mato_vm
06.07.16,19:39
Dobrý deň,
nemám s PN skúsenosti, zaujímalo by ma:

1. akým spôsobom ovplyvní mesačnú mzdu (štátny zamestnanec, hodinovka, minimum) - napríklad týždeň PN-ky - ako sa to počíta

2. ako je to s prežitím pri PN, pri ktorej nie sú zadelené vychádzky (prechladnutie a pod.)- potrebujem si totiž nakúpiť do chladničky zásoby, ovocie, tiež si neviem navariť (alebo je mi ekonomicky výhodnejšie) a o dve, tri ulice ďalej je reštaurácia, či jedáleň, potrebujem si ísť dokúpiť liek alebo vitamín, čo ma pri odchode od lekára nenapadlo, na opačný koniec mesta to peši niečo trvá.. Aký je o tom, že v prípade kontroly musím byť zastihnutý doma, prinajhoršom aj ospalý v pyžame, predpis či zákon? (nejde o tendenciu zneužívať, skôr o to, či som ozaj doma priviazaný na reťaz..).

Ďakujem vopred za odpovede.
ivka70
06.07.16,18:03
1. informacii ako vypocitat vysku nemocenskej je na internete dost, napr. http://hnporadna.hnonline.sk/clanky/568101-ako-si-vypocitat-pn
tak si to prestuduj a spocitaj
2. je to tvoj problem ako si zariadis zasoby a ci si budes varit alebo si nechas jedlo priniest
ak pri kontrole nebudes doma, budes musiet zdovodnit, kde si bol a ospravedlnuje tak navsteva lekara, nie navsteva obchodu ci restauracie
ked sa liecis, tak sa liec, lieky ci nakupy si zabezpec cestou od lekara akebo poziadaj niekoho, kto ti ich zabezpeci
problem je nielen v tom, ze prides o nemocensku, ak by ta doma nenasli, ale aj to, ze zamestnavatel to moze povazovat za porusenie pracovnej discipliny
mato_vm
07.07.16,09:19
Ďakujem za odpoveď,
1. napriek tomu, že tvoja prvá odpoveď je jednoznačná, ako to na týždeň PN v princípe vychádza? napr. "za týždeň PN si akurát pokazíš výplatu, lebo dostaneš tak polovicu (štvrtinu, trištvrte, ...) zo mzdy, než by si dostal riadne" alebo "za týždeň PN sa pekne nabalíš, lebo...." - k výpočtu nepoznám totiž výšku svojej hrubej mzdy, ani či pri PN sa platia aj soboty, nedele, atď, atď
2. dnes som sa zobudil o 11:30 (so štupľami v ušiach -potrebujem ich než zaspím) - garantujem vám, že dovtedy by ste mohli pri mne aj guľometom strielať - takže sa liečim blahodárnym spánkom - a nájdem si obsielku o porušení pracovnej disciplíny ???! Alebo ma štát pri chorobe núti byť neustále v strese a strehu???? Cez deň? Alebo nebodaj dokonca aj v noci ???? Mám loggiu, na ktorej je krásne slniečko, veď aj v nemocnici ťažko chorí ľudia chodia k oknu - nemám šancu počuť zvonček, keď si na ňu na chvíľu vyjdem ľahnúť, došli mi vreckovky, už som na smrkanie minul aj všetok WC papier - nemám čo použiť na toalete, noviny sa nesmú - mohutný sopel, ktorý som predtým nikdy nemal, mi totiž začal až po príchode od lekára, nemá mi kto nakúpiť, nemá sa o mňa kto postarať - ani to nikto nie je povinný robiť - u tej druhej odpovede by som okrem rady do života uvítal aj nejaké fakty - myslím že aj kontrolór v električke je len kontrolór - a má svoje zamestnávateľom a zákonom predpísané pravidlá a medze kompetencií - a nefunguje len na princípe strachu....
Katy a R
07.07.16,09:45
Počas DPN si povinný dodržiavať liečebný režim určený tvojim ošetrujúcim lekárom. zvyknú dať aj vychádzky. ak ti nedal (je to na ňom) - zrejme máš doma ležať a liečiť sa:) .
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjayInNkuHNAhWDOhQKHdLwBbgQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.epi.sk%2Fpriklad-z-praxe%2FPorusenie-liecebneho-rezimu.htm&usg=AFQjCNHMiVoOGib8nl7MqD-7ky3lPT-raw
prvých 10 dní platí zamestnávateľ náhradu mzdy (kalendárnych) - potom platí nemocenskú dávku SP - aj ona kontroluje, zamestnávateľ ťa môže nahlásiť na SP (keby sa mu dačo nevidelo) - a prídu:) - info nájdeš na stránke SP

k výške náhrady mzdy - záleží aj od zamestnávateľa - niektorí majú nad rámec zákona - zák 462/2003
nemocenské - zák 461/2003.
V podstate - dobre zarábajúci zamestnanec na náhrade mzdy stratí dosť. slabšie zarábajúci ani nemusí (má zaplatené aj víkendy)
...
no len teraz pozerám - že či ako štátny zamestnanec to nemáš inak?
veronikasad
07.07.16,10:46
odkial si mal kontrolu - z práce, alebo zo SP ? Odkedy trvá PN ?
mato_vm
07.07.16,11:38
Nemal som kontrolu, PN som práve začal. Ale voľakedy som mal sadru na ruke, poprosil som aj o vychádzku - vozil som dcéru kamsi na krúžok - ako naschvál následne krúžok zmenili na čas keď mi práve dvojhodinová vychádzka skončila - tak som si svoj termín nečerpal a vždy to riskol na tú chvíľu vybehnúť tesne po ňom - neoplatilo sa - našiel som si vo dverách lístok, že mám priniesť dôvod neprítomnosti... Mal som čo žehliť, ale podarilo sa... Nechce sa mi niečo také znovu... Už som viac krát počul, že chodia všelijako - aj na začiatku PN, aj cez deň, aj večer - neviem čo je z toho pravda a čo boli len múdre reči....
veronikasad
07.07.16,11:42
si robíš z poraďákov prdel ? Veď si v predchádzajúcom komente písal že si našiel obsielku o porušení pracovnej disciplíny ... Sa musíš cez tú PN-ku veľmi nudiť ...
mato_vm
07.07.16,11:43
Ďakujem za doplnenie, nemám u seba pásky, tak si tie výplaty neviem spočítať, ale ako píšeš, asi si toho veľa nepokazím...
Na to druhé som si mal zrejme pýtať vychádzku - zišlo by sa mi na chvíľu von... Nie som flákač, choroby si obyčajne odležím v robote, PN mám teraz výnimočne, chcem a aj potrebujem sa liečiť - ale potrebujem si popri tom zabezpečiť aj svoje základné životné potreby - tak, aby som si nenarobil problémy. Povinností mám doma zanedbaných dosť, mohol by som byť doma aj mesiac, nemám s tým problém - takto aby som sa bál si aj pospať...
Katy a R
07.07.16,11:53
už zase nepreháňaj ... si chorý, tak sa treba liečiť - podľa pokynov tvojho lekára. Ak by si nebol doma - a vieš to patrične ospravedlniť, nič sa nedeje. a ak nie - jednoducho ti zastavia dávku odo dňa porušenia LR . (môžeš si ukončiť DPN)
mato_vm
07.07.16,12:14
Sorry.. čítam to po sebe znovu - ozaj sa to dá aj tak pochopiť... Malo by to byť zrejme takto: ""a za toto by som si mal nájsť obsielku o porušení pracovnej disciplíny ???!"" To ostatné len boli "ľudské" príklady - že človek ozaj nemusí byť doma niekedy zastihnutý - buď nutne potrebuje vyjsť - alebo je prípadne aj doma (!).... Myslím že to čo tam píšem, sa môže stať každému... Mne osobne by sa vyjsť nakúpiť zišlo.
mato_vm
07.07.16,12:33
.
"a vieš to patrične ospravedlniť"

to čo som písal vyššie že voľakedy som mal kontrolu, musel som dodatočne prísť kamsi na poisťovňu - čakali ma tam dosť nevrlé a nepríjemné, vo svojej úlohe sa sebarealizujúce, tváre - pochybujem že by uznali lístok z kauflandu... našťastie som sa vedel preukázať dôveryhodnejšie... O tie ujdené peniaze by teraz ani tak nešlo, v živote ich ujde viac (ale dobrá rada s tým ukončením), viac ma trápi to porušenie prac. disciplíny - taký vrúbok by som ozaj nerád... Zákon, ako som čítal ten link, je jednoznačný, nerieši to. Vlastne nerieši nič - a na svojvôľu kontrolóra sa môžem ísť spoliehať tak akurát keď vypadnem nechtiac na chvíľu z okna...
kn-alka
07.07.16,12:39
neberte to ako pobádanie k porušovaniu zákona:

ja som tiež mala v schránke lístoček, že ma nenašli, tiež bývam sama, nemám žiadnu rodinu, nemá ma kto obskakovať, takže som musela ísť na nákupy.

Vzala som lístoček všeobecnej lekárke, vysvetlila, že som bola na nákupoch, dala mi tam pečiatku, že som bola u nej na vyšetrení.

Viem, že sa to nesmie, ale lekárka pochopila situáciu, kým kontrolór v SP ju nemusí pochopiť, počiatku uznali a je pokoj.
mato_vm
07.07.16,13:08
Myslím že je to ľudské, tiež som to vtedy riešil podobne ...ale nerád by som to opakoval... Bolo mi to poučením, že kontroly ozaj chodia...

Raz bol nejaký rozhovor v telke s predstavenou poisťovne o podobných veciach - podarilo sa mi tam dovolať - opýtal som sa, čo v prípade, ak pacient tvrdo spí, a nepočuje zvonček. Odpoveďou bolo významné dvihnutie brady s pohľadom do prázdna a blahodárnym úsmevom - nebojte sa, my na to máme svoje spôsoby... Jej bezradná bezzubosť hovorila sama za seba, nastupuje pozícia moci - ak máte smolu, ostanú len oči pre plač...
Katy a R
07.07.16,13:14
tak potom si treba poplakať ... čouž ;) Zbytočne tu špiritizuješ (určite nie sú na hlavu padnutí, keď raz platia dávku, majú aj právo kontroly, či už sa ti to páči, alebo nie) .
ja som raz hovorila - že v živote som nemala kontrolu - a pár PNiek som mala ... a potom raz - 3x za sebou. takže neprivolávaj zbytočne duchov - a lieč sa. Pre istotu si skontroluj, či ti zvoní zvonček. a keď nepôjdeš do kauflandu, aspoň ušetríš :)
mato_vm
07.07.16,14:01
:)

Áno, majú právo - s tým, že pacienta postavili na opačný koniec - keď to pritiahneme za vlasy, de iure je mu upretá akákoľvek možnosť postarať sa o svoje vyššie spomínané základné životné potreby (!)

Ale keďže nemôžem ísť do kauflandu, ani na poštu zaplatiť si účet, v globále nakoniec na tej PN-ke sa dokonca aj nabalím :)
Katy a R
07.07.16,14:15
jáj maťko - ako detičky v skôlke :)
Sedíš si za PC a vymýšľaš blbosti - tieto všetky životné potreby si vybavíš z domu (tel, PC) . sa mi vidí, že ti chýba niečo úplne iné ;)
ja si cestou od lekára ozaj stihnem niečo nakúpiť (kebyže doma nič nemám) .
Ale s tým "nabalením" - niečo na tom bude?? - chorý človek ani jesť nemusí, nabudúce si aj ja namiesto nákupu nazbieram cestou nejaké bylinky na čaj , pár sliviek si odthnem ... a po PNke môžem ísť na Bahamy :)
... to len tak "mimo témy" (z tých horúčav)
mato_vm
07.07.16,15:53
Tu po celý čas riešim chýbajúce, z domu sa chcem dostať, všeličím to maskujem - nikto nechce pochopiť to :D
ivka70
07.07.16,18:03
to nie je o tom, ze to nikto nechce pochopit, to je o tom, ze takych, co chceli byt doma a nechat si platit vreckove z SP v podobe nemocenskej, sa naslo vela -
ved volakedy si cez PNky ludia domy stavali ....tak zial, teraz vsetci doplacaju na takych, co to zneuzivali,
aj taki, co maju jednu PN za 5 rokov a ziju sami ako ty
mato_vm
14.07.16,09:49
Trocha sme to prevzdušnili, teraz zasa vážne.

Začiatok PN som včas odniesol zamestnávateľovi. Oznámil som mu, že o týždeň idem na kontrolu a potom sa uvidí či nastúpim, alebo mi to lekár ešte predĺži. Bol som na kontrole, PN mi predĺžil - zasa na kontrolu o týždeň. Predpokladám potom už ukončenie.

Je potrebné znovu kontaktovať zamestnávateľa a oznámiť mu pokračovanie PN, alebo pri takýchto "krátkych PN" oznamujem už len koniec PN ?
Katy a R
14.07.16,09:57
ak si mu pred týždňom povedal, že "sa uvidí o týždeň" - tak by bolo dobre dať mu vedieť, aby sa vedel zariadiť. Ale zase - ak by potreboval - bude sa informovať aj sám.
Ak bude DPN trvať aj v nasledujúcom mesiaci - tak mu určite daj vedieť - môžeš aj poslať kópiu potvrdenia, ktoré dostaneš - a originál zanesieš do SP.
mato_vm
14.07.16,17:13
Ako som vyrozumel, povinnosť to nemám.

Pôvodne som mal od zajtra písané dva týždne dovolenky. Teraz sa mi dovolenka automaticky ruší a jej zbytok začne automaticky plynúť po skončení PN? A tento počet dní dovolenky, ktorú som mal mať počas PN, mi zostanú na vybratie si inokedy ?
mato_vm
16.07.16,16:28
Tak včera ráno kontrola - ešteže majú takého poctivého pacienta. Avšak nebyť že je náhodou doma dcéra, ktorá ma zobudila, už mám problém - a úplne ľudský...

Ako je to s tou dovolenkou nevie niekto? A len pre zaujímavosť - ako je to, keď vznikne PN počas dovolenky?