bea
05.11.04,10:00
Mám problém, s ktorým som sa zatiaľ nestretla. Zamestnankyňa dostala výpoveď z organizačných dôvodov, písomne požiadala o ukončenie k 31.10., teda má nárok na odstupné. Ale od 2. novembra je PN. Podľa zákonníka práce jej podľa mňa ochranná doba neplynie, ale ochranná lehota podľa zákona o sociálnom poistení áno (§ 32). Čo to znamená pre zamestnávateľa? Máme jej my vyplácať 10 dní náhradu ? Ja si myslím, že nie a mala by sa obrátiť na úrad práce. Prosím, ak viete, poraďte.
Jozef Mihál
05.11.04,09:15
Náhradu príjmu nevyplácate, lebo už nie je vaša zamestnankyňa. V SP by si mala sama požiadať o nemocenské, na ktoré bude mať nárok od 1.dňa, pretože podľa zákona o soc.poistení je v ochrannej lehote pokiaľ ide o nárok na nemocenské dávky.
Akým spôsobom ukončila prac.pomer, či dostala odstupné a pod. - to nie je pre určenie nároku na nemocenské podstatné.
bea
05.11.04,09:18
Vďaka p. Mihál.
metracik2
11.11.04,15:09
zamestnankyna ukoncila pracovny pomer 31.10.2004. Od 2.11.2004 je nemocna, vyplatu nemocenskych davok vyplaca zamestnavatel cez socialnu poistovnu. V takomto pripade uz nevyplacace nahradu prijmu pri docasnej pracovnej neschopnosti- 10 kalendarnych dni. Ochranna lehota je 42 kalendarnych dni po skonceni pracovneho pomeru, kedy Vam byvaly zamestnanec moze doniest nemocensku na preplatenie. Ak trval pracovny pomer kratsie ako 42 kalendarnych dni, tak ochranna lehota je tolko dni kolko bol v pracovnom pomere. Podrobnejsie je to v zakone o socialnom poisteni. Osetrovanie clena rodiny nespada do ochrannej doby a zena ktora je tehotna, ma ochrannu lehotu 6 mesiacov.
Livia2
28.09.05,11:14
Bývalý zamestnanec ostal PN v ochrannej lehote. Čo sa posiela v tomto prípade do SP? Mám tam okrem žiadosti o nemocenské (II.) zaslať aj žiadosť o náhradu príjmu pri DPN(IIa.)?