Mirec z Ke
09.07.16,17:14
Skúsim čo najstručnejšie vysvetliť o čo ide.
Ako zamestnanec, si preventívne dlhé roky platím tzv. poistku za " Škody spôsobené zamestnávateľovi ". Táto poistka kryje škody, ktoré spôsobí zamestnanec zamestnávateľovi nedbanlivosťou, nepozornosťou a pod. Neexistuje poisťovňa, ktorá by ponúkala krytie inventúrnych rozdielov, manko v pokladni alebo iné, pre zamestnávateľa priame finančné straty. Poisťovne to majú buď vo výlukách z poistenia alebo to neriešia vôbec.
Takže to čo idem nižšie opisovať sa nedá vôbec poistiť.

Pracujem vo finančnej inštitúcii, kde priamo poukazujem peniaze na bankové účty klientom.
Je rad možností, prečo sa môj zamestnávateľ rozhodne, že peniaze boli poukázané buď neoprávnene alebo časť vyplateného obnosu je potrebné žiadať späť od prijímateľa. Toto rozhodnutie zamestnávateľa, môže prísť aj niekoľko dní alebo mesiacov potom, čo som so súhlasom zamestnávateľa poukázal peniaze. Aspekty, prečo sa zamestnávateľ rozhodne prostredníctvom svojho zamestnanca, žiadať peniaze od prijímateľa späť, sú rôzne, napr. ..... ukončené policajné šetrenie, ktoré je v neprospech prijímateľa ..... dodatočné prehodnotenie zamestnávateľa, že z nejakého dôvodu prijímateľovi boli neoprávnene vyplatené peniaze ..... súdne rozhodnutie, ktoré je v neprospech prijímateľa....... oprávnený zadal iné číslo účtu a peniaze boli poukázané inej osobe, inému prijímateľovi .... a pod.

Teraz si zamestnávateľ chce chrániť svoje peniaze tak, že zodpovednosť za
vrátenie peňazí od prijímateľa chce presunúť v plnom rozsahu na zamestnanca.
Môj zamestnávateľ má v Eurách niekoľko desaťtisícové nevymožiteľné pohľadávky a pre budúcnosť sa chce chrániť tak, že nám zamestnancom, chce podsunúť na podpis dodatok k pracovnej zmluve, že berieme v plnom rozsahu zodpovednosť za pohľadávky, ktoré sa budú vymáhať.

Takže v kocke to má fungovať takto :
- spracujem finančnú transakciu a so súhlasom zamestnávateľa - spoločnosti,
uhradím prijímateľovi finančný obnos, na ktorý má momentálne nárok
- po čase, na základe rozhodnutia štátnych orgánov alebo niekoho zo spoločnosti, ktorá ma zamestnáva, sa prehodnotí daná finančná transakcia a zamestnávateľ vydá pokyn aby som žiadal peniaze od prijímateľa späť
- na základe tohto pokynu pošlem list prijímateľovi so žiadosťou o vrátenie vyplateného finančného obnosu
- štandardne, ak prijímateľ po 1. liste - výzve nereaguje, posielam prijímateľovi s mesačným odstupom ďalšie 2 listy a pokiaľ opäť nereaguje alebo nesúhlasí s vrátením peňazí, posúvam danú pohľadávku na naše právne oddelenie, ktoré súdnou cestou bude vymáhať od prijímateľa peniaze späť.

A teraz to nóvum od zamestnávateľa :

- zamestnávateľ sa rozhodol, že pokiaľ sa nevymôžu peniaze späť od prijímateľa, tak mi budú každý mesiac z platu zrážať určitú sumu, pokiaľ nebude dlžoba vyrovnaná. Zamestnávateľ ma vlastne chce postaviť do pozície dĺžnika.
Až sa od prijímateľa peniaze vymôžu a peniaze budú spoločnosti poukázané na účet, tak potom mi spoločnosť strhnuté peniaze vráti späť.

Nepíšem len za seba, ale za približne 30 zamestnancov, ktorých sa to bude týkať u tohto zamestnávateľa.

Ako sa mám ja a moji kolegovia brániť proti tejto praktike, ktorú chce na nás uvaliť zamestnávateľ ?

Má tento postup zamestnávateľa oporu v zákonníku práce ?

Mám sa obrátiť na Inšpektorát práce s podnetom na preskúmanie zákonnosti postupu ? / riskujem prepustenie, ak sa to zamestnávateľ dozvie /

Obávame sa, že ak nepodpíšeme súhlas s tým ako to chce zamestnávateľ riešiť, tak budeme donútení rôznymi praktikami k tomu, aby sme sami podali výpovede a zo zamestnania odišli.


Ďakujem za odpoveď.
buchač
09.07.16,15:25
Mirec z Ke (14.07.13 22:29) Dakujem za odpoved, tento styl jednania so zamestnavatelom, mi je cudzi. No nemozem si pomoct, ide o velku firmu znamu na celom Slovensku, majitel je dobre chranený pravnikmi a za cias Dzurindu a Miklosa sa tejto firme velmi dobre darilo. V sucasnosti bez mihnutia oka strhne z platu 200 - 400 €. Bez udania dovodu, len s tym, ze nema peniaze. Nebude dlho trvat a budete o tejto firme pocut v spravach. Vseobecne sa zneuziva podnikatelmi vysoka nezamestnanost k tomu, ze clovek zo strachu o buducnost, bude pracovat aj za par €. Nechcem rozvadzat debatu, ale nemozeme predsa vsetci ist pracovat do Blavy.

http://www.porada.sk/t220424-predlzenie-sd.html#post2381335
Ak mi chceš povedať, že ešte stále robíš v tej istej firme, tak sa Ti aj čudujem.
--------------------------
Vyššie uvedené otázky majú spoločné len jeden koniec, ktorý je nezvratný.
Ak zodpovednosť nepodpíšeš, tak výpoveď.
Ak podpíšeš, tak budeš cvakať...otázka je, že dokedy.
...dávno by som odišiel z takejto firmy....dávno !

P.S.:
...právnici neochránia pred všetkým...;)
Mirec z Ke
09.07.16,19:31
Nie, nie, pre tú firmu z roku 2013, ked som sa pýtal ako v skusobnej dobe odísť, tak pre tú firmu už nepracuje. Z tej firmy som nastúpil do tej čo máme problém s podpísom dodatku. Jasne že pozeram po inej práci, no v KE je problém so zamestnaním a mám na viac ako pracovať za 420 € v čistom na 3 zmeny za pásom.
misoft
09.07.16,19:50
Možnosti?
A) IP - nútenie zamestnávateľa podpísať zamestnancami neprijateľné a neodôvodnené dodatky k pracovným zmluvám;
B) NBS - podnet na prešetrenie činnosti (ak je to banková a peňažná inštitúcia) zamestnávateľa z dôvodného podozrenia krytia hospodárskych strát vykrývaním splátkami od zamestnancov ;
C) nepodpísať a hľadať si inú prácu. Radšej 420€ a pokoj, ako 800€ a nôž na krku a večné splácanie neschopnosti vedenia firmy.
Mirec z Ke
10.07.16,10:11
A - .....ano, toto budem určite riešiť.
B - .....Paradoxom je to, že pracujem vo veľkej finančnej inštitúciu, kde na našu prácu sa niekedy sťažujú klienti práve NBS-ke.
C - .....Môj plat v spoločnosti ani zďaleka nedosahuje 800 € a myslím si, že keby som aj toľko zarábal, tak aj tak by som nemal pristupovať k podpisu dodatku k PZ, nakoľko denne poukážem celkovo platby vo výške približne 5000 € a vyskytujú sa aj platby kde jednorázovo, zhruba 5x do roka poukazujem platby okolo 8000 €.
buchač
10.07.16,11:03
Mirec z Ke (Včera 22:31) Jasne že pozeram po inej práci, no v KE je problém so zamestnaním a mám na viac ako pracovať za 420 € v čistom na 3 zmeny za pásom.
================
Hm...ako by som to slušne...

Ale šak ja Ťa do Faurecie neposielam ;)...v USS síce zarobíš, no bez známosti sa tam veru nejak nedostaneš...a to ani za roboša.
-------------------------
Či máš alebo nemáš na viac...to je teraz vedľajšie.
Ide o, či máš hrdosť alebo nemáš !

Zvyšok nie je o čom.
Mirec z Ke
10.07.16,20:23
USS prepúšťa už niekoľko mesiacov po sebe a to presne 29 ľudí , aby nemuseli ohlasovať hromadné prepúšťanie. A ostatné firmy podobne Faurecii majú dohodu o minimálnej mzde / 420 -460 netto /, aby sa im ľudia nepresúvali z jednej firmy do druhej.

Ale k tomu čo som písal. Najhoršie je na tom to, že tú finančnú zodpovednosť si vymyslel náš nadriadený a určite to nemá oficialne odobrené vedením spoločnosti.
Dalšia vec, že ostatní kolegovia / z BB a BA /držia hubu a krok a sú ochotní podpísať hoci čo, len aby mali prácu.
buchač
10.07.16,21:52
Mirec z Ke (Včera 23:23) USS prepúšťa už niekoľko mesiacov po sebe a to presne 29 ľudí ,...
=======================
USS prepúšťa LEN tých, čo majú blízko do dôchodku a kancelárskych pracovníkov.
Poniektorí ALE dostanú ponuku na pozíciu robotníka v smenovej prevádzke.
Čo myslíš, koľkí idú makať ? ŽIADEN - nakoľko si myslia, že majú na viac...

...a tomu, čo tvrdím, tak tomu teda ver !
Zať totiž maká v USS a pár jedincov prišlo akože robiť...veľmi rýchlo zdrhli, lebo bolo treba makať.
-------------------------

Že sa nadriadený realizuje ?
Čo Ti bráni brániť sa ? Trebárs aj na súde ?
Veď to, čo dilino chce po zamestnancoch je čistá chujovina.
Mirec z Ke
11.07.16,16:02
Nechcem viesť debatu o tom ako to je v USS .... mám kamošov ktorí maju s touto spoločnosťou rôznú skúsenosť. Skôr som od tohto vlákna očakával, že sa ozvú ľudia, ktorí taký natlak zažili a podelia sa o skúsenosti ako to riešili. Samozrejme, mám naštudovaný Zákonník práce, zhruba v kocke mám urobenú oponentúru na najbližšiu poradu a ..... nie som mlaďas,ktorého treba viesť za ručičku, čo to mám preskákané aj ako robotník za socíku.
Ingrid Ondruskova
11.07.16,16:21
na Slovensku je to tak!!! mám 2 známe:jedna je predavačka a také veci ako kolektív popodpisovali až hrúza...druhá robí vo fabrike : detto...hlava by sa vám zatočila...je vysoká nezamestnanosť a ľudia by dali dobrovoľne aj hlavu na kladu len aby neprišli o robotu...a klasická vetička nadriadeného: keď sa Ti nepáči môžeš íííísť nájdem si za Teba náhradu...je mi z toho na blití a zároveň smutno!!!!
P.S.: a pritom by stačilo, keby boli jednotní, veď predsa keď dajú podpísať nejakú chujovinu 500 zamestnancom, tak nech nejdu všetci naraz do roboty!! ale to skôr kolonizujeme Mars ako by boli Slováci jednotní!!!
Mirec z Ke
12.07.16,04:55
Samozrejme ani u nas v robote nedrži kolektív pospolu a naviac, máme donášačov.