Rebe Ca
09.07.16,08:53
Zdravim kupil som mazdu 6 2003r.v. 200tis.km v krasnom stave s menenymi rozvodmi pri 120000 a vymenenym olejom 5000km do zadu majitel tvrdil ze bolo riadne udrziavane co bolo aj na prvy pohlad vidiet neposkodeny nefajceny interier nalepky o vymenach rozvodov a oleja po 2 tyzdnoch mi odisiel motor z nicoho nic to zdochlo nechal som sa odtiahnut domou a zavolal mechanika ten povedal ze je to ojnica musi ist von motor aby vedel v akom je stave klukovka ale mam si pripravit 500€ ked sa to nebude dat opravit tak novy motor tie idu tak od 900-1300 pouzivane kontaktoval som majitela ze mi nejde auto ci bude hradit opravu alebo si pride pre auto .... ano bol som oboznameny s vekom a poctom najazdenych km ale aj stym ze bolo riadne udrziavane tak s faktom aby my po 2tyzdnoch odisiel motor sa neviem stotoznit ake mam prava ked nepristupi na ziadnu spolupracu ani uhradu opravy ? Auto som kupil za 2700€ ? Mam klasicku kpz -bolo riadne udrziavane - nema ziadne vady ... atd.
buchač
09.07.16,07:05
Dám fikciu :

Chodíš pravidelne na lekárske prehliadky, na všetky...pravidelne užívaš aj tie prípadne lieky. Máš už nejaké tie roky a aj napriek tomu, že si jazdený, tak na pohľad vyzeráš fasa....;) :D
No v jeden deň Ťa sekne a vystrie...a skočíš na JISke, kde následným vyšetrením zistia, že srdce trochu hapruje a bude potrebovať opravu.

Asi obviníš svojho obvodného lekára, že zanedbal zdravotnú starostlivosť...


...a včul si odpovedz na svoje otázky aj sám.

--------------------------------

Ale aby som aj priamo odpovedal, tak máš právo domáhať sa svojho práva na súde...no hneď doplňujem...všetko musíš dokázať.
...a taká malá perlička na záver.
Ak bola zmluva napísaná s patričnými staťami, tak ťaháš za kratší koniec.
bubkoch
09.07.16,07:10
proste smola ... co si ocakaval od 13rocneho auta ? ved si aj zaplatil len 1/10 ceny noveho tak co chces ?
Rebe Ca
09.07.16,07:10
Keby som snim mal zmluvu ze nemam ziadne skryte vady ,,choroby" tak ano a navyse keby som mu zato platil aby mi hovoril pravdu
Rebe Ca
09.07.16,07:20
1/10 z ceny by bola keby bolo auto nove. Cena ktoru som Zaplatil zodpoveda veku auta. Co som cakal? Tak asi nie,ze sa povozim dva tyzdne.
buchač
09.07.16,07:25
Rebe Ca (Dnes 10:10) Keby som snim mal zmluvu ze nemam ziadne skryte vady ,,choroby" tak ano a navyse keby som mu zato platil aby mi hovoril pravdu
===================
Tomu textu ani Kristus nerozumie, tak len dedukujem.

Ty si nespísal - NEMÁŠ žiadnu zmluvu ?
Svatá ty prostoto (lepšie povedané sprostoto...bez urážky)...to je už iný level v dnešnej dobe.

Ak je to fakt, tak smola. Ani o tom súde nemá význam uvažovať....zacvakáš si všetko pekne sám.
bubkoch
09.07.16,07:41
ako moze byt 13r auto nove ?
ojazdene auto je preto lacnejsie, lebo s vekom sa zvysuje riziko poruchy ... zaplatil si 1/10 ceny noveho, mas na opravu
Rebe Ca
09.07.16,07:42
To je odpoved na tvoju otazku pan doktor
Rebe Ca
09.07.16,07:45
Sak ja viem ze neni nove aj ze sa zvisuje riziko poruchy ale nie celeho auta za dva tyzdne
arizona
09.07.16,07:47
Aj keby si bol prvy a jediny majitel a auto ma 13 rokov,tak bude kazdu chvilu potrebovat nejaku opravu,vymenu cohokovek apod.

Podla mna, ziaden narok na reklamciu nemas.Lebo ani predavajuci nemusi byt taky odbornik,aby vedel vopred odhadnut,co sa onedlho pokazi.Takze nemusel o nejakych neskorsich zavadach vediet.
On moze tvrdit, ze auto bolo v dobrom stave, ze poruchu si zapricinil ty....je to slovo proti slovu.
A davat predavajuceho na sud, to by boli tahanice na veeelmi dlhu dobu, s minimalnou sancou na uspech.
Rebe Ca
09.07.16,07:52
Mne to je jasne ze to nemusel vediet ani ho neobvinujem len som niekde cital ze na skryte vady sa vztahuje pol rocna zaruka preto sa pytam ..ci stym nema nema niekto nahodou neaku skusenost ... keby sa jednalo o brzdove dosticky tak poviem ze ano vela som brzdil alebo nieco a zaplatim si to sam ale tu sa jedna o novy motor to je 1000€len samotny diel a opakujem mam ho dva tyzdne
mareko
09.07.16,08:25
Skús sa dohodnúť s predávajúcim. Možno bude seriózny a dáku kompenzáciu ti dá. No nečakaj, že celú opravu auta zaplatí.
arizona
09.07.16,08:29
Urcite ta to stve,chapem.Ale inu moznost nemas,iba tlacit na predavajuceho, nech da dodatocne nejaku zlavu, alebo prispeje na opravu.Lebo darmo sa ohanas zakonmi, ked nemas ani ziadneu zmluvu.
sosak
09.07.16,08:34
kontaktoval som majitela ze mi nejde auto ci bude hradit opravu alebo si pride pre auto .
--------------------------
Už sa to ozval predajca a čo povedal?
jslancik
09.07.16,10:07
No to určite, že máš zmluvu, kde je uvedené, že nem žiadne vady... Skôr je tam uvedené ho kupuješ "ako stoji a ako leží" ...
lujza.j
09.07.16,12:34
Ako chces dokazat,ze ty tvojim stylom jazdy si nedal motor do smutku......napr.,.....?!
dmc
09.07.16,18:04
Mna by zaujimalo ci vobec vies co je to skyta vada. Pokial vies preukazat ze vada existovala v case kupy vozidla a majitel ti ju zatajil ...... hor sa do sudneho sporu. Len tak na okraj - vada vzniknuta z bezneho opotrebenia vozidla nieje skryta vada. Pri veku vozidla 13 rokov a najazde 200,000 KM sa na vozidle moze "opotrebenim" udiat cokolvek. (Tym nevylucujem ze tam skryta vada mohla byt - len to potrebujes preukazat)
jelalim
09.07.16,20:30
To auto ma 200.000km, je cca jedenast rokov po zaruke. To sa skutocne uz reklamovat neda a predavajuci fakt ani za to nemusi moct. Je to riziko kupi tak stareho auta. Nemas ziadne pravo ziadat od predavajuceho preplatenie opravy ani kompenzaciu. Sud nemas sancu vyhrat.
vicktor
12.07.16,13:21
"...len som niekde cital ze na skryte vady sa vztahuje pol rocna zaruka preto sa pytam..." - aj ja som to cital a viem kde - fordclub.sk - niekolkokrat ked sa niekto postazoval dostal odpoved "vratit majitelovi a pytat peniaze naspat".
Ale nezda sa mi to. Pred casom mi kamarat z PRAVNICKEJ firmy oznamil, ze budu predavat 3 ojetiny a ci nahodou nemam zaujem. V texte zmluvy bolo uvedene " kupujuci sa oznamil so stavom vozidla, ktory zodpoveda veku a najazdu, kupuje ho ako stoji a lezi a predavajuci neprebera ziadnu zaruku na pripadne buduce poruchy".
T.František
13.07.16,10:38
Dobrý deň prajem! Zmluva o predaji hnuteľnej veci nevyžaduje písomnú formu, takže napr. ani to, že povedzme zmluva je napísaná rukou, alebo veľmi stručne, nie je na prekážku uplatnenia nárokov. Predovšetkým je potrebné povedať, že i na predaj použitej veci sa vzťahuje zodpovednosť za vady. Túto zodpovednosť vyjadruje § 499 Občianskeho zákonníka takto: Kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady. To v praxi znamená, že obvyklou vlastnosťou pri použitej veci je jej opotrebenie, ktoré by však nemalo brániť bežnému používaniu. Vadu , ktorú popisujete vo svojej otázke je vadou, ktorá bráni použitiu veci - auta obvyklým spôsobom a preto sa toto dá zaradiť medzi vady veci za ktoré predávajúci zodpovedá. Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť § 596 Občianskeho zákonníka. Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť § 597/1 Občianskeho zákonníka. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým § 597/2 Občianskeho zákonníka. Kupujúci má právo na úhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo zodpovednosti za vady § 598 Občianskeho zákonníka. Odstúpenie od zmluvy je následok vzniku zodpovednostných vzťahov v zmluvnom práve a spôsobuje zánik zmluvy od počiatku. Ide o právo kupujúceho, ktorý je ale povinný uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu, v tomto prípade do 6 mesiacov od prevzatia veci, inak toto právo zaniká! ostúpenie od zmluvy je jednostranný právny úkon, ku ktorému nie je potrebný súhlas predávajúceho, len doručenie Vášho prejavu vôle predávajúcemu. To, že predávajúci "už nemá do toho nič" je teda nerelevantné...Popri práva na odstúpenie od zmluvy vznikajú kupujúcemu aj ďalšie práva, ako náhrada nákladov spojených s uplatnením práva zo zodpovednosti za vady a náhrada škody...Tak teda napísať odstúpenie od zmluvy, napísať dôvody, uviesť opravára, ktorý chyby osvedčí (príp. aj na súde), a písomne vyzvať predávajúceho na vrátenie kúpnej ceny...Ak sa nedohodnete, tak ostáva súd.
draik
13.07.16,11:30
To je všetko pekné a nikto to nespochybňuje. Nový majiteľ však môže mať problém preukázať, že vada bola v čase prevodu. A to sa často nedá zistiť ani znaleckým posudkom.
bjuty smis
13.07.16,17:58
akože predávajúci vedel, že je motor nepojazdný a zničená ojnica ?

a kupujúci aj tak 2 týždne na ňom jazdil ??

a ako mu to dokáže pred súdom, tento zázrak ???