berry
11.07.16,13:09
Dobry den včera som mala menšiu výmenu názorov so svojou švagrinou . Chystajú sa o týždeň na dovolenku do Chorvatska. A ona mi tvrdí, že dieťa (jej má štyri roky) nemusí mať pas. Že postačí občiansky. Síce neviem aký.
Je to pravda, alebo mi niečo nedochádza. Dakujem a prajem pekný slnečný deň
dmc
11.07.16,11:13
Ano staci obciansky preukaz - ale Obciansky preukaz sa vydava az od 15 rokov veku. Pre dieta mladsie ako 15 rokov je potrebne mat pri ceste do zahranicia cestovny pas.
ivka70
11.07.16,11:13
Akonahle dieta opusti uzemie Slovenskej republiky, potrebuje pas.
OP moze do Chorvatska pouzit ten, kto ho ma. 4 rocne dieta urcite nie, kedze OP je vydavany od 15 rokov.
V ktoromkolvek state, ktorym budu prechadzat, mozu od nich doklady pozadovat, aj v statoch Schengenu, EU aj v Chprvatsku.
Dieta ten pas mat musi, aj 2 tyzdnove, aj 4 rocne aj 10 rocne.
berry
11.07.16,11:16
Však to viem že na slovenskú sa vydávajú občianske až od 15 rokov ale ona tam chce ísť so štvor ročným........
evuš
11.07.16,11:18
Tak jej vysvetli, že PAS musí mať ! Inak si koleduje o pekný prúser.....

..daj jej prečítať : http://babetko.rodinka.sk/peniaze-a-zakony/aktualne/cestovanie-deti-do-zahranicia-pas-pre-dieta-suhlas-rodicov-s-vycestovanim/
dmc
11.07.16,11:18
--..potrebuje pre dieta cestovny doklad...cize PAS
ivka70
11.07.16,11:18
Nech ide ,ked chce mat problemy s policiou v zahranici. Este aj za unos by ich mohli zalovat, lebo dieta nema ziadny doklad totoznosti.
kn-alka
11.07.16,11:26
buchač
11.07.16,12:00
Síce tvrdí, to je pravda.
Ale je pravdou, že o týždeň s dieťaťom neodcestujú....teda, ak sú normálni rodičia.
Ty máš pravdu, to len švagrinej nedochádza...;)
Ingrid Ondruskova
11.07.16,12:03
presne tak, ľudia si nevidia na koniec nosa, naša rodina veľa cestuje a moje deti majú pas od útleho veku /samozrejme po nejakom čase treba vždy vybaviť nový/....poznala som tiež jednu takú čo ma vysmiala, že PAS u detí ?? že NAČO???? bez komentára....
Katy a R
11.07.16,12:06
ale čoby nemohli odcestovať - môžu (ak nejdú lietadlom) - ale aby sa náhodou nevrátili bez dieťaťa! ..... ale ak to chce risknúť ??? - možno budú mať šťastie a žiadna kontrola nebude. :) prípadne schovajú dieťa do tašky (som videla v telke) ;)
Ingrid Ondruskova
11.07.16,12:13
pokiaľ človek v zahraničí nebýva na súkromí, ale v hoteli /naša rodina pravidelne/ VŽDY od nás pýtali doklady od všetkých členov výpravy /čiže pýtali pasy detí!!!!/
lujza.j
11.07.16,12:24
:eek: vzdy na sukromí....a vzdy pasy-op.....ved ked neprihlasia turistov a dojde im kontrola tak maju veliky problem....toto proste neplati.....
evuš
11.07.16,12:34
..neviem si predstaviť, že kvôli 8 € /pri 4ročnom dieťati/ by mi dieťa niekde v cudzine "zhabali"
Ingrid Ondruskova
11.07.16,12:38
luji verím, keďže sme neboli nikdy na súkromí, naivne som si myslela, že "pani domu" bude k takýmto veciam benevolentnejšia.....možno ak sa dá nejaké všimné...ale inak to za tých 8,-EUR vôbec nestojí za to!! čudujem sa každému, kto takto uvažuje....
buchač
11.07.16,12:38
Hm....." obdivujem " určitých jednotlivcov, ktorí na poslednú chvíľu všetko vybavujú. Je úplne jedno, o čo sa jedná...otázok - tém - "problémov" je tu do bludu.
Bežne ide o pas, OP, STK, EK....a kľudne aj o daňové priznanie...;)

K tomu cestovaniu...Katy, Ty by si vycestovala vedome bez dokladu ?
Odpoviem si sám....asi nie, skôr určite....či ?
Katy a R
11.07.16,12:39
evuš - tu už skorej to časové hľadisko asik ??
Juraj - sú aj dobrodružnejšie povahy ;) - ak chce silou mocou ísť ....
arizona
11.07.16,12:50
evuš
11.07.16,13:15
..pas sa dá urobiť aj skôr - samozrejme za príplatok...našim deťom prepadli, najstaršia už nepotrebuje - má OP, ale kvôli mladším nemôžeme zbehnúť ani do ČR sa okúpať...tento piatok to budú už 4 týždne, čo sme ich dali robiť, dnes som pozerala cez net, ešte stále nie sú...
Katy a R
11.07.16,13:19
na výlet do ČR to je iné (MOŽNO???? by som riskla ) . Ale plánovať Chorvátsko - pobyt .. a nevybaviť doklady ... nuž ...
evuš
11.07.16,13:34
Katy, raz sme dávnejšie to riskli - do ČR, ale tie nervy mi zato nestoja...človek nikdy nevie, čo sa môže stať...ale do Chorvátska bez pasu je risk ako hrom...najmä teraz, keď sprísňujú kontroly kvôli utečencom...
Ingrid Ondruskova
11.07.16,13:34
veru tej mladšej som dala pas robiť nedávno, ak má platiť 30dňová lehota, taka pas bude do 16.7.2016 hotový...jupíííí...a ide sa na výlet!!!
ivka70
11.07.16,13:56
Ani do CR by som neriskovala, nikdy nevies, co sa mzoe stat uz kilometer za hranicami.
Ingrid Ondruskova
11.07.16,14:25
svätá pravda!!!!