Patulko 123
10.07.16,17:50
Dobrý deň, už 16.7.2016 odchádzame na dovolenku do Kokavy linia. A mňa začalo zaujmať aké zvieratá by som tam mohol stretnúť, už tam idem 4 rok. A videl som tam myš a ropuchu pri chate, a sokola. Tak som začal hľadať na internete a maximálne som našiel ktoré žijú na Slovensku. Tak sa vás pýtam aké zvieratá žijú v okolí. Možno viete lepšie pohľadať na internete, počul som že to tam niekde je. Alebo to okolie lepšie poznáte.
Katy a R
10.07.16,15:53
Patulko 123
10.07.16,15:59
Vedeli by ste mi poslať link na tú stránku, lebo známi mi stále hovorí že tam medvede nežijú. Že mu to hovoril chatar čo tam býva. :(
Katy a R
10.07.16,16:01
pozri - ak v okolí chaty nenechávajú žiadne odpadky, nie sú tam žiadne ovocné stromy (na hrušky zvuknú mať chuť) - tak ku chate medveď nemá prečo prísť. :). medveď má veľké teritórium.
Patulko 123
10.07.16,17:36
No tak odpadky by sa tam asi našli nijaké, a nevieš ešte aké by tam mali byť?
avalik
10.07.16,18:49
Faunisticky je Muránska planina podobná ostatným národným parkom na
Slovensku. Komplexne sú zastúpené všetky druhy šeliem vrátane medveďa hnedého, vlka
dravého, rysa ostrovida, mačky divej a jazveca. Územie národného parku je mimoriadne
bohaté na jeleniu a diviačiu zver a v minulosti územie národného parku patrilo k významným loveckým revírom na Slovensku. Muránska planina je známa polodivým chovom koní
(plemená hucul a norik) v žrebčinci na Veľkej lúke. Z vzácneho vtáctva je tu zastúpený orol
skalný a sokol sťahovavý, včelár obyčajný.
K najvýznamnejším maloplošným chráneným územiam patrí z NPR Cigánka, Hrdzavá,
Poludnica, Šarkanica, Veľká Stožka, Zlatnica a ďalšie, z NPP Bobačka, PP Wesselényiho
jaskyňa, PR Čertova dolina, Fabova hoľa, Havrania dolina a ďalšie. Muránska planina -
Stolica predstavuje chránené vtáčie územie a Muránska planina územie európskeho
významu siete Natura 2000.
Ref: CHRÁNENÉ ÚZEMIA SLOVENSKA
Martina Škodová, Jaroslav Mazúrek
Vysokoškolské skriptá, 2012