Verwest
06.07.16,22:10
Ahojte

Som živnostník(neplátca), v budúcnosti chcem prejsť na sro. Chcem zostať neplátca aj keď budem mať sro.

Limit ktorého sa musím držať na to, aby som nebol pri dovoze tovaru z EU plátca DPH (ani čiastočný) je cca 14tis. €.

OK, to by som zvládol, ale problém je na dodávateľoch z PL, väčšina sú plátcovia DPH a chcú pomne IČ DPH. Ako má vyzerať ich faktúra keď som ja neplátca? (oni musia zaplatiť svoju DPH vo svojej krajine). Bude to len klasická faktúra kde budem mať ako dodávateľ uvedenú svoju sro, dič a ičo? Tovar chcem zaplatiť v hotovosti.

Ďalšia otázka: Môžem si dať do účtovníctva aj bloček za tovar z PL? Tovar planujem samozrejme na slovensku predávať a potrebujem si ho zahrnúť do nákladov.

Chcem sa najskôr držať pri zemi a nechem byť plátca DPH, potom ak to bude mať potenciál, tak by som samozrejme chcel byť platca.

Mám skôr problém s tým, ako bude vyzerať fakturácia, aby som si to vedel zahrnúť do účtovníctva.
Consultix
07.07.16,07:32
V prvom rade si musis vyjasnit pojmy ohladom DPH. Povinnost registrovat sa ako platca DPH mas pri obrate nad 49790 EUR za poslednych 12 kalendarnych mesiacov.
Limit 14 tisic EUR sa vztahuje na nadobudnutie tovaru z ineho clenskeho statu v kalendarnom roku a ma za dosledok registraciu v zmysle par. 7 ZoDP, co nie je status platcu DPH, ale len osoby registrovanej pre dan (DPH platis, ale nemas narok na odpocet).
Ak nakupujes ako neplatca bez registracie, PL dodavatel Ti vystavi FA aj s PL DPH. To bude Tvoja kupna cena, ktoru si das do nakladov.
Potom, co budes osoba registrovana, teda prekrocis 14tis EUR v kal. roku, tak budes mat IC DPH a PL dodavatel Ti bude na zaklade toho fakturovat bez PL DPH, ale Ty na SK odvedies prislusnu DPH, pricom Ti nevznika narok na odpocet DPH, dalej predavas ako neplatca. PL FA a DPH zaplatena na SK su Tvojimi nakladmi na tovar.
Nasledne, ked sa stanes platcom DPH (ci uz dobrovolne, alebo po naplneni limitu za 12mes, alebo kratsiu dobu), tak PL bude fakturovat nadalej bez DPH, Ty na SK odvedies DPH, ktory nasledne si aj odpocitas a zaroven aj klientom budes uctovat s DPH. Tvojou vstupnou cenou bude ale uz len zakladna cena bez DPH.
Verwest
07.07.16,08:46
pekne napísané díky. Práve komunikujem s niektorými dodávateľmi a ako najjednoduchšie riešenie mi momentálne príde poslať si veci poštou(len vrámci Poľska, mám to relatívne blízko). V balíku bude aj poľská FA, ktorú použijem do účtovníctva.

Ešte sa vrátim k tým bločkom(za tovar) z ERP z PL, je možné si ich zahrnúť do účtovníctva alebo si mám vyžiadať FA?

PS: Musím založiť sro, lebo ako tak počítam tak pri živnosti by ma pravdepodobne SP dosť zaťažila.

Ďakujem krásne, pekný deň :)