Marianna01
22.06.06,22:29
Filmy, hudba tu už sú, čo takto Knihy?

Dala som takýto zvláštny názov tejto téme preto, lebo mám čítanie a akékoľvek knihy veľmi rada, ale najradšej mám práve sci-fi a fantasy.

Medzi moje obľúbené knihy s fantasy tematikou patria Stalker od bratov Strugackovcov, samozrejme Pán prsteňov, výbery poviedok a noviel rôznych autorov, a veľmi obľúbenú knihu - zmiešaná fantasy s historickou : Barbari tiahnu Európou. Skvelé knihy.
A možno je to na smiech, ale veľmi rada čítam Harryho Pottera. Je to jedna z mála kníh, v ktorej po každom prečítaní nájdete úplne nový rozmer. Nielen veci a drobné súvislosti, ktoré ste si predtým nevšimli. Takéto rozmery má aj Pán prsteňov, Ostrovy čarodejov.
Muška
22.06.06,20:32
Tak Mariannka,
moje sci-fi a určite tomu nechýba ani fantásia /a dosť bujará/ je v poslednej dobe : Zákon o ZP, RZZP, a vo voľných chvíľkach daň z príjmu a DPH.
Marianna01
22.06.06,20:36
Muška, to nie, to patrí momentálne do hororových kategórií!
Nika
22.06.06,20:41
Dala som takýto zvláštny názov tejto téme preto, lebo mám čítanie a akékoľvek knihy veľmi rada, ale najradšej mám práve sci-fi a fantasy.


Tiež milujem "rozprávky". :) Ibaže to nemôžem často čítať, lebo ja potom nič doma nerobím, kým nedočítam knihu - dokonca čítam aj na úkor spánku.
Marianna01
22.06.06,20:45
Mne ešte hrozne vadí strašne vysoká cena za takéto knižky. Paperbackové vydanie 300 stranového románu vyjde na 350-450 Sk, čo je neuveriteľne vysoká cena, ak si zoberiete, že 650 - 700 stranový Harry Potter, čo je bestseller v penom viazaní stojí nová, práve vyjdená na trh cca 500 Sk, tie dva-tri roky staršie diely kúpite za tri stovky!
Nerozumiem marketingu tlačiarní! :cool::cool::cool:
kukučka
22.06.06,20:53
Marianna a prečo nechodíš do knižnice? ;)
Nika
22.06.06,20:55
Mne ešte hrozne vadí strašne vysoká cena za takéto knižky. Paperbackové vydanie 300 stranového románu vyjde na 350-450 Sk, čo je neuveriteľne vysoká cena, ak si zoberiete, že 650 - 700 stranový Harry Potter, čo je bestseller v penom viazaní stojí nová, práve vyjdená na trh cca 500 Sk, tie dva-tri roky staršie diely kúpite za tri stovky!
Nerozumiem marketingu tlačiarní! :cool::cool::cool:


Ja často chodím do knižnice....... Niekedy na tie nové knihy treba dlšie čakať, ale keby som to mala kupovať tak.....
Marianna01
22.06.06,20:56
Lebo tu, kde bývame, knižnica nie je, iba na škole, a aj keď si prečítam aj detskú literatúru, bolo by divné, keby som si išla požičať takého Maroška... ;) A keby som mala do knižnice ísť mimo - pri 2 maličkých deťoch nestíham poriadne domácnosť, nieto knižnicu v meste...
Nika
22.06.06,21:02
A ja mám ešte suseda - tiež vášnivého čitateľa sci-fi. Aj ten mi niekedy požičiava knihy. Možno aj ty máš v okolí niekoho podobne "orientovaného". Ja som si donedávna myslela, že iba ja som taký blázon.... a postupne zisťujem, že nás je veru dosť.....:)
Marianna01
22.06.06,21:07
A ja mám ešte suseda - tiež vášnivého čitateľa sci-fi. Aj ten mi niekedy požičiava knihy. Možno aj ty máš v okolí niekoho podobne "orientovaného". Ja som si donedávna myslela, že iba ja som taký blázon.... a postupne zisťujem, že nás je veru dosť.....:)

A aké knihy čítaš rada? Ktoré sú Tvoje obľúbené? Alebo máš autora, ktorý je naj?
Simonab
22.06.06,21:08
Mne ešte hrozne vadí strašne vysoká cena za takéto knižky. Paperbackové vydanie 300 stranového románu vyjde na 350-450 Sk, čo je neuveriteľne vysoká cena, ak si zoberiete, že 650 - 700 stranový Harry Potter, čo je bestseller v penom viazaní stojí nová, práve vyjdená na trh cca 500 Sk, tie dva-tri roky staršie diely kúpite za tri stovky!
Nerozumiem marketingu tlačiarní! :cool::cool::cool:

Knižky sú drahé, ale ja som si dala záväzok, že každý mesiac jedna kniha. Je to moja závislosť. Pokiaľ ide o knižky moje obľúbené sú Stopy dávnej minulosti od Pavla Dvořáka a Vojtech Zamarovský Objavenie Tróje. Harryho Pottera som prečítala tiež na jeden šup. A tie sci-fi najviac sa mi páčila Nadácia od Isaaca Asimova.:) Teraz mi dosť času zaberá internet a Porada, takže knižky pomaličky zapadajú prachom.:)
Simonab
22.06.06,21:10
A ešte niečo, knižky sa dajú kúpiť aj v antikvariáte ( u nás nedávno jeden nový otvorili, musím tam vbehnúť ).
Nika
22.06.06,21:14
A aké knihy čítaš rada? Ktoré sú Tvoje obľúbené? Alebo máš autora, ktorý je naj?

Ja čítam všetko doradu, hlavne keď je to mimo reality - pomáha mi to odpútať sa od problémov. Ale páčia sa vačšinou od Sapkowskeho, Tolkiena...
kukučka
22.06.06,21:16
Sú aj antikvariáty na nete a čo mi neschádza z mysle, je kdesi v Bratislave antikvariát CD platní.
durisovad
22.06.06,21:18
Ja kupujem pravidelne knizky cet internet z antikvariatu - www.antikvariatshop.sk Maju siroky vyber, ceny velmi krestanske a su rychli, ked si dnes objednam knihy, pozajtra ich mam doma. Mozem vrelo odporucit.
kukučka
22.06.06,21:19
koľko platíš poštovné?
Simonab
22.06.06,21:22
Ja kupujem pravidelne knizky cet internet z antikvariatu - www.antikvariatshop.sk (http://www.antikvariatshop.sk) Maju siroky vyber, ceny velmi krestanske a su rychli, ked si dnes objednam knihy, pozajtra ich mam doma. Mozem vrelo odporucit.

Vy asi nechcete aby som šla dneska spať.:D Idem nakuknúť do toho antikvariátu. Chlap zasa prevráti oči keď dačo objednám, s poznámkou, že ich už aj tak nemám kde ukladať. Ale vždy mi aj on nejakú novú kúpi.:p
Simonab
22.06.06,21:24
koľko platíš poštovné?

:: NOVÉ PODMIENKY POŠTOVNÉHO ::

pri zásielkach na dobierku do 699,- Sk je 65,- Sk
pri zásielkach na dobierku nad 700,- Sk je poplatok 0,- Sk
pri zásielkach zaplatených vopred ( Elektronická platba, bankový prevod, zloženka ) do 599,-Sk je poštovné 35,-Sk
pri zásielkach zaplatených vopred ( Elektronická platba, bankový prevod, zloženka ) nad 600,-Sk je poštovné 0,-Sk
balné od 7. januára 2004 neúčtujeme
dana9
22.06.06,21:27
Filmy, hudba tu už sú, čo takto Knihy?

Dala som takýto zvláštny názov tejto téme preto, lebo mám čítanie a akékoľvek knihy veľmi rada, ale najradšej mám práve sci-fi a fantasy.

Medzi moje obľúbené knihy s fantasy tematikou patria Stalker od bratov Strugackovcov, samozrejme Pán prsteňov, výbery poviedok a noviel rôznych autorov, a veľmi obľúbenú knihu - zmiešaná fantasy s historickou : Barbari tiahnu Európou. Skvelé knihy.
A možno je to na smiech, ale veľmi rada čítam Harryho Pottera. Je to jedna z mála kníh, v ktorej po každom prečítaní nájdete úplne nový rozmer. Nielen veci a drobné súvislosti, ktoré ste si predtým nevšimli. Takéto rozmery má aj Pán prsteňov, Ostrovy čarodejov.

Mariana, super, ze si zalozila tuto temu, uplne s tebou suhlasim.:):):)
Stalkera som citala najmenej 100 krat, je to genialna kniha, s nadcasovym posolstvom, vzdy mi z nej beha mraz po chrbte. Strasne tuzim vidiet aj film, ale nie je lahke sa k nemu dostat :(. A tiez knihy od Lema, Asimova, Tiptree, C.J Cheryh - tu mam asi najradsej.

No a k Panovi Prstenov, nemam slov, citala som to neskutocne vela krat, aj v ceskom preklade aj v originali, davno predtym ako bol natoceny film.

S fantasy sa mi velmi paci tvorba Terryho Pracheta, neskutocne inteligentne a vtipne:D.

Na temu super knihy, a nielen sci - fi, by sa dalo pisat hodiny.
Ak mas este nejaky dobry tip z tejto oblasti, daj vediet.


dana:):)
durisovad
22.06.06,21:29
Antikvariat, o ktorom som pisala, uctuje za poslanie dobierkou 60 Sk, ak sa vykona platba vopred, 30 Sk. A mavaju aj zaujimave zlavy, napr. teraz pri nakupe knih nad 1000 Sk je zlava 25 % hodnoty nakupu. V marci mali knihy za polovicne ceny, v maji knihy pre deti a mladez tiez s vyraznou zlavou.
Ivana Š
22.06.06,21:34
Už dlho premýšľam nad jednou knihou, neviem prísť na názov ani na autora, je to ruský spisovateľ, sci-fi pre deti, hrdinka je Alenka, mala malého kamoša, ktorý nehovoril, ale podľa nálady menil farby.
Martin1998
23.06.06,06:23
Moja najobľúbenejšia ,síce už staršia kniha, je Malevil od Roberta Merleho/je natočený aj film/.Ale ja prečítam všetko dobré do radu,takže sa idem pohrabať
do toho antikvariáru.A potom už len nájsť čas na čítanie.
Marianna01
23.06.06,14:25
Mariana, super, ze si zalozila tuto temu, uplne s tebou suhlasim.:):):)
Stalkera som citala najmenej 100 krat, je to genialna kniha, s nadcasovym posolstvom, vzdy mi z nej beha mraz po chrbte. Strasne tuzim vidiet aj film, ale nie je lahke sa k nemu dostat :(. A tiez knihy od Lema, Asimova, Tiptree, C.J Cheryh - tu mam asi najradsej.

No a k Panovi Prstenov, nemam slov, citala som to neskutocne vela krat, aj v ceskom preklade aj v originali, davno predtym ako bol natoceny film.

S fantasy sa mi velmi paci tvorba Terryho Pracheta, neskutocne inteligentne a vtipne:D.

Na temu super knihy, a nielen sci - fi, by sa dalo pisat hodiny.
Ak mas este nejaky dobry tip z tejto oblasti, daj vediet.


dana:):)

Asimov je tiež geniálny, veľmi dobré sú knihy od Strugackovcov - chrobák v mravenisku, rýchlo ma ďalšie nenapadajú.

Stalkera mám na stiahnutie.
andrej_rv
23.06.06,14:50
Veľa dobrých sci-fi (vrátane klasiky - Bradbury, Lem, Strugackí a pod.) dostupných v elektronickej forme je na stránke, link ku ktorej pripol Braňo:
http://www.porada.sk/t26956-web-stranka-s-dobrymi-e-knizkami-v-sk-cz-jazyku.html - naozaj je z čoho vyberať :)
Marianna01
23.06.06,19:45
Andrej úplne super!!!!
Vrelá vďaka, ešte daj vedieť, či je táto stránka bezpečná.
Mimochodom, pripomenulo mi to pár skvelých knižiek:
1984 a Farma zvierat o Orwella, Galapágy od Vonneguta, pre ľahší žáner Mládí v hajzlu (na tom som sa veeeľmi bavila)od C.D.Payna, ale aj Ferlingheti, Charles Bukowski - citlivejší radšej nečítať, vrele doporučujem Stoparúv prúvodce po galaxii. Upozorňujem, že film je slabý čajový odvar trikrát vylúhovaný oproti knihe. Nečítala som v slovenčine, len v češtine, ale bolo to skutočne vynikajúce čitanie. Strašne sa to dobre číta, pozor, nie v autobuse, lebo si budú ľudia klopkať po čele, prečo sa furt smejete. Vyslovene smejete a nahlas. Prečítajte si to, je to aj na tej stránke, čo Andrej pripojil.
Samozrejme, Hlava XXII,
Marianna01
23.06.06,19:48
Aby som nezabudla - Pán múch od Goldinga, Neuromancer od Gibsona, Mechanický pomaranč od Burgessa. Toto je také "pokročilé" čítanie, nie každého vkus....
andrej_rv
23.06.06,20:01
Andrej úplne super!!!!
Vrelá vďaka, ešte daj vedieť, či je táto stránka bezpečná.
Malo by to byť bezpečné - ja som si stiahol odtiaľ spústu knižiek a zatiaľ to vyzerá tak, že bez problémov. Perfektná je napr. Clarkova poviedka "Devět miliard božích jmen" - posledná v rovnomennej e-knihe.
P.S. Tú stránku pripojil Braňo, nie ja :)
Ivana Š
23.06.06,20:05
:)Ja mám rada aj knihy od Zdeny Frýbovej - napr. Robin, Otcom a matkou proti svojej vôli, Z neznámych dôvodov ...Vekslák ...

A Steelovú ... tú nemusím:mee:
ingi
23.06.06,20:12
Perfektné sú aj knihy od Haliny Pawlowskej - dajú sa objednať na www.motto.cz
kukučka
23.06.06,20:22
Moja najobľúbenejšia ,síce už staršia kniha, je Malevil od Roberta Merleho/je natočený aj film/.Ale ja prečítam všetko dobré do radu,takže sa idem pohrabať
do toho antikvariáru.A potom už len nájsť čas na čítanie.

a tiež od Merleho: Smrť je mojím remeslom
Nika
23.06.06,20:34
Tiež dobré sú poviedky Neuveriteľné príbehy od Roalda Dahla.:eek::eek: A z tých veselejších sa mi páčilo Zvonodrozdovo-v češtine śa to volá Zvonokosy a je to omnoho lepšie. Neviem prečo, ale sci-fi radšej čítam v češtine.
dana9
23.06.06,21:21
Robin je super :D:D:D:D , od Frybovej som citala skoro vsetko, Z neznamych duvodu je tiez vyborna, aj ked to nie je o psikoch. Ale jej novsia tvorba napr. Malinkaty kreten , sa mi uz paci trochu menej..

Z ceskych autorov sa mi velmi paci aj Styblova, napr. Skalpel prosim, to bolo aj sfilmovane, a tiez Nenavidim a milujem.

V poslednej dobe sa mi pacila aj kniha Gejsa, je to vraj ovela lepsie ako film. Celkovo sa mi pacia knihy z vychodneho prostredia - Cina, Japonsko, napr. od Pearl Buckovej.

Kazdmu by som tiez odporucala precitat si Agoniu a extazu, je to zivotopis Michelangela, napisal to Irving Stone.

dana:)
Marianna01
26.06.06,14:18
Ja nemám vyhranené, či radšej češtinu, alebo slovenčinu. V slovenčine sa mi číta a chápe ľahšie, ale keď nejakú knihu prečítam najprv po česky, po slovensky mi potom "nesedí". Tak som napr. so Stopařovým prúvodcem Galaxií, ktoré sa mi zdá byť po česky omnoho vtipnešie.

Frýbovej Robin sa mi tiež veľmi páči, zakaždým sa smejem, keď ho čítam. Iné knihy som od nej ešte nečítala. Chystala som sa na Deň ako stvorený pre vážnu známosť, ale nejak ma od nej niečo odrádza...

Filmy bývajú zásadne horšie ako knihy, v obrazovom spracovaní nám nezostáva priestro zapojiť vlastnú fantáziu, musíme prijať fantáziu režiséra a scenáristu. S tým sa často nemusíme zhodnúť. Taktiež ťažko ukážu obrazom vnútorný svet hrdinov diel, podarí sa to naozaj len v niektorých filmoch.
katarina53
26.06.06,14:31
Marianna, len si skús prečítať tú knihu od Frýbovej Deň ako stvorený pre vážnu známosť, sú to príbehy z manželskej poradne, dá sa z toho poučiť, ale sa aj pobavíš. Keď prečítaš, ozvi sa.
Ivana Š
26.06.06,14:58
A skús tú Otcom i matkou proti svojej vôli, a aj Z neznámych dôvodov, nasmeješ sa. A výborné je aj voľné pokračovanie Robina - Robin druhý a jeho rodina.
Marianna01
26.06.06,15:06
Ani som nevedela, že Robin má pokračovanie. O tých ďalších som tiež nepočula. Viac som sa snažila čítať a dostávať sa k fantasy a sci-fi, skúsim aj tieto ďalšie, ak teda hovoríte, že sú dobré.
Ináč, ja málokedy poviem, že kniha je zlá. Je len vynikajúca, veľmi dobrá, dobrá a menej dobrá.

Ináč, skúste si prečítať od Istvána Nemere - Vesmírny bič. Je to veľmi nadčasová kniha...
Marianna01
26.06.06,15:07
mimotemy

Ďalšie _________ Ináč _______ ma nenapadá...

Dosť úbohá slovná zásoba... :D
draha24
26.06.06,18:00
Dobrý deň, zapojím sa do debaty a " trochu si prihrejem polievočku". Pre tých , kto vie čítať po anglicky mám tip . Na stránke www.misung.sk (http://www.misung.sk) nájdete sekciu KNIHY, kde sa pohybujú ceny od 30,- Sk a nájdete tam od prvých detských kníh až po encyklopedie a romány.Keď budete chcieť vedieť niečo bližšie, kľudne sa ozvite.
Ivana Š
30.06.06,14:54
Čítali ste od Bernarda Werbera Mravce?
Odporúčam prečítať, skvelá kniha.

Citujem: " za niekoľko sekúnd, kým stihnete prečítať týchto zopár riadkov, narodí sa na zemeguli 40 ľudí a 700 000 000 mravcov.
Boli tu sto miliónov rokov pred nami a sú tu aj teraz. Vybudovali si paralelnú civilizáciu s vlastnými ríšami, kráľovnami, vojakmi, robotníkmi aj tajnými agentmi.
Keby raz na našu planétu zavítali mimozemšťania, bezpochyby by nadviazali kontakt nie s nami, ale s nimi"
Marianna01
01.07.06,12:00
Čítali ste od Bernarda Werbera Mravce?
Odporúčam prečítať, skvelá kniha.

Citujem: " za niekoľko sekúnd, kým stihnete prečítať týchto zopár riadkov, narodí sa na zemeguli 40 ľudí a 700 000 000 mravcov.
Boli tu sto miliónov rokov pred nami a sú tu aj teraz. Vybudovali si paralelnú civilizáciu s vlastnými ríšami, kráľovnami, vojakmi, robotníkmi aj tajnými agentmi.
Keby raz na našu planétu zavítali mimozemšťania, bezpochyby by nadviazali kontakt nie s nami, ale s nimi"

To je super!... Určite si ju skúsim zohnať! O čom tak v skratke je? Samozrejme trochu viac mám na mysli, ako len že je o mravcoch... :D
Ivana Š
01.07.06,13:54
Dej ide v dvoch líniách - jedna rozpráva o pohľade ľudí na svet , druhá o tom, ako svet vnímajú mravce. Mravce komunikujú pomocou feromónov a jeden vedec našiel spôsob, ako túto feromónovú komunikáciu preložiť nám ľuďom a spätne - našu reč mravcom.
Fakt dobré, aj záhadné, aj na zasmiatie, a po prečítaní sa zadivíš, že by si si nemyslela, že mravce sú také múdre a šikovné
Marianna01
05.07.06,07:12
Dej ide v dvoch líniách - jedna rozpráva o pohľade ľudí na svet , druhá o tom, ako svet vnímajú mravce. Mravce komunikujú pomocou feromónov a jeden vedec našiel spôsob, ako túto feromónovú komunikáciu preložiť nám ľuďom a spätne - našu reč mravcom.
Fakt dobré, aj záhadné, aj na zasmiatie, a po prečítaní sa zadivíš, že by si si nemyslela, že mravce sú také múdre a šikovné

To môže byť zaujímavé.
Ako dieťa som čítala knihu, ktorá bola tiež o chrobákoch a ich živote, ale nespomeniem si na jej názov. Bola o tom, že jeden vedec vynašiel prípravok, ktorý ho zmenšil tak, že mohol žiť medzi chrobákmi. BOlo to dávno pred tým, než ľudia vynašli lieky, papier a podobné vynálezy, ktoré uľahčili ľuďom život. Tento vedec pozorovaním chrobákov všetky tieto veci vynašiel, žil medzi chrobákmi veľa rokov, a keď sa s veľkou pompou chcel vrátiť medzi ľudí ako veľký objaviteľ, zistil, že ľudia všetky jeho "vynálezy" už vynašli... Poučné. Bola to dosť hrubá kniha, a dosť ťažko sa mi ako dieťaťu čítala. Možno preto mi aj utkvela tak silno v pamäti.
evae
05.07.06,10:48
som citala od Christophera Paoliniho - Eragon. Prva cast trilogie, je to nieco na styl rozpravky, avsak strasne zaujimave, kniha je hrozne vela a hruba, ale da sa precitat za dva dni . prosto som ani nedychala. taka fantasy story o chlapcovi s drakom. ale krasne.... tesim sa na dvojku, aj ked uz im to dlho trva, asi budem musiet citat v anglictine.
andrej_rv
05.07.06,11:09
Ako dieťa som čítala knihu, ktorá bola tiež o chrobákoch a ich živote, ale nespomeniem si na jej názov. Bola o tom, že jeden vedec vynašiel prípravok, ktorý ho zmenšil tak, že mohol žiť medzi chrobákmi. Nebolo to od V.Bragina: "Vo svete obrovských tráv" ? Tá mala podobný námet (a fakt bola dosť hrubá :) )
borob
11.07.06,09:39
Velmi odporučam A.C.Clark Správa o tertej planéte.-tou som začinal a rád sa k nej vraciam a Stalker je super a velmi sa mi páči :200ročný človek
ayya
11.07.06,10:07
Robin je super :D:D:D:D , od Frybovej som citala skoro vsetko, Z neznamych duvodu je tiez vyborna, aj ked to nie je o psikoch. Ale jej novsia tvorba napr. Malinkaty kreten , sa mi uz paci trochu menej..
...
Kazdmu by som tiez odporucala precitat si Agoniu a extazu, je to zivotopis Michelangela, napisal to Irving Stone.
dana:)
od Frybovej mam hodne knih a som tiez citala skoro vsetko a okrem "z neznamych duvodu" sa mi velmi pacili "falesni hraci" ... este aj porevolucne knizky som si od nej kupovala ... mafie po cesku, mafie po listopadu, hruzy lasky a nenavisti .... ale! potom ma Frybova pekne nastvala v jednom doslove, uz neviem ku ktorej knizke to bolo ... ona sa mala super za komancov a po 89 sa dost spolocensky zhodila - velmi dlho zastavala cesku komunisticku stranu a mala niektore verejne vyroky o schvalovani cenzury v novinach a aj v literature a pod. ...

irwina shawa poznate? ... chudak bohac, tulak zlodej, chleb na vodach, mlade levy ... strasne rada som ho citala volakedy ...

vladimira parala? ... mlady muz a biela velryba, milenci a vrazi ...valka s mnohozviretem, ... a tusim najsuper od neho: zeme zen ... to som sa nasmiala :)

agonia a extaza ma ovplyvnila na dost dlhy cas... zvlast ta kapitola o priprave sochy davida ...(ved je to nakoniec moja najoblubenejsia socha na svete) ...

ale aj tak mam uplne najradsej dr. Plzaka
;)
ivetakli
11.07.06,10:09
Ahojte, aj ja som obľúbenec scifi, práve som dočítala výbornú knihu, volá sa POMSTA OCEÁNA, je to novinka a dosť drahá, stála 499,-- Sk, ale odporúčam. Teraz niekedy vyšla ďaľšia zaujímavá kniha HISTORIČKA, asi bude tiež dosť drahá, ale iste neodolám.
ayya
11.07.06,10:19
ospravedlnujem sa - moj predchadzajuci prispevok je pekne mimotemy ... ale nejak ma poplietla ta frybova, co som na nu vyssie narazila...
---------
ja akurat sci-fi velmi necitam ... nemam rada konce poviedok, alebo romanov, ktore koncia takto podobne: "... zostal sam na celom svete, okolo neho - kam oko dovidi - iba same zrucaniny a zkaza ... vedel, ze mu zostava uz iba malo casu ..."
nemam to rada preto, lebo si myslim... ze ked uz spisovatel vymysla pribehy, tak by sa aspon nemuseli koncit uplnou skazou celej civilizacie ... ved starosti mame aj tak dost aj katastrof okolo seba v skutocnom svete ...;) ale - je to vec nazoru, to uznavam...

ale - uz dost davno som citala antologiu ceskej sci-fi poviedky ... nepamatam si presny nazov... a tam ma uzasne ocarila jedna poviedka, ktora je pre mna nazabudnutelna ... v nej sa vysvetlovalo, ako sa sem k nam na zem dostala hra marias :D :D
katarina53
11.07.06,10:37
Myslím si, že Tvoj príspevok nie je mimo témy. Téma má zmätočný názov, lebo podľa mňa ku knihám patrí scifi, fantasy, romány....a každý, kto rád číta by tam mohol napísať názov svojej obľúbenej knihy.
dana9
11.07.06,10:43
[quote=ayya]ospravedlnujem sa - moj predchadzajuci prispevok je pekne mimotemy ... ale nejak ma poplietla ta frybova, co som na nu vyssie narazila...
---------
ja akurat sci-fi velmi necitam ... nemam rada konce poviedok, alebo romanov, ktore koncia takto podobne: "... zostal sam na celom svete, okolo neho - kam oko dovidi - iba same zrucaniny a zkaza ... vedel, ze mu zostava uz iba malo casu ..."
nemam to rada preto, lebo si myslim... ze ked uz spisovatel vymysla pribehy, tak by sa aspon nemuseli koncit uplnou skazou celej civilizacie ... ved starosti mame aj tak dost aj katastrof okolo seba v skutocnom svete ...;) ale - je to vec nazoru, to uznavam...


ale ayya, nemôžeš to tak brať, že všetky sci - fi knihy sú rovnaké. :)
Takto hlúpo končia väčšinou iba treťotriedne béčkové knihy, ktoré s pravou sci fi nemajú veľa spoločného - niečo ako mission immposible v knižnej forme. Práveže taká naozajstná sci fi je veľmi inteligentná a často nesmierne humorná. Napríklad knihy, resp. niektoré poviedky od Isaaca Assimova sú briliantne inteligentné, pričom morálne a etické problémy, ktoré riešime aj v dnešnom svete, sú ukázané na vzťahu s robotmi.

(Chcela by som to napísať výstižnejšie, ale vôbec neviem vystihnúť podstatu :o )

Veľa z autorov sci fi sú profesori z rôznych vedných odborov, a nielen technických. Moja naj spisovateľka, C.J. Cherry, napríklad má vyštudovanú antickú históriou a jej diela sú všetky o tom, že konflikty sa nemajú riešiť silou ale v ekonomickej oblasti (teda obchod :D ).


dana:)


a ešte k tej frýbovej, podľa mňa to nie je mimo tému, téma sa volá knih + sci - fi

boháč chudák a tulák zlodej sú super diela :)

dana
ayya
11.07.06,15:32
.... sa mi velmi paci tvorba Terryho Pracheta, neskutocne inteligentne a vtipne:D.
dana:):)

tak som mrkla, co od neho mam ... co by si doporucila ako prve?
caropravnost
lehke fantasticno
mort
straze! straze!
more a male rybky
nefalsovana kocka

s cim by som (mala) mohla zacat, aby ma to naozaj, ale naozaj zaujalo?
:)
Nika
11.07.06,15:40
Budem trochu mimotemy . Nedávno u nás padlo meno Zuzka Zguriška. Nikto nevie kto to je! :confused: Ja mám pocit, že sme to preberali v škole. Zdá sa mi to iba a či čo......? Je pravda, že ja som už dosť dlho zo školy.......;)
Hlinkovx
11.07.06,15:46
Budem trochu mimotemy . Nedávno u nás padlo meno Zuzka Zguriška. Nikto nevie kto to je! :confused: Ja mám pocit, že sme to preberali v škole. Zdá sa mi to iba a či čo......? Je pravda, že ja som už dosť dlho zo školy.......;)

Zuzka Zguriška, vl. m. Ľudmila Dvořáková (* 13. apríl (http://sk.wikipedia.org/wiki/13._apr%C3%ADl) 1900 (http://sk.wikipedia.org/wiki/1900) – † 24. september (http://sk.wikipedia.org/wiki/24._september) 1984 (http://sk.wikipedia.org/wiki/1984)) bola slovenská (http://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensko) prozaička (http://sk.wikipedia.org/wiki/Prozai%C4%8Dka).
Autorka humoristických poviedok (Obrázky z kopaníc, Ženich s mašinou), románov z myjavského regiónu (Bičianka z doliny, Metropola pod slamou, Mestečko na predaj) a pamätí (Strminou liet), v ktorých použivala myjavské nárečie. Preložila do slovečiny Haškove (http://sk.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Ha%C5%A1ek) Osudy dobrého vojáka Švejka.
Nika
11.07.06,15:51
Zuzka Zguriška, vl. m. Ľudmila Dvořáková (* 13. apríl (http://sk.wikipedia.org/wiki/13._apr%C3%ADl) 1900 (http://sk.wikipedia.org/wiki/1900) – † 24. september (http://sk.wikipedia.org/wiki/24._september) 1984 (http://sk.wikipedia.org/wiki/1984)) bola slovenská (http://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensko) prozaička (http://sk.wikipedia.org/wiki/Prozai%C4%8Dka).
Autorka humoristických poviedok (Obrázky z kopaníc, Ženich s mašinou), románov z myjavského regiónu (Bičianka z doliny, Metropola pod slamou, Mestečko na predaj) a pamätí (Strminou liet), v ktorých použivala myjavské nárečie. Preložila do slovečiny Haškove (http://sk.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Ha%C5%A1ek) Osudy dobrého vojáka Švejka.


Ja viem, že bola spisovateľka, ale okrem mňa to nik nevedel:confused:
Ale ďakujem za informácie, až toľko som toho nevedela........ :)
ayya
11.07.06,19:36
si spominam, ze Zuzke Zguriske vychadzal na pokracovanie v casopise Zivot roman, ktory sa tusim volal: Husitska nevesta ... ale bola som este mala, moc ma to nebavilo... takze som to potom ani nedocitala ...:o

Polnocny dennik ste citali? Teraz mi vhupol do hlavy, lebo to tiez najprv vychadzalo na pokracovanie, skoro pol roka kazdy tyzden ... tusim vzdy v pondelok ;) niektori ludia si vraj aj dovolenky posuvali kvoli tomu, aby dalsi diel mohli citat ihned, ako bol zverejneny ... :D

Polnocny dennik (http://www.inzine.sk/section.asp?sec=324)je imho velmi prijemna letna knizka :) nech vas hned nazvy kapitol nepohorsia, nalistujte si prvu kapitolu a skuste kusok precitat, iste sa pobavite ;) vyjadrovanie je sice "trosku ostrejsie" ale ked to vydrzite, tak sa na druhej strane mozete potesit prijemnym sviezim humorom ....
a ak mate viac casu - ku kazdej kapitole je dost velka diskusia, ktora bola vyvolana kazdym novym pokracovanim ... tak si pripadne aj niektore prispevky z diskusie precitajte, tiez je to zabava
Ivana Š
11.07.06,20:10
Maxim E. Matkin? správne som napísala? čítala som Polnočný denník - knižne vydaný - super, super, bavila som sa , dík za link, určite popozerám
kukučka
11.07.06,20:15
Potvrdzujem, Matkin sa číta veľmi dobre.
ayya
11.07.06,20:22
:D :D :D
som si spomenula na toho chlapika, ktoreho este s nie celkom jasnou hlavou skoro rano vylozili z auta priamo pred vchodom do obchodu Ikea,... ako tam potom vnutri chodil, bludil, myslel si, ze je este stale niekde na zurke a pritom premyslal: "čo tu v tomto dome byvaju za ludia??? sama obyvacka a sama kuchyna!!! ale clovek ked si potrebuje odskocit, nevie ani jedno WC najst !!"

:D :D :D
p.s.: neberte ma za slovo, nebola to presna citacia.. iba tak velmi volne z hlavy som to napisala ...
ayya
12.07.06,00:59
nedalo mi to :D ... ale nasla som ten kusok:

V obchodnom dome IKEA zúrili Vianoce, všade plakali stratené deti, na každom druhom gauči sa hádali nejakí mladomanželia, vianočné motívy a zľavy pracovali spojenými silami na projekte Zbavme tých ľudí svojprávnosti, .....
......Kým som sa cez vianočné hviezdy, zlacnené paplóny a závesy do sprchy prebojoval do reštaurácie, spomenul som si na príhodu môjho kamaráta Trimina. Obchodné domy ako také v ňom vzbudzujú mimoriadne podozrenie, takže sa im dlho vyhýbal. Potom sa raz mierne zhulil a pocítil nutkavú potrebu kúpiť si koberček. Nejaký dobrák ho doviezol pred IKEA, strčil dovnútra a odišiel. Triminovi sa po chvíli začalo zdať, že je u niekoho doma na nejakom rozsiahlom večierku. Nechápal, čo sú to za ľudia, keď majú za kuchyňou ďalšiu kuchyňu a za ňou ďalšiu a ani za treťou kuchyňou nie je kúpeľňa, ale zase kuchyňa. Všade prestreté, akoby si domáci len niekam odskočili. Keď sa prepracoval do obývačky, uľavilo sa mu. Ale nie na dlho, pretože za obývačkou boli zase len obývačky. Trimin sa z tohto zážitku spamätával dlho a veľmi bolestne. Vyjadril sa v tom zmysle, že peklo si odvtedy predstavuje ako nikde nekončiaci detský kútik v IKEA.

takze, celkom dobre som si to pamatala aj po 5 rokoch :D akurat tu kupelnu som si zamenila za WC
;)
dana9
12.07.06,05:27
tak som mrkla, co od neho mam ... co by si doporucila ako prve?
caropravnost
lehke fantasticno
mort
straze! straze!
more a male rybky
nefalsovana kocka

s cim by som (mala) mohla zacat, aby ma to naozaj, ale naozaj zaujalo?
:)

Strašne som rada, že som našla spriaznenú dušu čo sa týka Terryho :) :)

Ja som od neho čítala väčšinu kníh z edície zemeplochy, (píše totižto aj kižky s detskou tematikou) úplne najviac ma bavia príbehy s nočnou hliadkou, (Karotka je proste SUPER :D ), potom tie s čarodejkami a s Neviditeľnou univerzitou. Takže na začiatok by som odporučila Stráže, stráže (tam začínajú príbehy o Nočnej hliadke ). Ale treba počítať s tým, že si robí srandu úúúplne zo všetkého :D

Úplne najlepšia však bola kniha Malí bohovia. Ak by si mala záujem a náhodou niekedy cestu na západ (bratislava , piešťany cez víkend), tak požičiam aj ďalšie. A pozvem na kafe :)

dana:)
ayya
12.07.06,14:15
pod vplyvom tejto temy som sa vcera trosku doma prekutavala v nasej kniznici :) ... a tak som si pospominala na vela knih, ktore som uz davnejsie nemala v ruke ... ale boli casy, ked som ich citala aj viackrat ...
tak teda skusim nahodit temu, ale k veci :D

mate knizky, ktore ste citali viac ako trikrat? ...


verim, ze ano ... ja tusim zacnem ... iba tak na rychlo z hlavy:

Anna zo zeleneho domu + dve k tomu
Jana Eyrova
Rebeka
Krstny otec
Odviate vetrom
Z neznamych duvodu
Robin
Chudak bohac
Hotel
Mrtva zona (S. King)
... viac ma teraz rychlo nenapada - hadam postupne
aha! - Nevedkove dobrodruzstva a Nevedko v slnecnom meste
Vyzradene tajomstvo (tiez Nosov)
Maly princ
Dobsinskeho rozpravky
Ostrov kapitana Hasasara
Robinson
Tajomny ostrov
Tarzan
...
Mary a ja (B. MacDonaldova)
Vajce a ja
Hostujuci profesori (Lodge)

Ani o dolar vic, ani o dolar min

od Hornicka: Dobre utajene housle


a samozrejme Plzaka... veeeeeeeeela od neho :D
ayya
13.07.06,11:21
to len ja som taky blazon, ze knizky citam aj viac ako trikrat?... hmm... tak ok - podme teda na knihy, ktore sme citali viac ako dvakrat...
ved sa popriznavajte aj niektori ini... nech tu netrcime same dve s Katarinkou :)

mimochodom aj "Katrinu" som citala viac ako raz, ale tu tusim naozaj iba dvakrat ..
a co takto:
vecne spievaju lesy
zo smrtnej hory fuka
niet inej cesty ...
burlive vysiny
sirota podhradskych
...
skuste pripisat este nejaka "hitovky" z knih ... nech si pospominame trosku :)
Tweety
13.07.06,11:25
to len ja som taky blazon, ze knizky citam aj viac ako trikrat?... hmm... tak ok - podme teda na knihy, ktore sme citali viac ako dvakrat...
ved sa popriznavajte aj niektori ini... nech tu netrcime same dve s Katarinkou :)

mimochodom aj "Katrinu" som citala viac ako raz, ale tu tusim naozaj iba dvakrat ..
a co takto:
vecne spievaju lesy
zo smrtnej hory fuka
niet inej cesty ...
burlive vysiny
sirota podhradskych
...
skuste pripisat este nejaka "hitovky" z knih ... nech si pospominame trosku :)
A čo tak knižky od Simmela?
bendži
13.07.06,11:27
určite nie si sama :) ja mám tiež stráááášne veľa kníh, ktoré som čítala aj viac než trikrát :)
ayya
13.07.06,12:14
A čo tak knižky od Simmela?

jo!... vsetci ludia budu bratia a hlavne !!! laska je len slovo :)
tu prvu som si pozicala od kamaratky a potom som ju zapierala, najprv nevedomky, neskor schvalne :o a vratila som ju, az ked som si v 2002 asi po siestich rokoch kupila nove vydanie
(hanba mi!)

:D

a co Heller a jeho hlava XXII
:)
este mam od neho aj "nieco sa stalo" a "gold nad zlato", ale tie ma az tak uz neoslovili
ayya
13.07.06,12:15
určite nie si sama :) ja mám tiež stráááášne veľa kníh, ktoré som čítala aj viac než trikrát :)

aaaaale - ved napis ktore - nech sa potesime :)
ayya
13.07.06,12:27
ake pekne písmo som tu objavila :)
a čo tak Richard Bach a jeho Čajka Jonathan Livingston, Iluzie, ... a Nikto nie je ďaleko

hmm....
podobným štýlom písal aj Paolo Coelho, ale ten jeho Alchymista ma velmi neoslovil, mozno preto, ze som uz bola dost zhýčkaná od Richarda Bacha :) tak som si už potom "Veronika sa rozhodla zomriet" ani nekupovala ..;)

mimonakova otázka: v markíze raz v piatok poobede bola o týchto dvoch knihách debata v rámci "poobede s markízou" videli ste to niekto? :D :D

naopak: Parfum od Patricka Suskinda ma teda dost vytočil na dlhu dobu - výborna kniha to bola imho :)
Nika
13.07.06,12:29
jo!... vsetci ludia budu bratia a hlavne !!! laska je len slovo :)
tu prvu som si pozicala od kamaratky a potom som ju zapierala, najprv nevedomky, neskor schvalne :o a vratila som ju, az ked som si v 2002 asi po siestich rokoch kupila nove vydanie
(hanba mi!)

:D

a co Heller a jeho hlava XXII
:)
este mam od neho aj "nieco sa stalo" a "gold nad zlato", ale tie ma az tak uz neoslovili

Ja som prečítala strašne veľa kníh, niektoré aj viackrát. Aj keď sa mi niektoré nepáčili vždy som každú dočítala do konca. Iba jednu jedinú nie - Hlava XXII. Z tej som prečítala len asi 30 strán.:cool:
ayya
13.07.06,12:45
Ja som prečítala strašne veľa kníh, niektoré aj viackrát. Aj keď sa mi niektoré nepáčili vždy som každú dočítala do konca. Iba jednu jedinú nie - Hlava XXII. Z tej som prečítala len asi 30 strán.:cool:

:D :D :D vidis - a pritom je to kultova kniha, ... ale priznam sa, ze ja som prave tych asi 30 stran citala asi trikrat, kym som zacala citat dalej a potom som to uz zhltla v jednom kuse :) btw: je aj zfilmovana a tiez je to velmi silny film...

a kniha Motyl? od hanry charriere-ho - preto som si spomenula, lebo tiez bol sfilmovany velmi putavo a s vybornym obsadenim (steve mcqeen a dustin hoffman)
;)
ayya
13.07.06,12:52
ale mam aj ja knihy, ktore som nedokazala docitat alebo som ich docitala iba "z povinnosti" .... napr. nase baby citaju Hermana Hesseho, od neho som s velkymi tazkostami docitala Siddharthu ... a Stepneho vlka a Hru so sklenenymi koralkami (tak sa to tusim volalo) som striktne odmietla, aj ked sa na mna divne pozerali asi dva dni :D

a este mam doma (darcek od svagrinej) Blabot a bes ... od Faulknera ... tu som nikdy nedocitala... mozno tak max 10 stran, viac som sa nedonutila :p
Nika
13.07.06,12:52
:D :D :D vidis - a pritom je to kultova kniha, ... ale priznam sa, ze ja som prave tych asi 30 stran citala asi trikrat, kym som zacala citat dalej a potom som to uz zhltla v jednom kuse :) btw: je aj zfilmovana a tiez je to velmi silny film...

a kniha Motyl? od hanry charriere-ho - preto som si spomenula, lebo tiez bol sfilmovany velmi putavo a s vybornym obsadenim (steve mcqeen a dustin hoffman)
;)

Žeby som to skúsila znova?:) Motýla som čítala aj videla, to sa mi páčilo. A potom bola druhá kniha - akože pokračovanie, ale to sa mi až tak nepáčilo. Väčšinou tie ďalšie časti ma až tak nezaujmú - zdá sa mi to také nasilu.....
ayya
13.07.06,13:04
Žeby som to skúsila znova?:) Motýla som čítala aj videla, to sa mi páčilo. A potom bola druhá kniha - akože pokračovanie, ale to sa mi až tak nepáčilo. Väčšinou tie ďalšie časti ma až tak nezaujmú - zdá sa mi to také nasilu.....

často sa to tak stane, že druhy diel je horsi ... ale nie vzdy - som tu spominala Davida Lodgeho ... ten sa pokracovaniami nepokazil podla mojho nazoru ... ani Nevedko v slnecnom meste nebol podla mna horsi, ako Nevedkove dobrodruzstva :D :D

ale - niekedy aj u dobreho spisovatela sa clovek sekne, ... teraz mam na mysli konkretne Arthura Haileyho ... (peniaze, hotel, letisko ...) ... prestala som knihy od neho kupovat, ked som bola strasne sklamana z knihy Liek ... odtial som si odniesla iba jednu velmi zaujimavu myslienku (ktora ma dost ovplyvnuje v zivote uz skoro 20 rokov) ale inak to bolo strasne poznat, ze to napisal potom, co sa rok liecil tusim po infarkte... tak som to tak vyhodnotila, ze sa mu asi pocas choroby minuli vsetky peniaze a chytro-chytro musel nieco vydat, aby si napravil financnu situaciu :cool:

p.s.: doplnujem link na (zda sa) super knihkupectvo (http://www.martinus.sk/)... davno som na ich stranke nebola, ale teraz kukam ako puk - neskutocne sa zlepsili :) a maju tam aj knihy od chlapika menom David Lodge, ktoreho knihu som spominala - hostujuci profesori :D :D
Marianna01
16.07.06,18:10
Vidím, že nie len ja som maniak, ktorý dokáže tú istú knihu čítať aj 5 až 10 krát. Ja som tak s Pánom Prsteňov - kde zakaždým nachádzam ďalšie rozmery knihy. Veľakrát som čítala aj Večne spievajú lesy - mám vydanie aj s dielom Zo smrtnej hory fúka.
Dobre sa opakovane číta aj London, toho ste tu nespomínali. Oddychový a zároveň pútavý román - Mesačné údolie a samozrejme aj tie klasické známe Londnovky.
Nikto sme tu nepísali o tých knihách, ktoré boli "povinné". Vtedy sa nám zdalo strašne nudné, keď nás do toho nútili. Teraz, keď si prečítam akúkoľvek knihu z tých povinných, sú to veľmi dobré knihy, ktoré bavia, sú pútavé, a často ich prečítam na jeden šup.
No a rada čítam Petra Jaroša - jeho román Popoludnie na terase - ktorý je mimochodom zaznávaný, je úplne skvelý.
Nedávno sa mi dostala do rúk kniha od rumunského spisovateľa - Eugen Barbu, kniha sa volala Ľudia z predmestia. zo začiatku sa čítala dosť ťažko, potom to už nešlo zastaviť. Bolo to príjemné zistenie, že aj Rumuni majú dobrých spisovateľov. :);)
A tiež veľmi dobré knihy sú od Henryho Thurka - píše skôr o druhej svetovej vojne, ale z tej opačnej strany - nemeckej. Zaujímavé čítanie.
Nika
17.07.06,06:01
Asi pre 20-timi rokmi som čítala knihu-bohužiaľ si už nepamätám autora ani názov. Dej sa odohrával na púšti. Muž zablúdil v púšti. Dostal sa medzi ľudí ktorí žili v akejsi jame a celý život iba vysýpali pieskok zo svojich obydlí..... Bolo to zaujímavé....
ayya
17.07.06,07:45
Asi pre 20-timi rokmi som čítala knihu-bohužiaľ si už nepamätám autora ani názov. Dej sa odohrával na púšti. Muž zablúdil v púšti. Dostal sa medzi ľudí ktorí žili v akejsi jame a celý život iba vysýpali pieskok zo svojich obydlí..... Bolo to zaujímavé....
uf !... to som asi citala, tiez si nepamatam ani nazov ani autora, ale ... tusim to bolo z japonskeho prostredia ... uplne "mestsky" chlapik odisiel akoze na vikend na vidiek... a tam ho v tej jame "zajali"... musel tam byt kvoli vode, ... "pridelili" ho k nejakej vdove, ktorej nemal kto pomahat s tou tazkou robotou ...
hlboky dojem to na mna urobilo ... ale take sa mi to zdalo nejake pochmurne, napriek tomu, ze sa to odohravalo v strasnom horku ...

iba tolko si z toho pamatam :) to som naozaj dvakrat necitala :D
ayya
17.07.06,08:15
...
Dobre sa opakovane číta aj London, toho ste tu nespomínali. Oddychový a zároveň pútavý román - Mesačné údolie a samozrejme aj tie klasické známe Londnovky.
Nikto sme tu nepísali o tých knihách, ktoré boli "povinné". Vtedy sa nám zdalo strašne nudné, keď nás do toho nútili. Teraz, keď si prečítam akúkoľvek knihu z tých povinných, sú to veľmi dobré knihy, ktoré bavia, sú pútavé, a často ich prečítam na jeden šup....
z povinnych som tiez (po skole) viac precitala a tiez sa mi niektore pacili, niektore nie - hodne nas nutili citat za komancov knihy, po ktorych dnes nikto ani nevzdychne :o

ale na Londona som si tiez minule spomenula, ... v suvislosti so sci-fi ... mne sa velmi pacil jeho "tulak po hvezdach" ... to by som kludne oznacila za "sci-fi" ... a este - Ludvik Soucek, pozname ho hlavne ako autora "tusenie tiena" alebo "tusenie suvislosti" ... k tomu vraj napisal aj "tusenie svetla" ... ale to sa vraj zahadne v rukopise tusim u pisarky stratilo - nejake problemy boli ohladom jeho dedicstva ... ja mam okrem toho este od neho aj "obrazovy opravnik obecne oblubenych omylov" ... kde vyvracia niektore famy, akoze: zralok je zabijak ... vraj ovela vacsi zabijaci su vcely - rocne zomrie viac ludi na postipnutie vcelou, ako po napadnuti zralokom :) ...

lenze: ... tam som ho "vymakla" na dvoch jeho omyloch - tvrdil tam totiz napriklad, ze ohen sa neda zapalit tocenim drievka na prachne ... a ze sa to da, to vieme ... ;) a este tam tvrdil, ze mramor sa neda lamat tak, ze sa do neho navrtaju diery, do tych dier sa vrazia drevene koly a tie koly sa potom polievaju tak dlho, az odtrhnu mramorove bloky ... a to sa tiez da a dost presne dokonca .... ale - inak je to mila knizocka, rada som sa v nej hrabala castejsie :)

ale - v suvislosti so sci-fi som si na neho spomenula: napisal jednu imho velmi zaujimavu knizku .... volalo sa to "bohovia atlantidy" ... a tam nadherne spojil fakty s fikciou ... spojil zahadne zmiznutie archeologa Heinricha Schliemana (hoci - neviem ci ho tam menoval, alebo to bolo iba v doslove) so strojom casu a davnymi civilizaciami, ktore navstevovali nasu planetu - vyborne sa to citalo :)
okrem ineho sa tam pokusil aj velmi lopatisticky vysvetlit viacnasobne priestory ... dodnes si to pamatam , hoci tu knizku som mala pozicanu z kniznice a citala som ju iba raz :)

a ked uz hovorime o Souckovi - tak nemozeme predsa obist Ericha von Daenikena :D
Marianna01
17.07.06,19:45
Priznám sa, že Součka som nečítala. Je zaujímavé, že koľko skvelých kníh človek neprečíta za svojho života. A o koľkých ani nevie!

Pravdepodobne som tu už spomínala knihu (nechce sa mi hľadať) Barbari Tiahnu Európou od Karen Enevoldovej. Ja som na tú knihu siahla, lebo som sa nemala do čoho začítať a žiaden názov knihy z mamkinej knižnice ma nezaujal. Tak som to zdrapla ako prvú knihu. Nakoniec som ju nepustila, kým som ju neprečítala. Je to zmes fantastiky, mystiky, religionistiky, histórie. Zakladá sa na historických faktoch a autorka skvele skĺbila vlastnú fantáziu s tým, čo sa skutočne udialo. Celý dej je naozaj farbistý s nečakanými zvratmi. Skutočnú dejovú líniu pretínajú mystické obrazy, ktoré sa tiahnu celou knihou ako príjemný podtón každej udalosti, ktorú autorka opisuje. Okrem skutočných postáv sa tu vyskytujú rôzne nadprirodzené bytosti, nie však v podobe škriatkov a víl, ale myslených bohov a bôžikov. Veľmi sa mi páči postava bôžika ohňa a plameňov, ktorý sa volá Lokke hráč. Nemá takmer žiadnu úlohu v knihe, je spomenutý len okrajovo v pozadí deja, ale je tak milo vykreslený (aj keď len 2-3 vetami), že odvtedy, keď sa pozriem na plamienky v ohni, vždy si pomyslím, že tam šantí Lokke hráč. A presne pre takéto knihy sa oplatí vždy hľadať a čítať ďalšie a ďalšie, lebo nás o niečo obohatia, niečo príjemné v nás zanechajú.
Ivana Š
17.07.06,19:57
Pre mňa je kniha najlepší priateľ človeka. Doteraz sa mi rodina čudovala, ako môžem nejakú knihu čítať viackrát a ja som mala len jeden argument - prečo. Lebo niektoré knihy sú také dobré, že pri ich opätovnom prečítaní si uvedomím aj niečo, čo pri prvom prečítaní mi uniklo. Vidím však, že je nás takých viac, odteraz ich budem odkazovať na túto tému.

Mesačné údolie sa mi veľmi páčilo. Ale tú Hlavu XXII som začala čítať veľa krát, nikdy sa mi nepodarilo ju dočítať. A nedočítala som ani Kolesá od Arthura Haileyho, inak som od neho prečítala asi všetko, aj tú najnovšiu Detektív. Len tie Kolesá ma nezaujali.
Marianna01
17.07.06,20:16
Ja som Hlavu XXII prečítala na šup. Treba na ňu pozerať s nadhľadom, dostať sa do takého cynického stavu, a potom je to zábava a zážitok si to prečítať.

V podstate všetky knihy Beat generation sú viac-menej cynické, treba nájsť len cestu, resp. pohľad na svet, ako sa autor pozeral na všetky veci, potom sa tieto knihy čítajú veľmi dobre. A naozaj človek z nich získa ďalší rozmer, práve ten mierne cynický, ktorý pomáha prekonať niektoré nepríjemné veci v živote.
kukučka
17.07.06,21:23
A úplne super Hellerov humor vynikne v knihe ktorú napísal spolu so svojím priateľom Speedom Vogelom Nebolo mi do smiechu.
Nedávno som si opakovane prečítala knihu:To nemyslíte vážne, pán Feynman!, ktorú o sám o sebe napísal Richard P. Feynman, nositeľ Nobelovej ceny. Čítate ako ľahko "vidí vedec matiku a fyziku", podobne ako o nej hovoria naši vedci Pod lampou.
Do tretice: Kultová kniha o tom, ako malý chlapec sám prežil vojnu na vidieku. Prečítala som veľa kníh na ktoré si dnes ani nespomeniem, túto však z hlavy nikdy nedostanem a ak sa rozhodnete prečítať si ju, tak zaručene ani vy! Jerzy Kosinsky: Nabarvené ptáče
Marianna01
18.07.06,08:24
Ja takto nemôžem zabudnúť na Ferlinghettiho - Láska ve dnech vášní. Je tam báseň Chagall - o maliarovi Chagallovi, ktorý namaľoval obraz, ako kôň žerie husle a začína nejak takto:


"...Nenechaj tomu koňovi zožrať tie husle.
Povedala Chagallova matka
a on si len maľoval ďalej..."


Nie je to presná citácia, vždy mi tam ubehnú nejaké slovíčka, ale základ je ten istý. Ale je to úžasné... :):):)
dana9
18.07.06,08:38
Mne sa nesmierne páčili básne T. Dylana:

"Neodchádzaj nežne do tej dobrej noci ..."

je to krásne preložené, ale teraz si nespomeniem na prekladateľovo meno, ale aj originál je úžasný:

"Do not go gently into that good night,
rage, rage against the dying of the light ..."

dana:)
ayya
18.07.06,17:23
hmm... na klasicke basne ja velmi nie som, hoci jeden cas som ich citala, ale poznala som autora, tak som mala pocit, ze velkej casti jeho myslienok a metafor rozumiem dost presne ...
ale viac ako "smutno-krasno" ktore najcastejsie v basnach je, mne vyhovuje "vtipno-krasno" ... namiesto basniciek sa casto vraciam ku knizkam, ktore mi sposobom vyjadrovania basne pripominaju. este celkom rada citam Krchovskeho, ale to su viac versovacky ako basne, hoci ... myslienky ako klasicke basne obsahuju tiez :D :D kto Krchovskeho tvorbu pozna, tak iste vie, preco sa hned rehocem ;)

vyssie som spominala Hornickovu knizku, ... prikladam na ukazku rovnomennu poviedocku, aby ste si mohli urobit predstavu pripadne :)
liebling
07.12.07,11:38
Už dobrú hodinu hľadám nejakú stránku, z ktorej by sa dali zadarmo stiahnuť knihy od Agatha Christy. Zbožňujem totiž detektívky. Prednedávnom som si stiahla nejaké od Doyla, už som ich aj prečítala, tak by sa mi niečo na víkend zišlo:) Poteší ma niekto?
Tinika
07.11.08,05:54
Dobrý deň, ja síce som fanúšikom iného žánru, ale môj manžel je blázon do scifi kníh. Vždy som mu chcela nejakú kúpiť, ale vždy to skončilo pri tom, že neviem ktorá by sa mu páčila. Rozmýšľam, že asi najprv prečítam obsahy všetkých čo má doma, a niečo podobné nájdem. Teraz ani neviem autora nejakej. :rolleyes: Poradí niekto? Dajte tip. Dakujem
laznik
07.11.08,20:35
skuste antikvariat, nemusite citat v pocitaci a nebude to tolko stat.

Vela A. Christie najdete www antikvariatik.sk neda sa mi este vlozit link tak to budete musiet napisat rucne...

a tiez tam je dost sci-fi knih:)