Ppet
06.07.16,12:51
Dobrý deň. Kúpili sme byt v bytovke ktorá ma dva vchody. Jeden predný ako hlavný a druhý zadný vchod na akoby medziposchodí medzi prízemím a 1.np.
Suseda ktorá býva na 1.np mi nechce umožniť prechod cez zadnú bránu. Vymenila si svojvoľne zámok a odmieta dať klúč ostatnym susedom,dala ho iba domovej dôverníčke. Bola som za domovou dôverničkou aj za správcom aj na bytovom družstve. Nikto sa tým nechce zaoberať. Domová dôverníčka odmieta zvolať schôdzu s argumentom že oni tak fungovali 40 rokov a nikomu to neprekážalo tak nevidí dôvod na zmenu. Správca sa odvoláva na domovú dôverníčku a na bytovom to nemajú ako riešiť pretože sú to medziludske vzťahy a nemajú ako do nich zasahovať. Susedia sa do toho nechcu zapájať lebo im to je jedno a "fungujú tak už 40 rokov". Kedže sme tu ako novi majitelia, odmietaju tu s nami niečo riešiť. Poraďte ako postupovať ďalej.
buchač
06.07.16,11:05
Preštuduj si nasledovné linky ohľadom " únikové cesty v bytových domoch"... a to už nie je sranda. Ak by prišla kontrola, tak eventuálnu pokutu platia všetci.

https://www.google.sk/search?client=opera&q=%C3%BAnikov%C3%A9+cesty+v+bytov%C3%BDch+domoch&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
-----------------------------------------
Ak by som šiel za tým ja, tak (takpovediac) ponorím domového dôverníka a aj správcu do smútku....a možno aj do múky. ;)
Holt, niekto nevie svoje povinnosti a nevravím už aj o tých právach.

Taká poznámočka :
...nik Ti predsa nebráni k tomu (tiež svojvoľnému) konaniu...presnejšie povedané, k tej výmene zámku.
...a možno má aj tá pani nejaký dôvod k tomu konaniu...tiež Ti nik nebráni opýtať sa na jej postoj.
sito
06.07.16,14:37
No, existuje taký zákon v ňom paragraf je v ňom odstavec, citujem " Vlastník bytu v dome a osoby, ktoré s ním žijú v domácnosti majú právo užívať byt v dome, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo a pozemok, ktorých užívanie je spojené s užívaním bytu v dome, a priľahlý pozemok."

No čo? Zober si príklad z buchača, buchni po stole, obrazne. Napíš správcovi, že si uplatníš svoje právo cestou, súdnou.

A čo hasiči, akože k únikovému východu?

A ešte toto je v tom zákone.

"Ak zmluva o výkone správy alebo zmluva o spoločenstve upravuje právne vzťahy inak ako to ustanovuje tento zákon, uplatnia sa na tieto právne vzťahy ustanovenia tohto zákona."

Pribudlo v zákone, novelou zákona od 1.10. 2014.

Nenechaj si obmedzovať svoje právo, aj keď je možno napísané na štyridsať ročnom papieri. Neplatí od 1.10.2014.
marleau
07.07.16,05:28
Hlavne dajte najavo, že ak ste aj noví, tak práva starých obyvateľov končia tam, kde začínajú vaše práva. Ja som to tak urobil, spočiatku som bol za blázna, lebo som zavadzal novoty, ale teraz je všetko ako má byť a navyše majú predo mnou rešpekt. Ja to nezneužívam, pomohlo to aj iným, len niektorí sú fakt hlupáci a je im to jedno.
Ak by nebolo fakt riešenia, treba jej robiť napriek. Zalomiť starý kĺúč v zámku, natlačiť tam silikón, čokoľvek, čo ju naštve. Aký požičaj taký vráť.
Mne, keď vytkli, že som tu nový, tak som im povedal, že si za byt riadne platím, neplatia ho oni za mňa a že si pýtam len svoje a nič navyše.