kajkape
23.06.06,06:43
Poprosila by som o radu ohladom DPH a najmu nebytovych priestorov. Spolocnost, ktora je platitelom DPH nam najima nebytove priestory. Sluzby spojene s najmom zdanuje ale samotny najom nezdanuje. Mam to chapat tak, ze postupuje podla zakona o DPH 595/2003 v zneni neskorsich predpisov § 38 ods. 5 ? tzn. ze sa rozhodol, ze najom nehnutelnosti bude od dane oslobodeny? Nema nejaku povinnost to na fakture napisat, ze postupuje podla daneho paragrafu? Viem, ze clovek sa uci najma na vlastnych chybach, ale mna jedna mudra zena ucila, ze pokial z faktury vyplyva, ze je platitelom DPH a je tam uvedena celkova suma, ma sa dopocitat ZD a DPH (asi nebola az taka mudra, vsak?) a ako pomerne mlada uctovnicka nemam prehlad o vsetkych veciach :o(. Mam za dane obdobie, ktoreho sa to tykalo podat dodatocne danove priznanie?

Dakujem.
DušanČ
23.06.06,05:10
Presne cituješ ustanovenie, podľa ktorého prenajímateľ fakturuje prenájom. Svoj postup nemusí zdôvodňovať na faktúre, malo by to však byť uvedené v zmluve o prenájme, že cena za nájom je bez DPH. Ak ste teda plátcom DPH a nejedná sa o nájom podľa § 38, ods. 3, tak sa fakturuje správne.
Milan Benka
23.06.06,06:31
Postupuje sa podľa zákona 222/2004 Zz( od 01.05.2004). Tie §§ sú OK.
kajkape
23.06.06,07:55
Uz len jedna "malickost". Ak som nemala pristup k danej zmluve, resp. mi nebola tato zmluva poskytnuta k nahliadnutiu konatelom spolocnosti, mam brat plnu zodpovednost na seba, alebo ? /viem, ze toto sa uz tej DPH ani moc netyka/
KEJKA
23.06.06,08:29
záleží od toho, ako máš dohodnutú zodpovednosť Ty. Zvykne to byť ošetrené klauzulou (zodpovednosť v rozsahu predložených dokladov)
A k tomu nájmu... Prenájom NP je zo zákona oslobodený, takže sa zdôvodnovať nemusí nič, ale AK SA ROZHODNE nezdaňovať, to môže vtedy, ak vy ste tiež platiteľom DPH. Samozrejme jedno alebo druhé by malo byť v zmluve uvedené.