nikdyneklam
04.07.16,15:23
Dobrý deň, konateľ vyberal a vyberal...a ja som to účtovala ako výber do pokladne, teraz je tam kopa "akože"hotovosti....čo s tým?
Consultix
04.07.16,14:43
Spravit inventarizaciu hotovosti. Pripadny schodok si narokovat u osoby, ktora ma za pokladnu hmotnu zodpovednost. Pravdepodobne to bude konatel, takze nech sa paci, nech vrati to, co si zobral bez akehokolvek pravneho naroku. Tie peniaze nie su jeho, dopusta sa trestneho cinu sprenevery.
My uctovnici musime prestat si nechat vyrabat taketo "problemy". Musime naucit konatelov dodrziavat zakon :)
KEJKA
04.07.16,15:03
ak konateľ vyberie z účtu hotovosť, tak ju neúčtuješ "dobrovoľne" do pokladne, ale ako pohľadávku voči nemu.
Do pokladne dotuješ z týchto výberov len toľko, koľko bolo minuté na reálne nákupy.
rexogazda
04.07.16,15:52
Toto je len následok toho zaužívaného zlého "miešania pokladnice" prí výberoch peňazí z banky konateľom.

výbery treba účtovať 355 / 221
a prípadné vyúčtované hotovostné nákupy zúčtovať 5xx / 355

Konateľ ( a ešte keď je aj majiteľom ) má právo voľne nakladať s majetkom spoločnosti. Konateľ sa nemusí pýtať žiadneho účtovníka ani "TETY" z finančnej správy či si môže vybrať z banky peniaze a nosiť ich u seba po vreckách.

Konateľovi treba iba vysvetliť, aké riziká existujú pri takejto pohľadávke v prípade, že firma sa dostane do exekúcie. Z hľadiska zákona o dani z príjmov sa nič neporušuje aj keby mal po vreckách aj 100tEUR.
Consultix
04.07.16,16:52
Ale on tie peniaze vo vreckach nema. :)
rexogazda
04.07.16,18:02
OK
Len tie vrecká mu môže prehľadávať iba jeden človek vo vesmíre. A to je exekútor. :)))

No a keď to vydrží niekoľko rokov takto ťahať a pohľadávka narastie dajme tomu na 500tEUR a udrží firmu v dobrom stave, tak ju na záver šupne do likvidácie. a z likvidačného zostatku sa zdravotné odvody platili iba do 31.12.2015 a od daní je to oslobodené. :)))))