukciu? Ak nebude dávať materiál ako pri neobmedzenom badžete tak to zmakne svojpomocne určite.

Rekonštrukcia 7 izbového domu, svojpomocou zo zateplením vybudovaním dalších 2 kúpelien pohltila 40000 e a dom má tri poschodia .. kúrenie sa robilo na kompletku aj so solarom, a podlahovkou, okrem obvodových múrov a strechy sa tam menilo temer všetko (elektro, voda, kúrenie, podlahy, stierky, sadrokartony, obklady, sanita, dvere+ zárubne 17 ks interier, 2 ks exterier, pár okien, zábradlia ).

Podla mna tú kocku v pohode prerobí ak je zručný, ceny materiálu na nete je možnosť vyzistiť, požiadať o cenové ponuky a kúpiť za cenu kt. vyhovuje, a nie v prvom obchode. A zlavy v stavebninách dávajú, dokonca ak je človek šikovný tak má lacnejšie ako keby v PL nakúpil ( čo mna konkretne prekvapilo pri istých veciach ).

PS: cenu viem, zapisujeme každú ptákovinu
buchač
05.07.16,20:52
Xanti...tak to teda musí u Teba vyzerať... :rolleyes:

P.S.:
Sorry, neodolal som. ;) :D
=====================
Nedá sa aplikovať ani to a ani ono (a ja to veru netvrdím) všeobecne....či ?
Xanti
05.07.16,21:32
Jaj buchy, samozrejme kamoška v BA byt dvojizbový prerábala a skončila na tej istej sume, lebo robila jej to všetko firma.
Kdo umí ten umí. A kto sa bojí nech nejde do lesa :P
Hawo
06.07.16,04:52
Ďakujem za prvú povzbudivú odpoveď :)
Hawo
06.07.16,04:54
dom je tohto typu: http://www.arch-paulen.sk/project/rd-kocka-1.jpg

Ja si osobne nemyslím, že za tú cenu neprerobím pretože som si pozeral čiastkové ceny za jednotlivé práce a nevychádzalo mi to toľko ako vravíte... 60.000e je na prerábku svojpomocne príliš veľa na tak malý dom.
Druhá vec je, že chcem (či sa to aj reálne uskutoční neviem) pomimo niečo ušetriť preto pri mojom veku si myslím že to konečná suma nebude - potrebujem(e) tam proste bývať a nie nevyhnutne mať najlepšie veci v dome.

Keby ste sem mohli dať nejaký váš približný rozpis výdavkov, ak si ho vediete ...budem veľmi rád - pre porovnanie.
chandler
06.07.16,05:58
opravit poskodene mieste a urobit odkvapy je nieco ine ako vymena strechy. prave preto ze sa zda zdrava a nezateka (este som nevidel na tom dome zlu strechu) som sa cudoval preco ju chces menit. kvoli tepelnej uspore poukladaj na strop polystyren, ale strechu nechaj tak. zmenis ju ked budes robit podkrovie.
Xanti
06.07.16,06:37
Fúha to sa nedá porovnávať, nemám pri sebe zošit s údajmi. Tak no nepamätám celkom presne.
Ale iste to sa zmaknuť dá.
harctom
09.07.16,15:20
Hawo odkial si? ak by si bol v Kosiciach niekedy mozem Ti ukazat co som zrekonstruoval za 30 000 €
buchač
09.07.16,15:36
Daj ulicu...pozriem sa sám...;)
arizona
09.07.16,17:29
Za poslednych 13 rokov sme zrekonstruovali dva domy. Tiez sme vela veci kupovali so zlavou,vacsinu veci sme robili svojpomocne. Do zosita sme si pravidelne zapisovali vsetky vydaje. Keby som to nemala zapisane,tak si myslim,ze nam kopec penazi niekto ukradol :D . Pri rekonstrukcii,ci stavbe sa na niektorych veciach neda setrit. Nie sme taki bohati,aby sme kupovali lacne veci...Tiez sme pozerali na ceny,ako asi kazdy,ale nikdy sme nekupovali veci v Mercury market a pod.Ked to niekto robi pre seba,tak sa snazi,aby mu to nejaky ten rocik vydrzalo.A tiez je lepsie kupovat nadcasove veci,nie aktualne modne vystrelky.
allgreen
09.07.16,18:31
Mne sa 30tis podarilo prerobit komplet interier. Voda, kurenie-kondenz kotol+radiatory, elektrika, okna, dvere, komin, stierky(hrube omietky som ponechal) podlahy(dlazba,vinyl,koberce) na komplet kupelka.Pol domu sadrokartonovy strop.Pol domu mam na povale vlnu(tam kde neni SDK). Buracie prace svojpomoc,elektrika tiez, voda kurenie krstny. Strechu som spravil neskor ked uz sme boli nastahovany.Krov ostal akurat sli nove laty, parofolia a skridla, ryny.
Podla mna sa to da.
harctom
11.07.16,11:27
z ulice vela neuvidis, ide hlavne o vnutrajsok