avalik
08.07.16,20:52
"Od 1. augusta 2016 je spoločnosť NASES pripravená, aby zriadila všetkým právnickým osobám dátové schránky. Tieto osoby ale budú musieť mať elektronický občiansky preukaz, pridelený bezpečnostný osobný kód a disponovať čítačkou, ak ju nemajú vo svojom zariadení," priblížil Pellegrini s tým, že ale len mizivé množstvo konateľov slovenských spoločností právnických osôb disponuje týmito náležitosťami.

"Preto k 1. augustu 2016 sa začne proces aktivácie elektronickej schránky pre každú právnickú osobu, ktorá si schránku zatiaľ dobrovoľne neaktivovala. Tento proces ale bude ukončený dvomi spôsobmi. Aktivácia sa zavŕši úspešne buď prvým prihlásením, alebo najneskôr k 1. januáru 2017. To je definitívny dátum, kedy už štát nebude môcť tolerovať to, že nie sú pripravené spoločnosti pristupovať do schránok," upozornil Pellegrini.


Doplnenie:

Usmernenie
k postupu pri aktivácii elektronických schránok podľa § 60 ods. 10 zákona o e-Governmente

Podľa § 60 ods. 10 zákona č. 305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoEG”), „Správca modulu elektronických schránok aktivuje elektronickú schránku právnickej osoby a zapísanej organizačnej zložky zriadenú podľa odseku 9 1. augusta 2016.“. Pôjde teda o tzv. „povinnú“ aktiváciu elektronických schránok, ktorá predstavuje jednorazový, mimoriadny postup, ukončujúci prechodné obdobie podľa ZoEG.

Tzv. „povinná“ aktivácia sa týka právnických osôb a zapísaných organizačných zložiek v zmysle § 60 ods. 9 ZoEG (ďalej len „právnická osoba a zapísaná organizačná zložka“ alebo „subjekty“). Povinnosť povinnej aktivácie podľa predchádzajúcej vety sa týka len právnických osôb, ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky. Povinná aktivácia elektronických schránok sa však netýka fyzických osôb podnikateľov (napríklad samostatne zárobkovo činné osoby podľa Živnostenského zákona). Zapísanou organizačnou zložkou sa rozumie podnikateľ, ktorý nie je právnickou osobou a ani fyzickou osobou [§ 11 ods. 3 písm. d) prvý bod ZoEG] – napríklad organizačná zložka podniku zahraničnej osoby podľa § 21 Obchodného zákonníka.

Vyššie uvedeným subjektom sa zriadili podľa ZoEG elektronické schránky, pričom do 1. augusta 2016 neboli automaticky na základe zákona aktivované na doručovanie. O ich aktiváciu mohol takýto subjekt požiadať dobrovoľne. Zmena, ktorá nastane 1. augusta 2016 v zmysle § 60 ods. 10 ZoEG spočíva v tom, že proces aktivácie elektronickej schránky týchto subjektov sa začne priamo zo zákona, tzv. „povinne“.

ZoEG definuje v § 13 ods. 1 písm. a) aktiváciu elektronickej schránky ako úkon, ktorý vykoná správca modulu elektronických schránok (Úrad vlády Slovenskej republiky) a ktorým umožní využívanie elektronickej schránky na elektronické doručovanie.

Na rozdiel od dobrovoľnej aktivácie, ktorá sa vykonáva na žiadosť majiteľa elektronickej schránky, na začatie tzv. „povinnej“ aktivácie nie je potrebný žiaden úkon majiteľa.
Keďže aktivácia elektronickej schránky predstavuje zásadnú zmenu v doručovaní pre právnické osoby a zapísané organizačné zložky, ako aj z dôvodu, že ZoEG poskytuje pri právnej úprave aktivácie v prechodnom období istú mieru flexibility, proces tzv. „povinnej“ aktivácie elektronických schránok právnických osôb a zapísaných organizačných zložiek bude prebiehať v nasledovnom režime
- proces aktivácie sa začne 1. augusta 2016, bez žiadosti majiteľa elektronickej schránky, úkonom Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorý technickým opatrením umožní elektronické doručovanie do elektronickej schránky, a to momentom skončenia procesu aktivácie elektronickej schránky,
- proces aktivácie elektronickej schránky sa skončí prvým prihlásením sa osoby, oprávnenej na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou, do elektronickej schránky, najneskôr však 1. januára 2017.
Elektronická schránka právnických osôb a zapísaných organizačných zložiek, je teda aktivovaná v momente, podľa toho, ktorá z týchto dvoch skutočností nastane skôr
- prvý prístup osoby, oprávnenej pristupovať a disponovať za právnickú osobu alebo zapísanú organizačnú zložku s elektronickou schránkou do elektronickej schránky po 1. auguste 2016, alebo
- 1. január 2017.

Súčasne je potrebné upozorniť na skutočnosť, že pod prvým prístupom osoby vyššie uvedenej, sa myslí prvé prihlásenie za právnickú osobu alebo zapísanú organizačnú zložku. Keďže jedna fyzická osoba môže mať oprávnenie vstupovať a disponovať s viacerými elektronickými schránkami, pod oblasť povinnej aktivácie bude spadať prvý prístup osoby oprávnenej konať za alebo v mene právnickej osoby alebo zapísanej organizačnej zložky, ale nie samotný prístup oprávnenej osoby v postavení fyzickej osoby alebo fyzickej osoby podnikateľa.

Právnické osoby a zapísané organizačné zložky, ktoré vykonali prvý prístup do elektronickej schránky bez toho, aby si ju aktivovali na doručovanie do 1. augusta 2016, budú postupovať v zmysle tohto Usmernenia.
Do aktívnej elektronickej schránky je možné doručovať elektronické úradné dokumenty podľa § 29 ods. 1 ZoEG.
Ref: https://www.vicepremier.gov.sk/index.php/usmernenie-k-postupu-pri-aktivacii-elektronickych-schranok/index.html

Dávam do pozornosti aj - http://www.porada.sk/t286890-pristup-zahranicnych-statutarov-do-ekektronickych-schranok.html
misoft
09.07.16,10:18
Inými slovami.... opäť niečo horúcou ihlou šité..... Štát si neuvedomil, že nie všetci majú OP s ZEP.
A len na okraj.... ak by si to neuvedomil a trval na svojom - začal by nehorázne hrabať (na pokutách, exekúciách a pod) - veď predsa niečo oznámil do e-schránky...
Ing. Ľubomír Janoška
09.07.16,10:23
Horšie je, že pri tejto komunikácii bude platiť doručovacia fikcia - správa nevyzdvihnutá v určenej lehote sa bude považovať za doručenú, tak ako uložená dporučená zásielka na pošte.

(Co nelze zdůvodnit, lze nařídit.)
misoft
09.07.16,10:25
Díkes za doplnenie....
avalik
09.07.16,20:16
Misoft, povodny termin bol august 2015 ... a uz v r. 2014 sa tu na porade o tom pisalo
misoft
10.07.16,10:48
Ja viem.... len štát (inštitúcie) mali dôraznejšie bazírovať na tom. Teraz síce ustúpili. Ale dôvod, prečo presúvali bol prozaický - ten systém v minulosti nebol dokonalý, mal stále svoje veľké muchy - skôr ovady - aby to od tej doby fungovalo.
pavol54
10.07.16,12:38
Jedna inštitúcia nevie čo bude chcieť druhá, vlani keď mi menili OP sa stačilo opýtať ste konateľ? ak áno, budete potrebovať OP so ZEP "Však treba popreháňať tú svoloč lebo ak nemajú čo robiť tak myslia len na prachy a baby, a čo potom budú s toľkými peniazmi"
Žabinka
10.07.16,13:26
ja k tomu len toľko.. mám eid, aj aktivovaný zep na ňom, aj čítačku.. robila so si ho kvôli elektronickému podávaniu dokumentov finančnej správe.. ale nakoľko som mala dookola problémy s podpisovaním, tak ho nepoužívam.. oslovila som s problémom finančnú správu, ministerstvo vnútra, nikto nemal ani najmenšiu snahu pomôcť mi.. takže eid s elektronickým podpisom aj čítačku mám, ale ak mi to zase nebude fungovať, tak sú mi na dve veci, na figu, a na prd..
Žabinka
10.07.16,13:30
dokonca keď sa mení op za eid, ani neupozornia - vo väčšine prípadov čo poznám - na možnosť urobiť si zep.. a tí, čo to nevedia, majú smolu, budú musieť navštíviť políciu ešte raz.. a tí, čo to vedia, tých je veľká menšina.. veď to je pracovná povinnosť zamestnancov za okienkom informovať o tom..
zk24
13.07.16,05:57
A čo s takými konateľmi/spoločníkmi, ktorí nie su slovaci? Ukrajinci, Taliani.... Ako ich chcu prinutiť mať OP v tejto forme? Celkom tomu celemu nerozumiem. Ani nie že celkom, skôr vôbec
avalik
13.07.16,08:27
Doplnila som pokyn k aktivácii a link na pristup zahranicnych statutarov do eschranok
Consultix
13.07.16,09:29
Zabinka, v com je problem? Osobne pouzivam ZEP dlhe roky eID tiez dlho a zatial (kupodivu) bez problemov. Ak nieco nehralo, bolo to vzdy lokalneho charakteru u mna na PC. Kludne napis spravu, mozno budem vediet pomoct...
kuravesele
14.07.16,08:01
Nerozumiem prečo toto neuverejnili aj na prvej strane finančnej správy....smutné :( alebo sa to toho netýka?
Sarlotka
14.07.16,09:20
zdroj FS facebook

Podľa ustanovenia § 60 ods. 10 ako aj § 60a ods. 3 zákona č. 305/2013 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o e-gov) je správca modulu elektronických schránok povinný aktivovať vybraným osobám elektronickú schránku ku dňu 1.augustu 2016.
V návrhu zákona o dôveryhodných službách sa navrhuje upraviť prechodné ustanovenia zákona o e-gov tak, že orgány verejnej moci sú povinné postupovať podľa zákona o e-gov od 01.02.2018. Do tohto dátumu sú orgány verejnej moci oprávnené postupovať aj podľa osobitných predpisov, ak tieto upravujú výkon verejnej moci elektronicky odlišne od zákona o e-gov. Navrhovanou novelou by sa mala posunúť aj povinnosť aktivovať elektronické schránky.

Nakoľko zákon č. 563/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len daňový poriadok) ako osobitný predpis samostatne upravuje elektronickú komunikáciu finančnej správy a daňových subjektov ako aj spôsob doručovania, v zmysle navrhovaného znenia novely zákona o e-gove do 31.01.2018 finančná správa nemá povinnosť doručovať daňovým subjektom elektronicky do schránok na Ústrednom portáli verejnej správy bez ohľadu na skutočnosť, kedy budú tieto schránky aktivované. Finančná správa nie je povinná sprístupniť svoje služby integráciou na ÚPVS, keďže ich vie sprístupniť inak (odkazom na tieto služby).

Tzn. finančná správa bude aj po 1.8.2016 postupovať pri obojsmernej komunikácií na spotrebných daniach tak ako doteraz a to vzhľadom na prechodné ustanovenie zákona o e-gov, tzn. nebude zasielať do elektronických schránok aktivovaných na ÚPVS
kuravesele
14.07.16,09:23
fakt to asi nedokážem pochopiť... keď už niečo idú robiť, a nespravia to naraz všetko ak tak už....
zk24
14.07.16,10:19
Priznám sa, že tomuto celkom dobre celému nerozumiem.

1. Takže, ak vlastním sro., mojej sro bude zriadená el.schranka niekedy medzi 1.8.2016 - 1.1.2017?
2. Od 1.1.2017 mi sem budu chodiť el.dokumenty z verejnej správy. Finančna sprava pod to nespadá, tak potom ake dokumenty chodia do el.schránky? Mne aspon nič nechodí od nikadial, tak vlastne tomu nerozumiem.
3. Na to aby som sa do tej schránky dostala, ja ako konateľ si musím vybaviť eID (mam ešte stale foliou zaliatu kartičku), a požiadať o zriadenie ZEP na tuto eID.
4. Dá sa tento ZEP, ktorý bude naviazany na eID používať aj na podania na finančnu spravu? Momentálne si platím komerčný ZEP, pod ktorým zastupujem aj svojich klientov. Alebo budem mať na každu komunikaciu iny ZEP?
5. A toto je povinne? Od 1.1.2017?
6. Každého svojho klienta mam poslať vybaviť si eID a el.schranku?
7. Svojim zahraničným klientom mam nakazať aby si našli niekoho koho splnomocnia?
8. Kde je vlastne zriadena ta el.schranka? Co som našla odkazy na stiahnutie eKlienta, tak nič nefunguje.

Ufff....

Dakujem, ak mate niekto odpovede na tieto otázky, aspon na niektoré, nech sa v tom začnem trochu orientovať...
Žabinka
14.07.16,10:31
2. toto by aj mňa celkom zaujímalo..
3. áno..
4. áno.. komerčný ZEP ti už nebude treba..
7. áno..
ostatné body sú tiež neznámou aj pre mňa..
avalik
14.07.16,11:02
1. zriadena je - aktivovana bude bud tvojim prvym prihlasenim sa do schranky alebo automaticky 1.1.2017
2. ministerstva, sudy, obce, urady, RTVS, UVO, Štat. úrad,....?
3. ano eID, požiadaj o "vsetko" :) vratane citacky
4. ano
5. ano - vid 1.
6. ano eID, schranka je zriadena automaticky, klient si ju musi sam kontrolovat
7. ano
8. www.slovensko.sk
zk24
14.07.16,11:18
Dufam ze nemaju pripravenu kontrolu kto sa prihlasil a aktivoval, apod. Za 10 rokov mi neprisiel nikdy iny dopis mimo Financnej spravy. Nevies ci budu chodit notifikacie na mail ze mam nieco v schranke? Neprespokladam ze so tej schranky budem chodit pravidelne pozerat, kedze okrem FS naozaj neviem co by mi chodilo.
zk24
14.07.16,11:25
a k tomu bodu 8. Našla som na www.slovensko.sk totižto článok o tom, a tam bolo, že prihlásiť sa môžete tu (akože stiahnutie eKlienta), ale stranka na ktoru ma to hodilo nič v sebe nemala. Len text, že Klient služi na prihlasenie do schranky...
avalik
14.07.16,17:58
eKlienta musis mat na pocitaci nainstalovaneho a spusteneho. .... napoveda je tam celkom dobra, staci precitat ... po aktivacii si udajne vies nastavit posielanie oznamu do emailu (to som dostala ako odpoved v inej teme), ze mas postu v schranke .... kontrolovat aktivacie nemusia nemusia ... 1.1.2017 aktivuju vsetky schranky, ak neprecitas, aj tak sa bude zasielka po urcitej dobe povazovat za dorucenu.
misoft
14.07.16,18:12
Ako som skôr písal: zmätky, zmätky, chaos, šité horúcou ihlou, nedokončené, nedoriešené..... Ešte bude sranda! A naplní sa to skôr písané - budú sankcie, pokuty, exekúcie........
zk24
14.07.16,18:20
Ja som zvedava kedy mi nieco dojde do tej schranky. Za poslednych 10 rokov som taku postu nedostala. Iba postu z DU...
juus
30.07.16,17:05
schránky sú zriadené už vyše dvoch rokov, dokonca ich majú zriadené aj fyzické osoby, len tieto si ich môžu aktivovať dobrovoľne. Právnickým osobám bude schránka aktivovaná zo zákona automaticky 1 augusta.

ešte jedna vec, schránky majú byť aktivované hneď 1 augusta, a nie až najneskôr 31.12.2016.
juus
30.07.16,17:06
fikcia pri doručovaní právnickým osobám platí už niekoľko rokov, teraz sa mení iba forma - obligatórne elektronická forma.
juus
30.07.16,17:14
tá logika je jednoduchá, ak má OVM zabehnutý systém komunikácie s klinetami, tak tento systém môže využívať dalej, Skôr alebo neskor sa ale budú musieť pripojiť, lebo schránky budú jediným zaručeným elektronickým kanálom neštruktúrovanej komunikácie so štátom.
Ing. Ľubomír Janoška
01.08.16,04:34
Jasne, doručovanie listín je citovanou právnou úpravou nedotknuté.
zk24
05.08.16,08:26
Tak som dnes obdržala nový OP. Prihlásila som sa na slovensko.sk, ponúka mi to rovno moje meno, aj firmu. Ked sa prihlásim ako FO, tak tam mam tlačítko "Aktivovať schránku". Ak sa prihlásim ako PO, tak tam toto tlačítko nemám. Znamená to že moja schránka je už aktivovaná? Prešiel ste si tým niekto?
avalik
05.08.16,08:32
Podla toho co som citovala vyssie, mi to vychadza, ze tym, ze si sa prihlasila do PO schranky si si ju aktivovala.
zk24
05.08.16,08:39
Tak snad ano. Teraz najsť nejake notifikacie, ako sa nastavaju :) Lebo sa obavam že najbližšie 2 roky ma tam neuvidia :D
zk24
05.08.16,08:43
Aj na finančnu spravu som sa dostala už :) Musím skusiť podať nejake tlačivo, aby som zistila či to naozaj ide. Ale nevyzera to cele tak hrozne ako to vyzeralo ked som o tom len čítala.
zk24
06.08.16,17:18
Oficiálne sa chválim, že prvé podanie na Finančnú správu s novým OP so ZEP-om sa úspešne podaril. Ani to nebolo zložité. Komerčný ZEP už nepotrebujem....

Ak by niekto potreboval poradiť ako na tu celu aktivaciu na el.schránku a finančnú správu, pýtajte sa, mám to v čerstvej pamati, poradím.
Ing. Ľubomír Janoška
07.08.16,08:05
keby si mi vedela poradiť, čo sa opýtať :D
zk24
07.08.16,10:12
Ked nemas otazky, asi vsetko vies ;) To sa mne nestava. Ja mavam tolko otazok az mi je to blbe:)
pavol54
07.08.16,12:00
Práve naopak vždy hovorím blbcom(resp. tým problém nenaštudovali) je všetko jasné, tak nemajú otázky (ani ja nemám otázky všetko mi je jasné a o čom je debata?:) ), kto do veci trochu prenikol má nejasných otázok až až
kuravesele
22.08.16,10:00
Prosím, ak by ste mi poradila...konateľ našej s.r.o., si chce ísť vybaviť tento nový OP s elek.čipom. Na polícií pri vybavovaní tohto nového OP má povedať, že sa musí vedieť prihlásiť na internet ako firma (treba vyplniť nejaké tlačivo?) ? A že potrebuje k tomu bezpečnostný kód BOK + aby nám tam dali aj ZEP (keď je to zadarmo?) + čítačku?
avalik
22.08.16,10:05
Nech si da aktivovat "vsetko" + ziada citacku, zada si 3 kody, zapise si ich do informacneho letaku, ktory mu daju pri ziadani o novy OP ... Softver si stiahne potom zo stranky slovensko.sk - tam je a j vserko vysvetlene
kuravesele
22.08.16,10:12
áno tú stránku som pozrela, soft. stiahneme...tá čítačka bude zadarmo? Čiže na policií oni sami priradia do čipu v OP konatelovu firmu?
zk24
22.08.16,10:39
Ano, citacka je zdarma. A po prihlaseni bude mat k dispozicii schranku pre seba ako FO aj ako PO. PO sa automaticky aktivuje a ak chce aj pre FO aktivivat je tam tlacitko "Aktivovat" a do 3 dni bude aktivna schranka.
Ester plus
22.08.16,11:27
Chcem sa spýtať k tej elektronickej schránke. Budú sa cez ňu zasielať aj všetky priznania a všeobecné podania čiže starý systém odosielania už nebude platiť?
Žabinka
22.08.16,11:33
Dašena O.
16.11.16,07:13
Vie už niekto ako to je so zahr.osobami, ktoré majú s.r.o. na Slovensku a nemajú OP ?
avalik
16.11.16,07:40
Ved to je linkovane uz v zadani ;)
Žabinka
16.11.16,07:45
tu je to celkom zrozumiteľné.. obrázkový postup..:)
http://statutar.sk/
avalik
16.11.16,07:48
taku stranku mali zriadit uz minimalne pred rokom :)
Ivana Halajová
27.12.16,18:09
Môžem sa spýtať, či elektronický OP s čítačkou stačí, keď sa vybaví v januári.Počula som o posunutí termínu. Ďakujem
Tweety
27.12.16,18:25
áno je posunutý termín
avalik
27.12.16,18:48
"pocula som" ... staci si otvorit stranku slovensko.sk - mas tam aktualne info
Ivana Halajová
28.12.16,08:04
Počula som to v rádiu, ale prešla som si aj stránku, ktorú si mi poslala, ešte predtým, ku konkrétnemu dátumu som sa však nedostala.
Ing. Ľubomír Janoška
28.12.16,08:14
pozri si červené oznamy v dolnej polovici stránky
misoft
28.12.16,10:58
avalik
28.12.16,11:43
misoft, je tam clanok aj z 8. 12. 2016 Povinná aktivácia e-schránok sa posúva na 1. 7. 2017
Ivana Halajová
29.12.16,14:38
Ďakujem