wailer
10.07.16,19:33
ZDRAVÍM. Mám vydláždený dvor zámkovou dlažbou a na hranici pozemku osadené obrubníky. Obrubníky tvoria hranicu pozemku od suseda čo je 25 cm a potom ma múr rodinného domu. Sused sa rozhodol že zvedie strešné zvody do zeme a povedie dažďovú vodu rúrou v hĺbke 60 cm po svojom 25 cm pozemku. Umožnil som mu vstup na pozemok, vykopal jamu hlbokú 60 cm v dĺžke 5 metrov. Ešte mu treba vykopať 5 metrov ale prestal že mu zavadzia betón v ktorom sú osadené obrubníky. Chce aby som betón osekal ale tým poruším obrubníky a vznikne mi škoda ktorú odmieta zaplatiť. Vo výkope ktorý nechal mi už pod chodníkom odpadáva hlina. Výkop nijako nezabezpečil a mám malé deti. Podotýkam že z druhej strany domu na svojom pozemku má priestor 10 metrov. Chcem mu zabrániť pokračovať v práci, ako mám postupovať aby si rúry zakopal z druhej strany kde má viac miesta? Ďakujem.
arizona
11.07.16,04:56
Zakon hovori, ze musis umoznit susedovi vstup,pokial si jeho dom vyzaduje nevyhnutne opravy.
Ale...on ma predsa moznost si rury tahat aj po opacnej strane-na vlastnom pozemku,takze myslim, ze nie si povinny mu ten vstup umoznovat a tym padom bude nuteny tie rury taham z opacnej strany. /bez poskodzovanie tvojej dlazby/ .To, ze mu je to pohodlnejsie,ci lacnejsie zo stany od teba nie je podstatne.
Ty mozes argumentovat aj tym, ze toto nie ne nevyhnutna oprava.Lebo ryny moze tahat aj vzduchom,aj z opacnej strany...

Druha moznost:
Ak susedovi umoznis vstup,na upravy jeho domu,aby pokracoval v tom, co zacal, on je povinny podla zakona vratit "pozemok" do povodneho stavu. Takze ak aj sused chce podkopavat tvoje obrubniky a poskodit pripadne ich stabilitu, tak je jeho povinnost osadit obrubniky tak,ako bolo pred zaciatkom prac.
Ak by ste sa dohodli na tomto postupe,spis s nim radsej nejaku dohodu a vsetko si nafot, pre pripad neskorsich kompikacii.